فهرست

آیا جلوگیری طبیعی باعث نازایی میشود? (ارتباط بین جلوگیری طبیعی و خشکی رحم)

آیا مصرف قرص ضدبارداری به مدت طولانی باعث نازایی میشود? آیا پیشگیری طبیعی باعث ناباروری میشود؟  در پاسخ به این چنین سوالاتی باید گفت: پیشگیری از بارداری با روشهایی مانند کاندوم و قرصهای پیشگیری از بارداری که اثار طولانی مدتی در توقف تخمک گذاری ندارند و یا استفاده از روش طبیعی یا پرهیز هیچکدام مانع بارداری در اینده نخواهد شد. آیا جلوگیری از بارداری، باعث ناباروری خانمها میشود؟ انتخاب بسیاری از راههای ضد بارداری هورمونی، با ریسک هایی همراه هستند، اما ناباروری جزء این عوارض نبوده است. طبق مطالعات زیادی...

جلوگیری از بارداری باعث نازایی نمیشود - دکتر سعیده اسدی

آیا مصرف قرص ضدبارداری به مدت طولانی باعث نازایی میشود? آیا پیشگیری طبیعی باعث ناباروری میشود؟  در پاسخ به این چنین سوالاتی باید گفت: پیشگیری از بارداری با روشهایی مانند کاندوم و قرصهای پیشگیری از بارداری که اثار طولانی مدتی در توقف تخمک گذاری ندارند و یا استفاده از روش طبیعی یا پرهیز هیچکدام مانع بارداری در اینده نخواهد شد.

آیا جلوگیری از بارداری، باعث ناباروری خانمها میشود؟

انتخاب بسیاری از راههای ضد بارداری هورمونی، با ریسک هایی همراه هستند، اما ناباروری جزء این عوارض نبوده است. طبق مطالعات زیادی که انجام شده، اگر شما بعنوان یک خانم، از روش های پیشگیری غیر هورمونی استفاده کرده اید، به احتمال زیاد مشکلی در باردار شدن نخواهید داشت.

تحقیقات زیادی که بر روی زنانی که به مدت چند سال مداوم از روشهای پیشگیری از بارداری استفاده میکردند نشان داد که در حدود ۲۰ درصدی از آنها در اولین دوره باروری پس از قطع جلوگیری، باردار شدند. از آنهایی که بلافاصله باردار نشدند، در حدود ۸۰ درصد طی یک سال پس از آن باردار شدند.

نکته: توجه کنید که این تحقیق بطور ویژه به اولین ماه باروری پس از قطع جلوگیری اشاره دارد. طبیعی است که از زمانی که جلوگیری را قطع میکنید، تا زمانی که توان باروری شما باز گردد، مدت زمانی طول بکشد. این فاصله زمانی بجز در روشهای جلوگیری از بارداری تزریقی، بسیار کوتاه است.

infertility1 - آیا جلوگیری طبیعی باعث نازایی میشود? (ارتباط بین جلوگیری طبیعی و خشکی رحم)
آیا جلوگیری طبیعی باعث ناباروری میشود؟

با وجود تمام موارد گفته شده، اخیراً نگرانی هایی در مورد استفاده از روشهای پیشگیری از بارداری در بلندمدت، بوجود آمده است. در اینجا به بررسی چند مورد میپردازیم.

استفاده طولانی مدت از روش های پیشگیری از بارداری و تأثیر آن بر دیواره رحم

طبق تحقیقات زنانی که از قرصهای ضد بارداری ترکیبی (استروژن و پروژسترون) برای پنج سال یا بیشتر استفاده کرده اند، دیواره رحم به مراتب نازکتری نسبت به زنان دیگر داشتند. دیواره داخلی رحم محلی که جنین طی دوران حاملگی در آنجا قرار میگیرد.

در این تحقیقات تعدادی بیمار در کلینیک بارداری حضور داشتند. (این تحقیقات بر روی زنانی انجام شد که در حال آماده سازی برای انتقال جنین فریز شده بودند).

درمان IVF برای این زنان انجام شده بود و مسلماً این درمان ها برای زنانی که مشکل ناباروری ندارند، انجام نمیشود. همچنین، تصور محققان بر این بود که استفاده طولانی مدت از قرصهای جلوگیری از بارداری ممکن است ریسک کنسل شدن دوره IVF را (به علت نازک شدن دیواره رحم) افزایش دهد. اما آمار حاملگی آنها نشان داد که میزان حاملگی با گروه های دیگر برابر است.

