فهرست

علت بوی بد واژن در دوران بلوغ، بارداری و پس از نزدیکی + درمان بوی بد واژن

یکی از مشکلاتی که خانم ها اکثرا ان را تجربه کرده اند و برای آن به دنبال راه حل هستند، بوی بد واژن است. در این مقاله ما به شما می گوییم علت بوی بد واژن در دوران مختلف مانند دوران بلوغ، دوران بارداری و ... چیست؟ علت بوی بد ترشحات واژن اصولا ترشحات واژن خانم ها بوی مخصوص به خود را دارد و در روزهای مختلف سیکل ماهیانه از لحاظ رنگ و بو متفاوت است که تشخیص آن از بوهای نامطبوع و بوهایی که به دلیل مشکل در این...

علت بوی بد واژن | دکتر سعیده اسدی٬ متخصص زنان

یکی از مشکلاتی که خانم ها اکثرا ان را تجربه کرده اند و برای آن به دنبال راه حل هستند، بوی بد واژن است. در این مقاله ما به شما می گوییم علت بوی بد واژن در دوران مختلف مانند دوران بلوغ، دوران بارداری و … چیست؟

علت بوی بد ترشحات واژن

اصولا ترشحات واژن خانم ها بوی مخصوص به خود را دارد و در روزهای مختلف سیکل ماهیانه از لحاظ رنگ و بو متفاوت است که تشخیص آن از بوهای نامطبوع و بوهایی که به دلیل مشکل در این ناحیه ایجاد میشود مهم و حائز اهمیت است.

بوی بد واژن نشانه چیست؟ دو دلیل می توان برای بوی بد واژن در نظر گرفت:

قارچی شدن محیط داخل واژن

علت قارچی شدن محیط واژن می تواند موارد زیر باشد:

 1. پوشیدن لباس‌های زیر تنگ یا پلاستیکی که از عبور هوا جلوگیری ‌کرده، سبب رشد قارچ ها در واژن میشود.
 2. استفاده از ژل یا صابون واژینال که سبب به هم ریختن ph محیط می شود.
 3. مشکلات هورمونی در دوران قاعدگی، بارداری و یا یائسگی.
 4. برخی بیماری‌ ها نظیر دیابت یا مصرف برخی داروها مثل آنتی ‌بیوتیک‌ها.

عفونت دستگاه تناسلی

عفونت واژن معمولا به همراه خارش و سوزش ناحیه تناسلی است و علت عفونی شدن محیط واژن شامل:

 • واژینوز باکتریایی
 • کاندیدا یا برفک
 • تریکوموناس واژینالیس

این عفونت ها معمولا می توانند در صورت موارد زیر میتوانند مجددا عود کنند:

 • عدم رعایت بهداشت فردی
 • عدم رعایت بهداشت جنسی
 • همچنین عفونت ها٬ علی رغم درمان با آنتی بیوتیک ها و ضد قارچ ها میتوانند عود کنند.
bad smell vaginal drasadi m - علت بوی بد واژن در دوران بلوغ، بارداری و پس از نزدیکی + درمان بوی بد واژن
دلیل بوی بد واژن بانوان

دیگر دلایل بوی بد واژن:

 1. زنان یائسه به دلیل استروژن بیشتر در معرض عفونت ناحیه تناسلی قرار می گیرند
 2. استفاده از برخی داروها مانند آنتی بیوتیک ها و داروهایی که باعث خشکی بیش از اندازه محیط واژن می شوند، آن محیط را مستعد بروز عفونت و بوی نامطبوع می کنند
 3. قرار داشتن ناحیه تناسلی در محیط تنگ و بسته که باعث رشد عفونت می گردد
 4. تعویض دیر به دیر تامپون که می تواند محیط واژن را خشک کند و مستعد رشد باکتری نماید
 5. برخی مواد غذایی که بوی تندی دارند می تواند بر بوی ترشحات واژن نیز تاثیر بگذارد (مانند پیاز و سیر)

بوی بد واژن در دختر بچه ها و بوی بد واژن نوزاد

واژن کودکان در دوره های مختلف سنی٬ ممکن است بوهای متفاوتی داشته باشد که برخی از این موارد قابل انتظار هستند و برخی دیگر غیر قابل پیش بینی.

