بهداشت جنسی؛ بعد از نزدیکی چکار کنیم؟

بهداشت جنسی؛ بعد از نزدیکی چکار کنیم؟

رعایت بهداشت و اهمیت آن بعد از مقاربت٬ موضوعی است که در این متن به آن می پردازیم. یکی از بهترین مواقعی که میتوان از ایجاد عفونت جلوگیری کرد٬ بهداشت جنسی بعد از آمیزش است که با رعایت اصول اولیه بهداشت میتوان از بروز عفونت و انتقال آن جلوگیری کرد. در این مقاله می خوانید که باید بعد از نزدیکی چکار کنیم؟

 

بهداشت جنسی بعد از نزدیکی در یک نگاه کلی

۱- شست شوی ناحیه تناسلی
۲- عدم استفاده از دوش واژینال
۳- عدم استفاده از دستمال مرطوب
۴- تخلیه مثانه بعد از نزدیکی
۵- نوشیدن آب
۶- پوشیدن لباسهای آزاد
۷- شستن دستها
۸- درمان هرگونه عفونت قارچی
۹- انجام آزمایش خون
۱۰- نزدیکی زنان باردار‍
۱۱- استفاده از کاندوم حین آمیزش و نزدیکی
۱۲- استفاده از پروبیوتیک
۱۳- بهداشت جنسی مردان بعد از نزدیکی

health after sex - بهداشت جنسی؛ بعد از نزديكي چكار كنيم؟
بهداشت جنسی بعد از نزدیکی

جلوگیری از عفونت واژن بعد از رابطه

برای جلوگیری از عفونت بعد از نزدیکی باید بهداشت جنسی را رعایت کرد. در زیر تک تک موارد رو توضیح میدهیم:

۱- شستشوی واژن بعد از رابطه

یک شست و شوی ساده با آب حتی بدون شوینده، مردان و زنان را از ابتلا به عفونت محافظت میکند. این شستشو فقط باید نواحی اطراف ناحیه تناسلی باشد و با آب گرم بدون شوینده یا با شوینده های ملایم باشد.

البته کسانی که عفونت دارند یا کسانی که پوست حساسی دارند ممکن است شوینده ها باعث سوزش و خشک شدن بیش از حد پوست ناحیه شود.

۲- از دوش واژینال استفاده نکنید

بعضی بانوان گمان میکنند بعد از هر تماس جنسی باید داخل واژن خود را با آب یا دوش واژینال بشویند. ولی باید بدانید که علت عفونت بعد از نزدیکی می تواند استفاده از دوش واژینال باشد، زیرا شستشوی داخل واژن باعث از بین رفتن تعادل طبیعی باکتری های مفیدی میشود که از واژن شما محافظت میکنند.

برای جلوگیری از عفونت بعد از نزدیکی بهترین کار این است که اجازه بدهیم ترشحات طبیعی واژن٬ خودش داخل واژن را پاک کند. در ضمن به خاطر بسپارید که یک بوی ملایم در واژن نرمال است و ممکن است علامت عفونت نباشد. علت بوی بد واژن را در مقاله دیگری شرح داده ایم.

[🔗 بیشتر بخوانید: ارگاسم چیست]

۳- از دستمال مرطوب استفاده نکنید

بعضی از شرکتهای دارویی ممکن است ادعا کنند استفاده از دستمال مرطوب برای واژن و یا کرم ها و اسپری ها میتواند نواحی ژنیتالیای شما را تازه و خوشبو نگه دارد.

اما در نظر داشته باشد که بعضی از این محصولات از صابونها، شوینده ها و شامپوها و ادکلن ها یا لوسیون های خیلی قوی ساخته میشوند که به پوست آسیب می رسانند. بنابراین شستشو فقط با آب گرم باشد. از تامپونها، پدها، پودرها، اسپری های معطر استفاده نکنید مخصوصا اگر بدن شما مستعد عفونت کردن است چون یک علت عفونت واژن بعد از نزدیکی می تواند استفاده از این محصولات باشد.

۴- مثانه خود را تخلیه کنید

ادرار بعد از رابطه جنسی یکی از اولین کارهایی است که باید انجام دهید. هنگام نزدیکی باکتری ها میتوانند وارد پیشابراه شوند که احتمال عفونت را بالا میبرد. هنگام ادرار کردن بدن شما این باکتری ها را خارج میکند.

در مورد بانوان بعد از ادرار کردن، شستشوی باید از جلو به عقب باشد تا باکتری ها از سمت مقعد به سمت پیشابراه انتقال پیدا نکنند.