به بیان دیگر، زمانی که شما آماده باشید تا دوره IVF را انجام دهید، احتمال بارداری دقیقاً همانند کسی خواهد بود که هیچ وقت از قرصهای ضد بارداری استفاده نکرده است.

آیا جلوگیری طبیعی در طولانی مدت باعث نازایی میشود؟

تحقیقات علمی انجام شده هیچگونه ادعایی مبنی بر اثبات این موضوع وجود ندارد. اما اگرخانمی علایمی چون اختلالات هورمونی و تخمک گذاری یا بیماری که بر بارداری تاثیر منفی می گذارد، داشته باشد، برای جلوگیری از بارداری به مدت طولانی باید با پزشک خود مشورت کرده و سریع تر برای بارداری اقدام کند. علت باردار نشدن بعد از چند سال جلوگیری می تواند موارد دیگری باشد.

جلوگیری از بارداری و تأثیر آن بر قاعدگی

سوالی که خیلی مطرح میشود این است که آیا مصرف قرص ضدبارداری به مدت طولانی باعث نازایی میشود؟

در مطالعه ای که در سال 2009 در مجلۀ “باروروی و پیشگیری” انجام شد، اثبات شد که تعداد بانوانی که 12 ماه بعد از قطع مصرف قرص های ضدبارداری باردار شده اند برابر است با همان تعداد از بانوانی که از روش های دیگر پیشگیری از بارداری استفاده کرده اند و باردار شده اند.

در تحقیق دیگر گروهی متشکل از تعدادی خانم که قرص جلوگیری از بارداری را قطع کرده بودند، با گروهی دیگر متشکل از خانم هایی که هیچ وقت قرص جلوگیری مصرف نکرده بودند، مقایسه شدند.
این زنان دمای مقعدی خود را ثبت میکردند. این دما به محققین کمک میکرد تا طول سیکل، تخمک گذاری و طول مدت فاز لوتئال را بررسی کنند. منظور از فاز لوتئال، فاصله زمانی بین تخمک گذاری و شروع پریود است. این تحقیقات نشان داد که تقریبا ۵۷ درصد از زنانی که قرص ضدبارداری خود را قطع کردند، در اولین سیکل پس از آن، فاز لوتئال نرمالی داشتند. هرچند تعداد زیادی از این زنان در سیکل پس از قطع مصرف، دوره قاعدگی طولانی تری نسبت به کسانی که قرص استفاده نکرده اند، داشتند. این تحقیقات به مدت نه ماه به طول انجامید. همچنین، زنانی که در دوره پس از قطع مصرف بودند، فاز لوتئال کوتاهتری داشتند. این مشکلات سیکلی، سرانجام خود به خود 9 ماه پس از قطع مصرف برطرف شدند.

با توجه به مطالب گفته شده، ذکر این نکته ضروری است که این تحقیق آمار حاملگی کلینیکی را در نظر نگرفته است. تأثیرگذاری نامنظمی های قاعدگی نیز بر عدم باروری، بررسی نشده است. همچنین، برخی از زنان قرص های جلوگیری را برای درمان نامنظمی قاعدگی خود، استفاده میکنند. ما نمیدانیم که چه تعداد از زنانی که از قرص های جلوگیری استفاده میکنند، قبل از آغاز مصرف آن مشکل نامنظمی در قاعدگی داشته اند. داشتن قاعدگی نامنظم ممکن است ریسک عوارض طولانی مدت را افزایش دهد.

prevent polycistyc mm - آیا جلوگیری طبیعی باعث نازایی میشود? (ارتباط بین جلوگیری طبیعی و خشکی رحم)
آیا جلوگیری طبیعی باعث تنبلی تخمدان میشود

آیا جلوگیری طبیعی باعث تنبلی تخمدان میشود؟

جلوگیری طبیعی باعث تنبلی تخمدان نمیشود و این اساس علمی ندارد. تنبلی تخمدان به علت اختلالات تخمدان به وجود می‌آید. در بدن این خانم‌ها تعادل میان هورمون‌ های استروژن، پروژسترون و هورمون‌ های آندروژن (مردانه) به هم می‌‌خورد.

