فهرست

چگونه تیرگی واژن خود را رفع کنیم؟

آیا تابحال رنگ واژن تان توجه تان جلب کرده است؟ احتمالا اگر بالای ۳۰ سال سن داشته باشید متوجه تغییرات رنگی در واژن و کشاله های ران خود شده اید. بسیاری از بانوان تیرگی واژن را تجربه‌کرده اند و از رخداد آن رنج می‌برند. تیرگی واژن از دغدغه هایی است که در متاهلی و مجردی فکر زنان را به خود مشغول میکند. از شکل نازیبای آن و یا حتی ترس از وجود یک بیماری آنها را نگران میکند و میخواهند بدانند علت این تیرگی چیست. در این مقاله بطور مفصل...

علت تیرگی واژن چیست؟ | دکتر سعیده اسدی٬ متخصص زنان در شرق تهران

آیا تابحال رنگ واژن تان توجه تان جلب کرده است؟ احتمالا اگر بالای ۳۰ سال سن داشته باشید متوجه تغییرات رنگی در واژن و کشاله های ران خود شده اید. بسیاری از بانوان تیرگی واژن را تجربه‌کرده اند و از رخداد آن رنج می‌برند. تیرگی واژن از دغدغه هایی است که در متاهلی و مجردی فکر زنان را به خود مشغول میکند. از شکل نازیبای آن و یا حتی ترس از وجود یک بیماری آنها را نگران میکند و میخواهند بدانند علت این تیرگی چیست.

در این مقاله بطور مفصل به توضیح علت‌های شایع تیرگی واژن و کشاله های ران میپردازیم و موثرترین درمانِ تایید ‌شده از سوی جامعه پزشکی را معرفی میکنیم.

تیرگی واژن، مشکلی شایع 

تیرگی پوست واژن و مقعد از آنچه که فکر می‌کنید، رایج‌تر بوده و تقریبا همه افراد درگیر آن هستند. واژن، یک ماهیچه‌ لوله‌ ایست که درنهایت به دهانه‌ رحم شما می‌رسد. دهانه‌ و دریچه رحم در انتهای واژن قراردارد. لایه‌ بالایی بافت واژن دارای یک بافت مخاطی، مثل بافت مخاطی دهان و بینی است. واژن دارای برجستگی‌هایی‌ست که طی رابطه جنسی و زایمان کش‌آمده و باعث وسیع تر شدن این لوله می‌شود.

اما چرا واژن تیره می‌شود؟ پوست انسان دارای رنگدانه‌هایی بنام ملاتونین است که رنگ پوست هر ناحیه را تعیین می‌کنند. حالا سوال اینست که آیا تیرگی واژن به ملاتونین‌ها بستگی‌ دارد؟

در ابتدا این نکته را یادآوری کنیم که بسیاری از عوارض ظاهری پوست بدن، نشانه‌ای از یک مشکل درونی‌ است که شما را برای کشف آن راهنمایی می‌کند. پس تیرگی پوست واژن حتما از عرق ‌سوزی یا زایمان نیست. حتما این مسئله را جدی‌ بگیرید. البته برخی از دلایل ممکن‌ است ناخواسته باشند که ما برای تمام این دلایل، روش درمانی خوب و موثری به شما پیشنهاد می‌کنیم.

علت تیرگی واژن

معمولا از دلایل مهم تغییر رنگ واژن و تیره شدن آن به موارد زیر میتوان اشاره کرد:

 • کیست ‌های واژن
 • افزایش سن
 • پودر بچه (Talcum)
 • عدم تعادل هورمونی
 • فقر ویتامین
 • ژنتیک و وراثت
 • اصلاح مو های زائد
 • بیماری‌ های داخلی
 • عفونت
 • زایمان، بارداری و رابطه جنسی

در ادامه هریک را به تفصیل توضیح میدهیم.