 

تماس جهت نوبت دهی٬ مشاوره جراحی زیبایی واژن و اطلاع از هزینه ها
مطب دکتر سعیده اسدی٬ متخصص زنان در شرق تهران
——————————————-
۰۹۰۳۱۷۰۷۴۵۷ – ۰۲۱۷۶۷۰۰۵۱۸

 

۵- قبل از نزدیکی یک لیوان آب بنوشید

همیشه قبل از نزدیکی یک لیوان آب بنوشید، چون اگر میزان مایع بدن مناسب باشد، میزان ادرار کردن شما بیشتر میشود. بنابراین خروج باکتری ها از بدنتان هم (قبل از اینکه عفونت ظهور پیدا کند) بیشتر میشود.

۶- لباسهای آزاد بپوشید

نقاط گرم و عرق کننده بهترین محل ها جهت رشد باکتری ها و قارچ ها است. بنابراین لباسهای زیر و شلوارهایی بپوشید که هوا به خوبی اجازه جریان داشته باشد.

بانوان باید از پوشیدن شلوارها و شلوارک های تنگ و چسبان و شکم بندهای تنگ اجتناب کنند. لباس های زیر پنبه ای هم برای بانوان و هم آقایان بسیار مناسب هستند. چون هم قابل تنفس هستند و هم ترشحات را به خوبی جذب میکنند یا اینکه هنگام خواب از لباس زیر استفاده نکنید.

۷- بعد از نزدیکی دستهایتان را بشویید

شستن دستها بهترین راه برای رهایی از باکتری هایی است که شما از ناحیه ژنیتالیای پارتنر خود برداشته اید. این کار کلید جلوگیری از انتشار عفونت است. بنابراین دستهای خود را با آب و صابون بشویید و آن را قسمتی از کارهای روتین بعد از تماس جنسی خود قرار دهید.

۸- هرگونه عفونت قارچی را درمان کنید

زن و شوهر ممکن است عفونت های قارچی را بین یکدیگر منتقل کنند. بنابراین اگر دچار علائمی مثل خارش، سوزش و یا ترشحات پنیری واژن (یا در مورد مردان روی آلت تناسلی) شدید سریعا به دکتر زنان خود مراجعه کنید.

 

healthy sex ab - بهداشت جنسی؛ بعد از نزديكي چكار كنيم؟
جلوگیری از عفونت واژن بعد از رابطه | دکتر سعیده اسدی، متخصص زنان در شرق تهران

۹- انجام آزمایش خون

کسانی که از لحاظ جنسی فعال هستند مخصوصا اگر پارتنر جدید دارند باید آزمایش خون مربوط به عفونتهای جنسی را انجام دهند. همچنین در مورد هر علامت مانند ترشحات، درد، تاول، زخم، دانه یا برآمدگی اطراف دستگاه تناسلی باید دقت شود.

۱۰- نزدیکی زنان باردار

بانوان باردار هم میتوانند نزدیکی جنسی داشته باشند ولی چون این بانوان بیشتر در خطر عفونت هستند باید مراقبت بیشتر بعد از نزدیکی داشته باشند و تمام نکات گفته شده را خودشان و همسرشان اجرا کنند.

۱۱- استفاده از کاندوم

بهترین روش جلوگیری از عفونتهای تناسلی استفاده از کاندوم است. کاندوم باعث میشود باکتری ها از مرد به زن یا بالعکس منتقل نشود.

بخاطر داشته باشید که اگر رابطه جنسی مقعدی دارید، برای جلوگیری از عفونت واژن بعد از رابطه از یک کاندوم برای مقاربت از واژن و مقعد استفاده نکنید.

(اگر چنانچه از کاندوم برای مقاربت استفاده نمیکنید، تاکید میشود که برای مقاربت از طریق مقعد و بعد واژن٬ حتما آلت تناسلی مرد شسته شده باشد، زیرا آلودگی های مقعد به واژن انتقال پیدا میکند.)

۱۲- استفاده از پروبیوتیک

پروبیوتیک ها یک سری مواد هستند که درون آنها باکتری های مفید برای دستگاه تناسلی یا گوارش یا ادراری وجود دارد.

وجود این باکتری های مفید از ابتلا به بیماری های عفونی جلوگیری میکند. این مواد به خصوص بعد از یک دوره بیماری یا استفاده از آنتی بیوتیک توصیه می شود. امروزه پروبیوتیک های زیادی در داروخانه ها در دسترس است که انواع خوراکی و واژینال دارند.

مراقبت های بعد از اولین رابطه

تمامی مراقبت های گفته شده در بالا باید بعد از هر رابطه جنسی رعایت شود. مراقبتهای بعد از اولین دخول با دفعات دیگر فرقی ندارد.