این موضوع باعث می‌شود ضمن اینکه تخمک‌ گذاری نامنظم می شود. به دلیل بیشتر بودن هورمون‌های مردانه در بدن این خانم‌ها، دچار موی زائد و افزایش وزن و جوش شوند. چاقی، علت مهم عدم تخمک‌گذاری در بدن افراد چاق است زیرا بافت چربی بیشتری وجود دارد و چربی منبع دوم هورمون‌ های جنسی بعد از تخمدان است.

ایا استفاده از کاندوم باعث خشکی رحم میشود؟

سوالی است که گاها بیماران از پزشک متخصص زنان خود میپرسند؛ در این ارتباط باید گفت که هیچ ارتباطی وجود ندارد. گاه بانوان به کاندوم حساسیت دارند که به نوع و جنس کاندوم مربوط است ولی دلایل قانع کننده برای ایجاد خشکی رحم وجود ندارد.

جلوگیری طبیعی و خشک شدن رحم

به صورت کلی هیچ ارتباطی بین خشک شدن رحم و جلوگیری طبیعی وجود ندارد. خشک شدن واژن دلایل متعددی دارد و راه درمان خشکی واژن نیز وجود دارد.

آیا جلوگیری طبیعی عوارض دارد؟

جلوگیری طبیعی مشکلی در رابطه با نازایی ندارد و یک راه موثر برای جلوگیری از بارداری است. عوارض جلوگیری طبیعی تابحال دیده نشده است.

بروز آمنوره پس از قطع مصرف: عدم تخمک گذاری

– بین 1 تا 3 ماه پس از قطع مصرف تمامی روشهای جلوگیری از بارداری قابل بازگشت، باید قاعدگی رخ دهد.

– اگر جلوگیری از بارداری را متوقف کرده اید ولی هنوز قاعدگی نداشتید، بهتر است یک تست بارداری انجام دهید. ممکن است باردار باشید!

– بلافاصله پس از قطع جلوگیری امکان بارداری وجود دارد.

– اگر حامله نیستید، احتمالا دچار آمنوره شده اید.

– آمنوره زمانی اتفاق میافتد که پس از قطع جلوگیری از بارداری، تا شش ماه قاعدگی رخ ندهد.

– برخلاف ظاهر امر، این عدم تخمک گذاری ربطی به قرصهای جلوگیری ندارد.

– قرصهای ضد بارداری، قاعدگی دروغین ایجاد میکنند.
یعنی حتی اگر خانمی مشکل ناباروری داشته و تخمک گذاری نداشته باشد، هورمون هایی که در قرص وجود دارد، باعث ایجاد قاعدگی میشود و ممکن است به نظر برسد که قاعدگی منظمی دارد.
⇐ اما این اتفاق تا زمانی میافتد که قرصها مصرف شوند.
اگر شما قبل از شروع قرص ها مشکل نامنظمی قاعدگی داشته اید، به احتمال زیاد پس از قطع مصرف آن نیز، این مشکل را خواهید داشت.
سوء برداشتی در عموم وجود دارد که فکر میکنند قرص ضد بارداری، قاعدگی نامنظم را درمان میکند. این عقیده درست نیست.
این قرصها یک قاعدگی مصنوعی ایجاد میکنند، اما علت اصلی بروز مشکل را درمان نمیکنند.

نکته: اگر پس از قطع مصرف قرص، تخمک گذاری ندارید یا قاعدگی نامنظمی دارید یا اگر قاعدگی ندارید، حتماً به پزشک مراجعه کنید.

پزشک شما احتمالاً در ابتدا آزمایشهای باروری برای شما انجام میدهد و ممکن است Clomid برایتان تجویز کند تا روند باروری را شروع نماید.

باروری و داروهای ضدبارداری تزریقی

تا اینجا گفته شد که قاعدگی باید در طول مدت سه ماه پس از قطع جلوگیری اتفاق بیفتد. اما قانون یک تا سه ماه برای داروهای ضد بارداری تزریقی صدق نمیکند.

اگر شما داروی Depo-Provera (یا DMPA) را تزریق کرده اید، قاعدگی شما در بازه زمانی 6 تا 12 ماه پس از آخرین تزریق، باز خواهد گشت.

