شانس ابتلای زنان باردار به کروناویروس چقدر است؟

کرونا ویروس و بارداری

کرونا ویروس و زنان بارداری | دکتر سعیده اسدی٬ متخصص زنان در شرق تهران

کرونا ویروس چیست؟

ویروس‌های کرونا از خانواده ویروس‌ ها هستند که موجب بروز ناراحتی‌های تنفسی می شوند. در نوع خفیف این ویروس در حد یک سرماخوردگی خفیف است و زمانی که شدت پیدا میکند به اندازه ذات الریه است.

راههای انتقال ویروس کرونا

راههای سرایت عمدتا طریق سرفه و عطسه٬ لمس اشیاء آلوده به قطرات سرفه و عطسه فرد مبتلا و سپس لمس دهان٬ بینی و چشم هاست.

علائم ابتلا به بیماری ویروس کرونا (کووید-۱۹)

 • تب
 • سرفه خشک
 • تنگی نفس
 • سر درد
 • بدن درد

راه درمان ویروس کرونا

ویروس کرونا هیچگونه راه درمان قطعی تا این لحظه فروردین ۹۹ ندارد. این بیماری خیلی جدید و یافته های پزشکی بسیار محدود است. آنتی بیوتیک روی این بیماری تاثیری ندارد بنابرین خواهشمندیم که از مصرف خودسرانه آن جلوگیری کنید.

ساخت واکسن کرونا ویروس در حال تحقیق و بررسی است. همچنین برخی داروها نتایج خوبی بر درمان این بیماری داشته اند اما قطعی نیست و پزشکان همچنان در حال بررسی و تحقیق هستند.

بهترین راه درمانی که میتوان توصیه کرد٬ پیشگیری از ابتلا به ویروس کرونا است.

راههای پیشگیری از ویروس کرونا

 • رعایت بهداشت فردی
 • تا حد امکان قرنطینه کردن خود تا زمان اعلام وضعیت نرمال در کشور
 • شست و شوی مداوم دستها با شوینده ها به مدت ۳۰ ثانیه
 • جلوگیری از دست دادن به افراد
 •  سرفه کردن در آرنج خود و یا دستمال کاغذی (دستمال خود را پس از مصرف در سطل آشغال درب دار بیاندازید)
 • استفاده از ماسک در محیط های پر تردد (ماسک ها را پس از مصرف دور بیاندازید)
 • استفاده از الکل و ژل های پایه الکلی هنگام دسترس نبودن آب و شوینده های بهداشتی
 • گندزدایی کردن محل کار٬ منزل و اشیاء
 • ضدعفونی کردن مواد غذایی مانند میوه٬ سبزیجات و خریدهای سوپرمارکتی
 • حفظ حداکثر فاصله بیش از ۲ متر از افراد (زیرا برخی از افراد ناقل بیماری هستند بدون اینکه از بیماری خود خبر داشته باشند)

چه زمان به پزشک مراجعه کنیم؟

در صورت داشتن تب بالای ۳۸ ٬ سرفه های خشک و تنگی نفس فورا به پزشک مراجعه کنید. اگر علائم خفیف دارید٬ با رعایت بهداشت فردی٬ کمک از مراکز کنترل کرونا به شکل تلفنی و یا استفاده از اپلیکیشن های معتبری که توسط دولت معرفی شده اند٬ خود مراقبتی کنید و تا زمانی که وضعیت شما حاد نیست به مراکز آلوده بیمارستان ها نروید.

تماس جهت نوبت دهی٬ مشاوره جراحی زیبایی واژن و اطلاع از هزینه ها
مطب دکتر سعیده اسدی٬ متخصص زنان در شرق تهران
——————————————-
۰۹۰۳۱۷۰۷۴۵۷ – ۰۲۱۷۶۷۰۰۵۱۸

آیا زنان باردار بیشتر در معرض خطر ابتلا به کرونا ویروس هستند؟

این مقاله در تاریخ فروردین ۹۹ نوشته شده است٬ دانش ما از این ویروس بسیار کم و ناچیز است اما آمار و داده های موجود تاکنون نشان نمیدهد که زنان باردار بیشتر در معرض خطر ابتلا به این ویروس باشند. اما همانطور که در بیماری آنفولانزا اتفاق میفتد٬ افراد مبتلا به عفونت های تنفسی٬ در خطر بیشتری قرار دارند.

حاملگی نیز باعث تغییراتی در بدن میشود که این تغییرات منجر به نقص سیستم ایمنی بدن میگردد و میتواند منجر به عفونت هایی شود که باعث صدمات و آسیب های بیشتر در بدن زن باردار است. زنان باردار به محض آلوده شدن٬ میتوانند به شدت بیمار شوند و عواقب طولانی مدت برای مادر و نوزاد داشته باشد.

آیا کرونا ویروس باعث سقط جنین میشود؟
آیا کرونا ویروس باعث سقط جنین میشود؟

آیا ویروس کرونا خطر سقط جنین یا زایمان زودرس را بیشتر میکند؟

مطالعات زیادی تاکنون انجام نشده که نشان دهد خطر سقط جنین افزایش یابد اما شواهد دیگری که در مورد سایر بیماری هایی مانند ویروس سارس وجود دارد نشان میدهد که افراد مبتلا به این ویروس٬ خطر کمی برای سقط جنین داشتند مگر در مواردی که فرد به شدت بیمار بود.