کیست ‌های واژن

معمولا خانمهااز نامنظمی عادات ماهیانه یا درد حین رابطه‌ جنسی با مراجعه به پزشک متوجه کیست‌های واژن و رحم خود میشوند؛ تیرگی واژن هم میتواند یکی از نشانه‌های کیست واژن باشد.

این کیست‌ها به طور معمول خطر خاصی ندارند و می‌توانند با دارو یا جراحی‌های ساده برداشته‌ شوند. اگر این کیست بزرگ و سفت باشد، شما درطی رابطه جنسی درد شدیدی خواهید ‌داشت و رنگ واژنتان هم تیره می‌شود.  شایع‌ ترین کیست‌های واژن، کیست‌های ورودی‌ست که جراحی‌هایشان از بقیه انواع کیست واژن ساده‌تر است. علت این کیست‌ها عموما زایمان و یا از آسیب‌های مختلف به واژن‌ ایجاد شده اند.

افزایش سن

عامل سن عیر از تیرگی واژن در تغییرات سایر نقاط بدن هم موثر است. تیرگی پوست یکی از نشانه‌های افزایش سن است که ملاتونین موجود در سلول‌های پوستی افزایش یافته و دیگر نمی‌توانند درخشندگی و شفافیت پوست را حفظ کنند. در نتیجه رنگ پوست تشدید می شود. افزایش سن می‌تواند مشکلات دیگری از‌جمله خشکی واژن‌ را نیز سبب ‌شود که خود یکی از اصلی‌ترین عوامل تیرگی واژن است.

پودر بچه (Talcum)

این پودرها، محصولاتی‌ هستند که ما اغلب آن را به عنوان پودر بچه می شناسیم. اغلب افراد فکر می‌کنند که مصرف این پودرها در ناحیه واژن برای سفیدسازی و نرمی پوست مفید‌ است. البته که این پودرها باعث نرمی می‌شود؛ اما به مرورزمان ملاتونین موجود در سلول‌های پوست واژن را افزایش داده و باعث تیرگی آن می‌شوند.

عدم تعادل هورمونی

هورمون‌های استروژن و پروژسترون، هورمون‌های زنانه هستند که باعث بروز ویژگی‌های ظاهری و خلقی زنان می‌شوند. سفیدی پوست اگرچه ریشه ژنتیکی دارد؛ اما هورمون‌ها نیز نقش تعیین‌ کننده ای در رنگ پوست ناحیه تناسلی دارند. اگر این هورمون‌ها و هورمون‌های دیگر بدن تعادل نداشته ‌باشند، رنگ واژن و حالت آن تغییر می‌کند. بنابراین بهتر است یک آزمایش کامل از هورمون‌ها انجام ‌دهید تا مشکل را ریشه‌یابی کنید.

فقر ویتامین

نقش عمده‌ ویتامین‌ها در بهبود وضعیت پوست و مو است. پوست تمام نواحی بدن درصورت فقر و یا کمبود یک ویتامین، چروک و تیره می شود. اگر رنگ واژن شما تیره‌ است، سعی کنید منابع غذایی غنی از ویتامین‌های D-C-E-K‌ را در وعده‌غذایی ‌تان جای دهید یا از مکمل‌های آن استفاده‌کنید.

ژنتیک و وراثت

بسیاری از افراد به طور وراثتی مستعد تغییر رنگ پوست هستند. این اتفاق تنها در ناحیه واژن رخ نمیدهد٬ بلکه همه قسمت‌های بدن را شامل می‌شود. ملاتونین این افراد شدیدا مستعد و حساس است و به محض تغییراتِ کوچک و طبیعی، افزایش یا کاهش‌ می‌یابد. البته مسئله ژنتیک فقط دراین ‌باره نیست و برخی از افراد هم از ابتدای تولد، واژن و ناحیه تناسلی تیره و گاها سیاهی دارند. این مدل تیرگی عموما غیرقابل درمان است.