هرچند برخی از خانمها ممکن است تا 18 ماه نیز اختلالاتی در باروری داشته باشند.

اگر پس از داروی Depo-Provera، باروری شما بلافاصله برنگشت، نگران نشوید.

برگشت قاعدگی شما ممکن است تا 22 ماه یا حتی 2 سال پس از تزریق داروی ضدبارداری، طول بکشد. البته این آمار میانگین نیست، ولی احتمال آن وجود دارد.

به همین علت است که پزشک شما قبل از تزریق این دارو، موظف است اطمینان حاصل کند که شما در آینده ای نزدیک قصد بارداری ندارید.
اگر در بازه زمانی 22 ماه قاعدگی اتفاق نیفتاد، با پزشکتان مشورت کنید.

اگر پس از قطع جلوگیری، حامله نشدید چه باید کرد؟

مصرف قرصهای ضدبارداری را قطع کرده اید، قاعدگی شما برگشته است، اما حامله نمیشوید. حال چه باید کرد؟ شاید فکر کنید قرصهای ضدبارداری باعث این مشکل شده اند، اما مطمئن باشید که احتمال آن بسیار پایین است. دلایل زیادی برای باردار نشدن وجود دارد.

prevent pragnancy m98 - آیا جلوگیری طبیعی باعث نازایی میشود? (ارتباط بین جلوگیری طبیعی و خشکی رحم)
آیا قرص ضد بارداری٬ باعث ناباروری میشود؟

ناباروری در 12 درصد زوجین وجود دارد، هم خانمها و هم آقایان ممکن است با مشکلاتی در باروری مواجه شوند. موقعی که ناباروری در زنان اتفاق میافتد، عدم تخمک گذاری، فقط یکی از دلایل موجود است.

نکته: اگر پس از 6 ماه حامله نشدید (در صورتی که سنتان بالای 35 سال است)، یا پس از یک سال باردار نشدید، به پزشک مراجعه کنید.

معطل نکنید! تأخیر در انجام آزمایشات و درمان ناباروری ممکن است شانس شما برای بارداری را کاهش دهد.

جلوگیری از بارداری بدون داروهای ضدبارداری هورمونی

با وجود اینکه تحقیقات بسیار زیادی نشان داده است که روشهای ضدبارداری هورمونی باعث ناباروری نمیشود. اما برخی از خانمها از آن اجتناب میکنند. آیا این بدان معناست که آنها راه دیگری برای پیشگیری از بارداری ندارند؟ البته که اینطور نیست! شما میتوانید از روشهای ضدبارداری فیزیکی استفاده نمایید.

این روش شامل وسایل ضدبارداری مانند کاندوم یا دیافراگم میشود. آیا استفاده از کاندوم باعث نازایی می شود؟ در جواب این سوال نیز باید گفت خیر

روشهای ضدبارداری فیزیکی باید توسط شما نصب شوند.

اگر فراموش کنید که از آنها استفاده کنید یا در محل درست خود قرار نگیرند، تأثیرگذار نخواهند بود.

هرچند، این روش برای کسانی که اصولی و بادقت استفاده میکنند، راهی تأثیرگذار و بدون تداخل هورمونی برای جلوگیری از بارداری است.


پیشنهاد میشود بخوانید: جلوگیری از بارداری به روش IUD مناسب چه کسانی است؟
using candom - آیا جلوگیری طبیعی باعث نازایی میشود? (ارتباط بین جلوگیری طبیعی و خشکی رحم)
جلوگیری از بارداری باعث نازایی نمیشود

برگرفته از:
نشریه Obstetrics and Gynecology
نشریه Gynecological Endocrinology

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

145 دیدگاه

 1. سلام من ۳۱سالمه بعداز ۴سال جلوگیری طبیعی تصمیم به بارداری گرفتم بعد اتمام پریودم ۲روز بعداز ان اقدام کردم که دوهفته میگذر زیر شکم درد داشتم نفخ سینه درد تکرار ادرار پرخوری مخصوصا ترشیجات اما تست زدم منفی بود امکان بارداری نیست نه یا امکان دارد بعد این مدت موفق بشم ممنون ازشما

  1. سلام، احتمال بارداری وجود داره، سنتون بالا نیست حتما باردار میشوید مگر اینکه مشکل خاصی داشته باشید. اگر این بار هم از زمان پریودتون گذشته و تست دادید منفی بوده باید بررسی بشه که علت تاخیر پریود چی هست ولی اگر هنوز به زمان پریودتون نرسیده احتمال بارداری هست.