ابتلا به بیماری های عفونی تنفسی مانند آنفلوآنزا در دوران بارداری با مشکلاتی نظیر وزن کم نوزاد هنگام تولد و یا زایمان زودرس همراه بوده است. علاوه بر اینها٬ ابتلا به تب بالا در اوایل دوران بارداری٬ ممکن است خطر نقص های خاصی را هنگام تولد افزایش دهد اگرچه وقوع این نقایص هنوز کم هستند.

آیا  ویروس کرونا از رحم مادر به نوزاد منتقل میشود؟

مقاله ها تا ۲۶ مارس ۲۰۲۰ نشان میدهند که در خون ۳ نوزادی که از مادر مبتلا به ویروس متولد شده اند٬ آنتی بادی کرونا ویروس یافت شده است که این میتواند نشان دهد که آنها هنگامی که در رحم مادر بوده اند در معرض ویروس قرار داشته اند. همچنین محققان هیچ مدرکی دال بر وجود کرونا ویروس در مایع آمنیوتیک یا خون بند ناف ۶ کودک دیگری که از مادران مبتلا به ویروس متولد شدند نیافتند.

تاکنون چند نمونه گزارش از نوزادان آلوده به ویروس مشاهده شده که اعتقاد بر این است که این نوزادان پس از تولد از طریق تماس نزدیک با فرد آلوده٬ به بیماری کرونا ویروس مبتلا شده اند. راههای انتقال هم از طریق سرفه یا عطسه و یا تماس دست آلوده فرد مبتلا با نوزاد است.

چکاپ های قبل از زایمان در این دوران چگونه است؟

در دوران کرونا ویروس به دلیل آلوده بودن مراکز و … چکاپ های روتینی که یک خانم باردار همیشه انجام میدهد کمی تغییر میکند. به طور معمول خانم های باردار ماهیانه تحت نظارت پزشک هستند و بررسی های مختلفی چون سونوگرافی و … انجام میدهند.

اما در دوران کرونا ویروس٬ سلامتی و ایمنی بارداری مهمتر است٬ لذا بانوان باردار میتوانند برخی موارد مانند فشار خون بالا٬ دیابت و انقباضات را خود چک کنند و با پزشک خود در میان بگذارند و تعداد سونوگرافی های روتین را کاهش دهند. مگر در مواردی که دوقولو زایی یا نوزادان مشکوک به نقص که نیاز به پیگیری های روتین حضوری دارند.

نگرانی از زایمان در دوران کرونا ویروس

در دوران کرونا و مشکلاتی که وجود دارد٬ بیمارستانها تلاش میکنند که انتقال ویروس از انسان به انسان را برای بیماران غیر کرونایی از جمله افراد باردار به حداقل برسانند تا بتوانند با دادن خدمات پزشکی امن٬ بیمار را بدون مشکل مرخص کنند.

اگر کرونا ویروس داشته باشیم٬ باید سزارین شویم؟

خیر٬ داشتن ویروس کرونا دلیلی بر سزارین شدن نیست. هیچ مدرکی وجود ندارد که نشان دهد که کدام روش طبیعی یا سزارین٬ امن تر از دیگری برای انتقال ویروس است. داده ها و اطلاعات تا این زمان محدود است که مشخص شود که آیا کرونا ویروس در زایمان طبیعی از واژن به نوزاد منتقل میشود یا خیر.

آیا مادر مبتلا به کرونا ویروس باید سزارین کند؟
آیا مادر مبتلا به کرونا ویروس باید سزارین کند؟

مدت بستری مادر باردار در دوران کرونا ویروس

اگر مادر سالم و بدون مشکل کرونا ویروس باشد٬ اگر حین زایمان مشکل خاصی نباشد٬ پزشک سعی میکند در کمتر از ۱ روز مادر را مرخص کند. اگر سزارین انجام شده باشد نیز با توجه به وضعیت جسمانی و سلامت مادر٬ حداکثر بین ۱ تا ۲ روز مرخص میگردد.

اما مادری که کرونا داشته باشد٬ به توصیه مراکز کنترل بیماری٬ باید مادر و نوزاد از هم جدا نگه داشته شوند٬ در شرایط بسیار استثنایی که کسی برای مراقبت از نوزاد نباشد٬ مادر باید بسیار با دقت جلوی صورت و دهان خود را بپوشاند و بهداشت فردی و شستن دستها را بسیار رعایت کند.

آیا شیر مادر مبتلا به کرونا٬ آلوده به ویروس است؟

تا این لحظه مدرکی دال بر آلوده بودن شیر مادر ارائه نشده است. اما برای دوشیدن شیر مادر٬ بهتر است که فرد دیگری غیر از مادر مبتلا٬ این کار را انجام دهد.

منبع:
https://theconversation.com/pregnant-in-a-time-of-coronavirus-the-changing-risks-and-what-you-need-to-know-134745

دکتر سعیده اسدی٬ متخصص زنان در شرق تهران

Related posts

نظر یا سوال خود را مطرح کنید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.