بهداشت مسائل جنسی در مورد آقایان

۱- شستشوی مرتب ناحیه تناسلی (روزانه)

۲- تعویض روزانه لباس زیر

۳- استفاده از لباس زیر نخی

۴- چک کردن ناحیه تناسلی از لحاظ  تاول، برامدگی، زخم و زگیل تناسلی

۵- معاینه توسط پزشک سالی یک بار

۶- کوتاه کردن موهای ناحیه عانه (نه از ته)

موهای ناحیه عانه نه خیلی بلند باشد نه اینکه کامل از ته کوتاه شود چون وجود موهای عانه تا حدی فواید خاص خودش را دارد و از ایجاد عفونتها جلوگیری میکند.

healthy sex ab1 - بهداشت جنسی؛ بعد از نزديكي چكار كنيم؟
بهداشت بعد از نزدیکی٬ ۱۲ توصیه بهداشتی
drasadi call - بهداشت جنسی؛ بعد از نزديكي چكار كنيم؟

Related posts

نظر ( 121 )

 • ناشناس

  سلام خانم دکتر،چندروزبعدزدیکی وقتی میشینم دردم میگیره،انگار یه چیزی میخوادبیادبیرون

 • F.m

  سلام خانم دکتر من یک ساله که ازدواج کردم و با همسرم رابطه دارم اما اخیرن بعد از هر بار رابطه تا ۲۴ ساعت زیر شکمم درد میگیره و یک سری ترشحات سفت و تیکه ای دارم دکتر معاینه کرد و گفت قارچ و یک سری قرص داد… ایا لازمه از‌ژل شست و شو هم استفاده کنم ….
  و اینکه یه سوال دیگه ما تصمیم به بارداری نداریم من ۲۱ سالم و همسرم ۲۶ سالشونه قبل از و توی سکسمون گاهی پیش‌میاد که بدون کاندوم باشه اما منی داخل ریخته نشه حتمال بارداری وجود داره؟ اگه اره برای جلو گیری میشه بعد رابطه دوش واژینال انجام بشه ؟ تاثیری داره؟ ممنون میشم پاسخ بدین به جز دوش واژینال کاری هست که ریسک بدون کاندوم رابطه داشتن رو پایین بیاره .. یه جا نوشته بود با بیشاب هم احتمال بارداری هست

  • دکتر سعیده اسدی

   سلام، برای درمان عفونت استفاده از ژل شستشو اجباری نیست. پیشاب هم احتمال بارداری داره ولی استفاده از دوش واژینال هیچ تاثیری نداره بهتره کاندوم کامل استفاده بشه.

 • نام زهرا

  س دکتر حسته نباشی من الان ۷ ماه جلو گیری ندارم باردار نمیشم پیش خیلی دکتررفتم فایده نداشت بعد تو رحم یه کمی گوشت اصافی دکتر بهم گفت هس بنطر شما. عمل کنم یا بادارو برطرف میشه

  • دکتر سعیده اسدی

   سلام، گوشت اضافه یا پولیپ در موارد نازایی حتما باید برداشته بشه.

 • سرهنگ

  آیا زوفیلیا با بتادین یا خوردن آموکسی سیلین نابود میشه؟

 • مریم

  سلام خسته نباشید ببخشی من یه هفته س که پرده بکارتمو از دست دادم خون ریزی اصلا نداشتم ولی توی این یه هفته خیلی بیش ازحد سوزش و لرز دارم علتش چیه خیلی اذیت میشم ممنون میشم جواب بدین

  • دکتر سعیده اسدی

   سلام. پاره شدن بکارت باعث سوزش و لرز نمیشه. برای پیدا کردن علت لرز و سوزش، مسائل دیگه مثل عفونت ها رو از طریق پزشک بررسی کنید

 • ناشناس

  سلام من بااستفاده ازپماد های عفونی نزدیکی با کندوم داشتم الان از وقت پریدم گذاشت ممکن بادار باشم

 • Mozhdee

  سلام خسته نباشید ۱۸ سالمه و بعد از هربار رابطه تقریبا از دوسه روز بعدش خارش میگیرم و لابیا هایمم همینطور با این که بعد رابطه خودمو میشورم و لباس زیرمو عوض میکنم
  چیکار کنم مشکل حل شه

 • ناشناس

  من ۱۷سالمه و با یک ادمی که بیشتر از یک ساعت نمیشناختمش سکس داشتم و بعد از سکس بالای پنج بار با صابون و شامپو های مختلف خودمو شستم
  و بعد نیز ادرار کردم ایا ممکن بازم انتقال ایدز داشته باشه؟ چون کاندوم نداشتم

  • دکتر سعیده اسدی

   شستن با شامپو و صابون جلوی ایدز یا ویروسهای دیگر رو نمیگیرد و رابطه شما یک رابطه اشتباهی بوده ولی به جای اینکه استرس داشته باشید میتونید آزمایش بدید.

 • مامان امیرعلی

  سلام من ۲۳ساله هستم کیست تخمدان دارم و عفونت رحم هم دارم میتونم رابطه داشته باشم

  • دکتر سعیده اسدی

   سلام، اول باید عفونتتون درمان باشه بعد رابطه داشته باشید. اما از لحاظ کیست تخمدان مشکلی نیست.

نظر یا سوال خود را مطرح کنید