 2. سلام خسته نباشید من یه دختر ۴ونیم ساله دارم بعد از بارداری اول یک سال قرص ال دی استفاده کردم وبقیه سالهارو جلوگیری طبیعی داشتم الان ۲ ماه اقدام به بارداری کردم ولی پریود شدم چیکارکنم

  1. سلام، اینکه دوماه اقدام کردید و هنوز باردار نشدید زمان زیادی نگذشته اگر سنتون بالای 30 سال هست 6 ماه و کمتر از 30 سال تا یک سال اقدام طبیعی هست البته اگر پریودهاتون منظم هست و مشکل خاصی ندارید ولی اگر از این زمان بیشتر شد یا مشکل خاصی دارید حتما به پزشک مراجعه کنید.

 3. سلام خسته نباشید ببخشید۱۹سالمه من یک ساله ک ازدواج کردم وجلوگیری میکردم الان حدودا یکی دوماهه ک اقدام ب بارداری کردم ولی هنوز حامله نشدم این طبیعی چقدر طول میکشه ک حامله بشم لطفا راهنماییم کنید

  1. سلام
   برای سن 19 سال حداقل یک سال رابطه منظم باید وجود داشته باشه اگر در این یکسال باردار نشدید اونوقت میشه گفت که مشکل دارید و برای اقدامات دیگه باید به پزشک مراجعه کنید. البته اگر پریودهاتون نامنظمه و یا مشکل هورمونی دارید یا اگر همسرتون مشکل خاصی دارن زودتر به پزشک مراجعه کنید.

 4. سلام خانم دکتر من ۳۰ سالمه یه پسر ۷ ساله دارم الان ۷سال جلو گیری طبیعی میکردم الان میخوام اقدام کنیم برای بارداری یعنی زود باردارمیشم

  1. سلام، این بسته به وضعیت پریودها (منظم بودن یا نبودن) و وضعیت هورمونی شما دارد. برای انجام آزمایشهای لازم به متخصص زنان مراجعه کنید.

 5. سلام من ۲۶ ساله هستم و یک دختر سه ساله دارم و سه سال طبیعی پیشگیری میکردم والان هم می خواهم باردار بشم ولی نمیشم آزمایش هم دادم گفت مشکلی نداری لطفا جواب بدهید خیلی نگرانم

  1. سلام، برای بررسی علت باردار نشدن شما یک سری آزمایشهای هورمونی روز سوم، یک آزمایش هورمونی روز 23 یا 24 سیکل، سونوگرافی روز 14 و عکس رنگی باید انجام بدید. و همسرتون هم آزمایش اسپرم باید انجام بدن. با انجام تمام اینها باز هم ممکنه که عللی از نازایی به علم بشر بررسی نشده باشه.

 6. سلام من 21سالمه و سه ساله که ازدواج کردم تو این سه سال دائم دوماهش قرص LDخوردم یه ماهش جلوگیری طبیعی داشتم تا چندسال دیگه هم قصد بچه دار شدن ندارم پریودیم هم از همون اول نامنظم بود یعنی هرماه تو یه تاریخ پریود نمیشدم سه چهار روز یا کمتر دیرتر میشدم همیشه هم واژنم ترشحات سفیدرنگ داشت که بخاطر پریودیم و ترشحات رفتم دکتر گفتن مشکلی نیست حالا میخواستم ببینم با این شرایط بعدا مشکلی برای باردار شدنم پیش نمیاد???

  1. سلام، چون معاینه شدید و پزشک بهتون گفته که مشکلی ندارید جای نگرانی نیست مصرف قرص LD در سن شما اشکالی نداره. حتما تحت نظر پزشک باشید و سالی یکبار چکاپ بشید.