 • در کودکان این بوها مربوط به فعالیت آن ها بوده و به کمک آب و صابون رفع میشود.
 • در نوزادان دختر٬ پوشک ها و ادرار منجر به قوی تر شدن بوی بد واژن می شوند.

با این حال اگر مشکل بو، قرمزی، خارش و درد در حین ادرار وجود داشته باشد ممکن است بدلیل این موضوع بیماری ولوواژینیت باشد. این مشکل در بین دختران کوچک بسیار رایج است و قبل از بلوغ رخ می دهد. دلیل آن نیز باقی مانده مواد صابون در ادرار غلیظ آن هاست. مشکل ولوواژینیت را می توان به سادگی درمان کرد و جهت تشخیص آن باید به سراغ پزشک کودکان بروید.

بوی بد واژن در دختران قبل از بلوغ

ترشحات واژن یک دختر خردسال قبل از بلوغ٬ همانند یک دختر بالغ نیست و غلظت و میزان آن در سنین مختلف متفاوت است، در دختران خردسال ترشحات بی رنگ تا سفید و شیری رنگ که بوی خاصی ندارد می تواند به طور طبیعی وجود داشته باشد.

۱- دلیل آن می تواند عفونت باشد که میتواند بخاطر رعایت نکردن بهداشت کودک نظیر درست شستشو نکردن کودک پس از اجابت مزاج است که باکتری ها در آن محل رشد کرده و باعث عفونت شده اند.

۲- یا اینکه کودک به استفاده از صابون ها و شوینده های معطر حساسیت نشان داده است

۳- ممکن است کودک جسم خارجی (همانند دستمال های توالت بزرگسالان) را وارد ناحیه تناسلی خود کرده است و یا لباس زیر آلوده استفاده کرده باشد.

[🔗 بیشتر بخوانید: شکل پرده بکارت ]

توصیه:

حال اگر مقدار ترشحات در کودک زیاد شد و رنگ آن به سمت پر رنگ تر شدن پیش رفت و کودک از درد ناحیه زیر شکم یا کمر و ران شکایت کرد و ترشحات بوی نامطبوعی به خود گرفت، کودک را حتما به پزشک متخصص نشان دهید.

[🔗 بیشتر بخوانید: رنگ سبز٬ توسی٬ زرد٬ صورتی و قهوه ای ترشحات واژن نشانه چه مشکلی است؟]

بوی بد ترشحات واژن در بارداری:

در دوران بارداری وجود یکسری از ترشحات می تواند طبیعی تلقی گردند و نیازی به نگرانی نیست مانند ترشحات نسبتا بی رنگ یا سفید رنگی که در ابتدای بارداری است و اغلب بدون بو است.

و یا همچنین ترشحات رقیق و آبکی که در اواخر دوران بارداری شروع می شوند نیز اغلب جای نگرانی ندارد.

حال اگر ترشحاتی داشتید که همراه با بوی ناخوشایند بود و رنگ زرد پررنگ تا زرد داشت می توان مشکوک به عفونت هایی نظیر تریکومونازیس و یا سوزاک شد (در این موارد به پزشک مراجعه نمایید.)

vagina bad smell - علت بوی بد واژن در دوران بلوغ، بارداری و پس از نزدیکی + درمان بوی بد واژن
آیا بوی بد واژن در دوران بارداری طبیعی است؟

بوی بد ترشحات واژن پس از زایمان طبیعی و سزارین:

خب همانطور که حدس می زنید، دلیل عمده بوی نامطبوع در این موارد هم می تواند عفونت باشد؛ در این مورد شانس ابتلا به عفونت رحمی پس از سزارین حدود ۱۰ برابر بیشتر از احتمال عفونت پس از زایمان طبیعی است.

پس اگر دچار ترشحات پررنگ و سبز رنگ همراه با بوی بد و همچنین تب پس از زایمان شدید حتما به پزشک مراجعه کنید.