اصلاح مو های زائد

ابزاری که با آن موهای زائد ناحیه تناسلی‌تان را از بین می‌برید بسیار مهم و تاثیرگذار است. اگر موها را تند و تند و با ژیلت بردارید، به ‌مرور این ناحیه تیره می شود. بهتر است یا موها را لیزر کنید و یا از روش‌های اپیلاسیون و مواد موبر استفاده‌ کنید. گرچه لیزر موهای زائد و مواد موبر خود باعث روشنی پوست می شوند اما به عنوان روشی برای درمان به ‌حساب نمی‌آید.

lightening vagina m - چگونه تیرگی واژن خود را رفع کنیم؟
دلایل تیرگی واژن

بیماری‌ های داخلی

گاهی تیرگی واژن مربوط به بیماری های مختلف و جدی‌تری مثل سندروم تخمدان پلی‌کیستیک (PCOS)، سرطان معده، تیروئید کم‌کار، تولید بیش‌ از ‌حد ملانین و غیره است. اغلب بیماری‌های درونی، نشانه‌هایی در ظاهر و خصوصا در پوست ایجاد می‌کند. یکی از نشانه این بیماری‌ها نیز تیرگی پوست واژن است.

عفونت

به نوع لباس زیرتان دقت ‌کنید. لباس‌ زیر‌های تنگ و پلاستیکی یکی از مهم‌ترین عوامل پوست‌های تیره واژن هستند. جنس پلاستیکی و تنگ راه تنفس پوست را میگیرد٬ همچنین باعث بروز عفونت می‌شوند.

بطورکلی عفونت ناحیه تناسلی و واژن به‌مرور باعث تیرگی پوست واژن شده که خود می‌تواند یک نشانه‌ برای آگاهی شما و پزشکتان باشد. یادتان باشد لباس‌ زیرهایتان را زودبه‌زود عوض‌ کرده و با حرارت باکتری‌های آن را از بین ببرید.

زایمان، بارداری و رابطه جنسی

در تمام این سه ‌مرحله، رنگ واژن تیره می‌شود که اصلی‌ترین علت آن، هجوم خون به این ناحیه برای تکمیل فرایند مربوطه‌ است. معمولا افراد پس از زایمان، متوجه تیرگی پوست واژن‌شان می‌شوند.

این تقریبا در بین همه مادران شایع است و برای اکثر افراد اتفاق می‌افتد. برخی از افراد هم بخاطر افزایش وزن شدیدشان، واریس واژن را تجربه می‌کنند که خود یکی از عوامل تیرگی واژن به حساب می آید. البته برخی‌ هم به اشتباه فکر می‌کنند که تغییر رنگ واژن و جنسیت جنین، به‌هم مرتبط هستند.

درمان تیرگی واژن و کشاله های ران

روش‌های درمان تیرگی پوست، روش‌هایی هستند که باعث کاهش ملانین موجود در سلول‌های پوستی می‌شوند که پیشت تر توضیح داده شد. تا اینجای مطلب احتمالا تا حدی به علت تیرگی واژن و کشاله های ران خود پی بردید.
روش های مختلفی برای رفع تیرگی کشاله ران و واژن وجود دارد که در زیر به ۴ مورد از شایع ترین درمان ها اشاره میکنیم.

 • کربوکسی‌تراپی
 • لیزر
 • کرم‌های سفیدکننده
 • روش‌های خانگی

سفید کردن ناحیه تناسلی با کربوکسی تراپی

یکی از موثرترین روش های سفید کردن واژن، روش کربن ‌دی ‌اکسید تراپی یا کربوکسی‌تراپی‌ست که تا به امروز به‌عنوان موثرترین روش برای درمان تیرگی واژن شناخته شده‌است. بطورخلاصه، روش کربوکسی‌تراژی به تزریق گاز دی‌اکسیدکربن به زیر پوست ناحیه مربوطه مثل واژن است. این گاز ملانتونین سلول‌ها را کاهش داده و همچنین کلاژن‌های ناحیه را نیز تقویت می‌کند.