 7. سلام ۳۱ سالمه یک پسر ۸ ساله دارم
  جلوگیری طبیعی داشتم
  الان ۵ ماهه جلوگیری نمیکنم
  کیت تخمک گذاری گذاشتم و زمان تخمک گذاری اقدام کردم ولی باردار نشدم
  علتش چیه نگرانم
  میتونم از قرص فاستون استفاده کنم؟
  پریودام منطم هست و فقط هر ماه یک روز عقب میفته و ماه آخر ۷ روز عقب افتاد

  1. سلام، وقتی فردی 6 ماه تا یکسال برای بارداری اقدام کنه و باردار نشه در سن بالای 30 الی 35 سال باید حتما به پزشک متخصص زنان مراجعه کنه. زیر 35 سال تا یکسال میتونه برای بارداری اقدام کنه. ممکنه علتهای مختلفی داشته باشه مثلا ممکنه گرفتگی لوله های رحمی باشه، عدم کیفیت تخمک، عدم تحرک یا کم تحرکی اسپرم، مخاط رحم شما آسیب دیده باشه، ممکنه هورمون پروژسترون شما کاهش پیدا کرده باشه و… .
   اگر منظورتون قرص دوفاستون هست این قرص برای کمبود پروژسترون هست و شما نمیتونید این دارو رو سر خود استفاده کنید.

 8. سلام من تازه ازدواج کردم و با کاندوم جلوگیری میکنیم و مادرشوهرم میگه اگه الان نمیخوای بچه دار شی باید بری دکتر که بعدا نازا نشی. به نظرتون باید تحت نظر دکتر باشم؟

  1. سلام، این صحت نداره که جلوگیری کردن باعث نازایی بشه اگه سن تون بالای 30 سال هست هر چه زمان بیشتر بگذره مخصوصا اگه از 35 سال بگذره احتمال باردار شدن طبیعی کمتر میشه. ولی در کل فردی که ازدواج میکنه در چند ماه اول باید تحت نظر پزشک متخصص زنان باشه و مراجعات سالی یکبار داشته باشه.

 9. سلام من ۳۵ سالمه،۸سال و نیم ازدواج کردم ،جلوگیری طبیعی داشتیم ،حالا اقدام به بارداری کردیم احتمالش چقدره تا حالا هیچ قرصی هم مصرف نکردم

   1. سلام. اینکه شما قبلا از بارداری جلوگیری کردین هیچ تاثیر در قدرت باروری شما نداره. تنها چیزی که ممکنه باروری شما رو تحت تاثیر قرار بده، افزایش سن هستش. مثلا شما در ۲۷ سالگی از بارداری جلوگیری کردین و الان ۳۵ سالتون هستش. قطعا در ۲۷ سالگی قدرت باروری شما خیلی بالاتره وگرنه خود جلوگیری کردن هیچ تاثیری در کاهش قدرت باروری نداره

 10. سلام خانم دکتر من ۳۵سال دارم ۷ سال جلوگیری طبیعی داشتم یک ماه اقدام به بارداری کردم ولی باردار نشدم لطفا جواب بدهد

  1. سلام، وقتی فردی ۶ ماه تا یکسال برای بارداری اقدام کنه و باردار نشه در سن بالای ۳۰ الی ۳۵ سال باید حتما به پزشک متخصص زنان برای انجام آزمایشات هورمونی مراجعه کنه. ممکنه علتهای مختلفی داشته باشه مثلا ممکنه گرفتگی لوله های رحمی باشه، عدم کیفیت تخمک، عدم تحرک یا کم تحرکی اسپرم، مخاط رحم شما آسیب دیده باشه، ممکنه هورمون پروژسترون شما کاهش پیدا کرده باشه و… .

 11. سلام من یک دختر 9 ساله دارم و 8 سال آیودی داشتم حالا 6 ماه اقدام به بارداری کردم ولی هنوز باردار نشدم 25 سالمه تو را خدا راهنمایم کنید چکار کنم برم پیش دکتر

 12. سلام من ۵ ساله ازدواج کردم آزمایشم دادم آزمایشم خوب بوده ۲ ماه اقدام کردم باردارنشدم بایدچه کنم؟

  1. سلام سن زیر 30 سال 6 ماه تا یکسال ممکنه طول بکشه تا باردار بشید و طبیعیه اگر بیشتر از این زمان شد حتما برای انجام آزمایشات لازم به متخصص زنان مراجعه کنید. البته بهتر است از الان تحت نظر پزشک متخصص باشید.