بوی بد ترشحات واژن بعد از نزدیکی:

رعایت بهداشت فردی هم خانم و هم آقا برای داشتن یک رابطه جنسی سالم بسیار ضروری است، به طور معمول ترشحات بد بو با رنگ های مایل به طوسی ناشی از عفونت واژینوز باکتریایی (غالبا به علت تریکوموناس) می باشند که با درمان دارویی قابل درمان است.

میتوان برای جلوگیری از بوی بد واژن پس از نزدیکی، پس از مقاربت ناحیه تناسلی را با آب ولرم و بدون صابون شستشو داد. همچنین استفاده از کاندوم نیز می تواند موثر واقع شود.

بوی بد واژن پس از قاعدگی:

ممکن شما پس از اتمام دوره قاعدگی احساس بوی نامطبوع ترشحات خود را داشته باشید که می تواند به دلیل تغییراتی که در طی زمان پریودی در محیط واژن شما رخ داده است، باشد. (تغییرات PH که می تواند تعادل محیط را بر هم بزند و مستعد رشد باکتری ها کند)

گاهی ناحیه تناسلی شما به پد هایی که از مواد شیمیایی و مواد معطر برای تولیدشان استفاده کی شود، حساسیت نشان داده باشد و ترشحات پس از قاعدگی بوی نامطبوعی به خود بگیرد.

درمان بوی بد واژن

اگر بوی بد واژن به دلیل قارچی شدن واژن باشد با روش های زیر می توانید از این عفونت جلوگیری و ان را درمان کنید.

 • تعویض مرتب لباس ‌های زیر
 • تعویض نوار بهداشتی در دوران سیکل ماهانه
 • استفاده از لباس های زیر نخی
 • خشک نگه داشتن همیشگی محیط واژن است.

بهترین درمان برای بود بد واژن رعایت بهداشت ناحیه تناسلی است. در مقاله بهداشت پس از نزدیکی بیشتر در این مورد توضیح داده ایم.

رژیم غذایی شما نی می تواند در درمان بوی بد واژن به شما کمک کند. غذاهای قندی و شیرین می توانند رشد قارچ هایی بوی بد واژن را ایجاد می کند را تسریع کند. مصرف آب به مقدار کافی نیز در بوی واژن تاثیرگذار است.

برای از بین بردن بوی بد واژن می توان دارو درمانی نیز انجام داد که بسته به دلیل بوی بد واژن باید توسط پزشک تجویز شود.

استفاده نکردن از دوش واژینال، صابون های نامناسب و عطری و همینطور دستمال های بی کیفیت می تواند در روند درمان بوی بد واژن موثر باشد.

مشاهده ویدیو

توضیحات خانم دکتر سعیده اسدی در مورد علت بوی بد واژن و راههای پیشگیری و درمان

نظر خانم دکتر در مورد استفاده از

 • ژل شستشوی بانوان
 • دوش واژن
 • غذاهای معطر
 • نوع لباس و پوشش و …

لطفا در صورتی که جواب سوال خودتون رو نگرفتید کامنت بذارید و یا با شماره 02176700518 تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

50 دیدگاه

 1. سلام، شما باید معاینه شوید و بررسی بشه که علت بوی بد چی هست. بوی بد ممکنه از عفونت باشه، از بهداشت نادرست، از مصرف غذاها یا بعضی از هورمونها باشه. شما حتما باید بهداشت رو رعایت کنید و اگر با رعایت بهداشت بهتر نشدید حتما معاینه شوید.

 2. سلام خانم دکتر ، من نه خارش دارم نه سوزش ولی ترشح زیادِ سفید رنگ و بو دار دارم
  هر بار هم میرم دکتر فقط ۱ ۲ ماه اول خوب میشم باز شروع میشه
  چیکار باید بکنم؟؟

  1. سلام، یا باید درمانتون عوض بشه و شریک جنسیتون هم درمان بشه. و اگر به هیچ کدوم از اینها جواب نداد ازون درمانی رو برای شما توصیه میکنم.