این روش کاملا بدون ‌درد است و تاکنون بیشترین نتیجه را در رفع تیرگی پوست در بین بیماران داشته ‌است. این روش بسیار کم‌ دردسرتر بوده و فقط ۱۵ الی ۳۰ دقیقه زمان لازم‌دارد. کربوکسی‌تراپی علاوه بر تیرگی پوست، دیگر مشکلات پوستی مثل تجمعات سلولی، تیرگی زیرچشم، چین‌و‌چروک و رفع موهای زائد نیز درمان می‌کند.
از مهم‌ترین نکات مثبت روش کربوکسی‌تراپی، بی‌خطر بودن آن است.

این روش هیچ‌گونه عوارض جانبی نداشته و کاملا ایمن و تایید شده‌ است. تنها باید دقت کنید که تا ۲۴ ساعت بعد از تزریق، از تماس آب با پوستتان جلوگیری کنید تا اثر درمان از بین نرفته و دچار عفونت نشوید.

تیرگی پوست واژن تاحد زیادی به اعتمادبنفس شما و کیفیت زندگی جنسی‌تان مرتبط است. روش کربوکسی‌تراپی روشی‌ست که در کوتاه‌ترین زمان، موثرترین نتیجه را به شما داده و نگرانی‌هایتان را کاهش می‌دهد. طبق تحقیقات و بررسی‌های صورت‌ گرفته، کربوکسی‌ تراپی ارزش هزینه و وقتتان را دارد، چراکه شما را به نتیجه‌ای مطلوب و ماندگار می رساند.

lightening vagina b - چگونه تیرگی واژن خود را رفع کنیم؟
سفید کردن واژن با کربوکسی تراپی

رفع تیرگی واژن با لیزر

یکی از شایع‌ترین روش‌های درمان تیرگی واژن، استفاده از لیزر است. روشی بسیار هزینه‌بر و پر ریسک! در این روش، اشعه لیزر بر نواحی تیره بدن شما تابانده شده و به‌دنبال آن فشارهوای سردی روی پوستتان اسپری می شود تا سوزشتان را کم ‌کند.

عوارض جانبی این روش شامل التهاب و قرمزی، کبودی، تاول و پوسته‌پوسته‌های بسیار است. لیزر در میان مردم به واسطه تبلیغاتی که انجام میشود خیلی شهرت دارد اما اثرات درمانی لیزر در روشن سازی ناحیه تناسلی به اندازه ای نیست که توصیه شود.

روش خانگی رفع تیرگی واژن

به طور معمول، روش‌های خانگی تنوع بسیاری دارند و ماسک‌های متنوعی که مخلوطی‌ از ترکیبات غذایی و گیاهی مختلف‌است توسط سایت‌ها و افراد مختلف به شما پیشنهاد می شود؛ روش هایی مثل ماسک لبو + سیب‌زمینی + لیمو ، ماسک آلوئورا + زردچوبه، روغن‌های گیاهی مختلف روشن ‌کننده پوست مثل نارگیل و … .

حتما شما هم این روش‌ها را شنیده یا شاید امتحان هم کرده‌باشید. معمولا این روش‌ها نتیجه مطلوب را نمی دهند و یا مدت ‌زمان طولانی نیاز است تا اثر ‌کنند.

عوارض این روش بسیار است. ناحیه واژن بسیار حساس است و شما نمی‌توانید هر ماده و گیاهی را به آن تماس دهید. در اغلب موارد این روش‌ها باعث عفونت‌های شدید و گاهی تشدید تیرگی پوست هم می‌شود. هرگز بدون مشورت با پزشک اقدام به این روش‌های غیرطبی نکنید.