 13. سلام من ۲۲ سالمه ی دختر چهار ساله دارم تواین مدت طبیعی جلوگیری میکردم الان دوماهه اقدام به بارداری دوم کردم اما بینتیجه بوده میشه راهنماییم کنین

  1. سلام سن زیر ۳۰ سال ۶ ماه تا یکسال ممکنه طول بکشه تا باردار بشید و طبیعیه اگر بیشتر از این زمان شد حتما برای انجام آزمایشات لازم به متخصص زنان مراجعه کنید. البته بهتر است از الان تحت نظر پزشک متخصص باشید.

 14. سلام ۲۲ سال هستم ۹ماه ازدواج کردم ۵ ماه اول جلوگیری طبیعی داشتم الان ۴ ماه جلوگیری نمیکنم ولی هنوز باردار نشدم آزمایش پیش از بارداری سونو هم دادم سالمم نمیدونم چرا باردار نشدم

  1. سلام سن زیر ۳۰ سال ۶ ماه تا یکسال ممکنه طول بکشه تا باردار بشید و طبیعیه اگر بیشتر از این زمان شد حتما برای انجام آزمایشات لازم به متخصص زنان مراجعه کنید. البته بهتر است از الان تحت نظر پزشک متخصص باشید.

 15. من 34 ساله هستم ی دختر 10 ساله دارم این چند سال روش جلوگیری طبیعی داشتم از قرص تیروئیدم استفاده میکنم اما تنظیمم 2 ماهه اقدام ب بارداری آزمایش و سونو هم انجام دادم همه چیز خوب بوده امکان بارداری چقدر طول میکشه

   1. سلام من یه پسر شش ساله دارم الان یک ساله میخام بچه دارشم ولی نمیشم دکترهم رفتم میگن سالمی شوهرم هم رفته دکتراون هم سالمه جلوگیری هم طبیی کردیم چیکار کنم

    1. سلام، بعضی وقتها در بررسی ها هیچ مشکلی پیدا نمیشه. در واقع درصد زیادی از ناباروری ها با علت نامشخص هست که در این صورت پزشک متخصص زنان یا فوق تخصص نازایی داروهای تحریک تخمک رو تجویز میکنه.

مقاله های مرتبط
مراقبت های دوران بارداری
مراقبت های دوران بارداری با همراهی پزشک معالج

آنچه در این مقاله میخوانید وقتی باردار هستیم چه زمانی به پزشک مراجعه کنیم؟داروهای مجاز در دوران بارداریآزمایشات و سونوگرافی های معمول در دوران بارداریمشکلات و علائم غیر طبیعی در دوران بارداری چیست؟سوالات رایج مهمی که در دوران بارداری پرسیده میشود؟ورزش کردن در دوران بارداری چگونه است؟رابطه جنسی در دوران بارداریعوارض شایع بارداریممنوعیات دوران بارداری […]

علت درد تخمدان در بارداری چیست؟ | دکتر سعیده اسدی
15 علت درد تخمدان در بارداری را بشناسید

آنچه در این مقاله میخوانید آیا درد تخمدان در حین بارداری طبیعی است؟علل درد تخمدانی در بارداریچه وقت به پزشک مراجعه کنیم؟ بارداری با درد و ناراحتی های مختلف و بهم ریختگی موفقت سیستم بدن همراه است. در حالی که برخی از آن ها عادی هستند، بسیاری دیگر غیر طبیعی بوده و باید فورا به […]

pregnant-woman-with-lower-back-pain
دلایل کمر درد در بارداری و روشهای کاهش درد

آنچه در این مقاله میخوانید علت کمر درد در بارداریانواع و علائم کمردرد در بارداریکمردرد نشانه بارداری زودرس است؟10 روش کاهش کمر درد در دوران بارداریورزش‌های مناسب کمر درد در بارداریدر صورت کمر درد در بارداری چه زمان به پزشک مراجعه کنیم؟ بارداری اگرچه به خودی خود دوران سخت و طاقت فرسایی است، برای برخی […]

برای مشاوره پزشکی زنان، خدمات زیبایی زنان و مشاوره های بارداری با ما تماس بگیرید

021-76700518

کپی رایت © 2022 تمامی حقوق محفوظ است