 3. باسلام.آیا با شستشوی ۳ بار در روز و آشامیدن آب و تعویض لباس می توان بدون دارو بوی بد و سوزش و تکرر را از بین برد؟

  1. سلام، شستشوی بیش از حد لازم نیست. چون باعث میشه ناحیه تناسلی آسیب ببینه و باکتریهای مفید از بین برن. ولی اگر کسی سوزش و تکرر ادرار داره و این علامت عفونت ادرار هست حتما احتباج به مصرف آنتی بیوتیک هست.

 4. سلام خانم دکتر دختر من ۱۱ سالشه و ترشحات واژن اون سفید اما کدر هست و بوی بدی دارد ممکنه بیماری
  یا حتی اسفاده نادرست
  او از کردم موبر باشه؟

  1. سلام، ترشحات واژن در سنین حول و حوش بلوغ طبیعی هست ولی نباید بوی بد بده اگر بوی بد داره حتما به متخصص اطفال یا متخصص زنان مراجعه کنید.

 5. سلام خانوم دکتر دختر من ۲ سالشه واژنش بوی بدی میده چندبار هم دکتر مراجعه کردم گفت عفونت ادراری داره دارو دادن ولی بازم خوب نشده

  1. سلام، دختر دو ساله که عفونت ادراری مکرر میگیره حتما به یک متخصص اطفال مراجعه کنید و علت عفونت ادراری پیگیری بشه چون بعضی از دختر بچه ها یه نقص مادرزاد در مثانه دارن و این باعث عفونت ادراریشون میشه.

 6. سلام خانم دکتر.من23 سالمه و چندین بار رابطه جنسی داشتم.الان مدتیه واژنم ترشحات بد بوی گندیده و ماهی میده ولی ترشحات بی رنگ هستند ولی درد و سوزش و خارش ندارم.دلیلش چی میتونه باشه خانم دکتر؟البته الان نزدیک شروع پریودیم هستش و برای اولین بار این اتفاق میوفته.

مقاله های مرتبط
مراقبت های دوران بارداری
مراقبت های دوران بارداری با همراهی پزشک معالج

آنچه در این مقاله میخوانید وقتی باردار هستیم چه زمانی به پزشک مراجعه کنیم؟داروهای مجاز در دوران بارداریآزمایشات و سونوگرافی های معمول در دوران بارداریمشکلات و علائم غیر طبیعی در دوران بارداری چیست؟سوالات رایج مهمی که در دوران بارداری پرسیده میشود؟ورزش کردن در دوران بارداری چگونه است؟رابطه جنسی در دوران بارداریعوارض شایع بارداریممنوعیات دوران بارداری […]

علت درد تخمدان در بارداری چیست؟ | دکتر سعیده اسدی
15 علت درد تخمدان در بارداری را بشناسید

آنچه در این مقاله میخوانید آیا درد تخمدان در حین بارداری طبیعی است؟علل درد تخمدانی در بارداریچه وقت به پزشک مراجعه کنیم؟ بارداری با درد و ناراحتی های مختلف و بهم ریختگی موفقت سیستم بدن همراه است. در حالی که برخی از آن ها عادی هستند، بسیاری دیگر غیر طبیعی بوده و باید فورا به […]

pregnant-woman-with-lower-back-pain
دلایل کمر درد در بارداری و روشهای کاهش درد

آنچه در این مقاله میخوانید علت کمر درد در بارداریانواع و علائم کمردرد در بارداریکمردرد نشانه بارداری زودرس است؟10 روش کاهش کمر درد در دوران بارداریورزش‌های مناسب کمر درد در بارداریدر صورت کمر درد در بارداری چه زمان به پزشک مراجعه کنیم؟ بارداری اگرچه به خودی خود دوران سخت و طاقت فرسایی است، برای برخی […]

برای مشاوره پزشکی زنان، خدمات زیبایی زنان و مشاوره های بارداری با ما تماس بگیرید

021-76700518

کپی رایت © 2022 تمامی حقوق محفوظ است