کرم روشن کننده واژن

از دیگر روش‌ها، لوسیون‌ها و کرم‌های سفیدکننده پوست است. معمولا پیشنهاد می شود که روزی یک‌ یا دوبار از این کرم‌ها در ناحیه واژن استفاده کرده و تا مدت 6 ماه از آن بطور مکرر استفاده‌کنید. معمولا افراد از این روش‌ها نتیجه مطلوب را نگرفته و یا گذشت 3-4 ماه، درمان را قطع می‌کنند.

واژن بخش زنده‌ و حساس بدن‌است که به مواد خارجی حساسیت بالایی دارند و لازم‌است که کیفیت و کارایی کرم سفیدکننده بسیار بالا باشد. این روش عوازض جانبی مثل خارش و قرمزی پوست، سوزش و پوسته‌پوسته شدن ناحیه را در پی داشته و توصیه نمی‌شود. درصورت مشاهده این علائم حتما با پزشک مشکل را درمیان بگذارید.

سخن آخر:

هدف از روشن سازی ناحیه تناسلی٬ جوانسازی واژن است. خانمها دوست دارند برای شادابی و طراوت روح و جسم خود تلاش کنند. چه بهتر است که برای رسیدن به این مقصود از یک متخصص کمک بگیرید تا سریع تر و ایمن تر به نتیجه دلخواه خود برسید.

برگرفته از:
https://www.healthline.com/health/carboxytherapy
https://www.refinery29.com/amp/en-us/dark-labia-vagina
https://www.beskinformed.com/laser-skin-whitening/everything-you-need-to-know-about-laser-skin-whitening/
https://www.nhs.uk/conditions/cosmetic-procedures/skin-lightening/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

2 دیدگاه

 1. ممکنه به علت خوردن طولانی مدت یه دارو این اتفاق بیفته؟ من سالهاست که سیتریزین میخورم و شنیدم که عوارضی داره اما نمیدونم روی پوست هم تاثیر داره یا نه

مقاله های مرتبط
مراقبت های دوران بارداری
مراقبت های دوران بارداری با همراهی پزشک معالج

آنچه در این مقاله میخوانید وقتی باردار هستیم چه زمانی به پزشک مراجعه کنیم؟داروهای مجاز در دوران بارداریآزمایشات و سونوگرافی های معمول در دوران بارداریمشکلات و علائم غیر طبیعی در دوران بارداری چیست؟سوالات رایج مهمی که در دوران بارداری پرسیده میشود؟ورزش کردن در دوران بارداری چگونه است؟رابطه جنسی در دوران بارداریعوارض شایع بارداریممنوعیات دوران بارداری […]

علت درد تخمدان در بارداری چیست؟ | دکتر سعیده اسدی
15 علت درد تخمدان در بارداری را بشناسید

آنچه در این مقاله میخوانید آیا درد تخمدان در حین بارداری طبیعی است؟علل درد تخمدانی در بارداریچه وقت به پزشک مراجعه کنیم؟ بارداری با درد و ناراحتی های مختلف و بهم ریختگی موفقت سیستم بدن همراه است. در حالی که برخی از آن ها عادی هستند، بسیاری دیگر غیر طبیعی بوده و باید فورا به […]

pregnant-woman-with-lower-back-pain
دلایل کمر درد در بارداری و روشهای کاهش درد

آنچه در این مقاله میخوانید علت کمر درد در بارداریانواع و علائم کمردرد در بارداریکمردرد نشانه بارداری زودرس است؟10 روش کاهش کمر درد در دوران بارداریورزش‌های مناسب کمر درد در بارداریدر صورت کمر درد در بارداری چه زمان به پزشک مراجعه کنیم؟ بارداری اگرچه به خودی خود دوران سخت و طاقت فرسایی است، برای برخی […]

برای مشاوره پزشکی زنان، خدمات زیبایی زنان و مشاوره های بارداری با ما تماس بگیرید

021-76700518

کپی رایت © 2022 تمامی حقوق محفوظ است