اختلالات جنسی | قسمت دوم: راههای درمان

اختلالات جنسی | قسمت دوم: راههای درمان

راههای پیشنهادی برای درمان اختلالات جنسی

تشخیص اختلالات جنسی زنان

برای تشخیص نقص عملکرد جنسی زنان، پزشک معمولا روند زیر را انجام میدهد:

– سابقه پزشکی و جنسی شما را مورد بحث قرار دهد.

ممکن است شما احساس خوبی نداشته باشید که درمورد موضوعات شخصی خود صحبت کنید، اما مساله سلامت جنسی شما یکی از مهمترین مسائل سلامتی شما است. هر چقدر بتوانید درباره سابقه جنسی و مشکلات کنونی خود رو راست تر باشید، شانس بیشتری برای یافتن یک راه موثر برای درمان خواهید داشت.

– آزمایش پلویک (Pelvic)

طی این آزمایش، دکتر احتمال وجود تغییرات فیزیکی از قبیل نازک شدن بافت های جنسی، کاهش کشسانی پوستی، زخم یا درد، را بررسی میکند که بر روی لذت جنسی اثر میگذارند.

– آزمایش خون

دکتر ممکن است آزمایش های خونی را برای بررسی وجود شرایط سلامتی که ممکن است در اختلالات جنسی نقش داشته باشند، را توصیه کند.
همچنین دکتر شما ممکن است شما را به یک مشاور یا درمانگر متخصص در مشکلات رابطه ای و جنسی، ارجاع دهد.

اختلال جنسی (راههای درمان) | دکتر سعیده اسدی٬ متخصص زنان در شرق تهران
تشخیص اختلالات جنسی در زنان

درمان پزشکی اختلالات جنسی

به یاد داشته باشید که اختلالات جنسی درصورتی یک مشکل است که شما را اذیت کند. اگر اذیتی برای شما نداشته باشد، هیچ نیازی به درمان نیست.

بخاطر اینکه اختلالات جنسی نشانه ها و دلایل احتمالی زیادی میتواند داشته باشد، درمان ها نیز متغیر هستند.

برای شما مهم است که نگرانی های خود را بیان کنید و همچنین بدن خود و پاسخ های جنسی طبیعی آن را درک کنید. همچنین هدف شما در زندگی جنسی برای انتخاب یک درمان و ارزیابی اینکه آیا این برای شما کارساز است یا خیر، مهم هستند. اغلب درمان به روش ترکیبی است که شامل حل مشکلات رابطه ای، پزشکی و احساسی است.

درمان های دارویی اختلالات جنسی زنان

درمان موثر برای عدم کارایی جنسی غالبأ نیازمند برطرف کردن مشکلات پزشکی یا تغییرات هورمونی است. ممکن است پزشک بنا به شرایط شما تغییراتی در داروهایی که مصرف میکنید پیشنهاد دهد یا داروی جدیدی را برای شما تجویز کند.

درمان نقص عملکرد جنسی زنانه که مرتبط با دلایل هورمونی هستند ممکن است شامل موارد زیر باشد:

– استروژن درمانی

استروژن درمانی موضعی به شکل حلقه واژنی، کرم یا قرص وجود دارد. این درمان٬ با بهبود حالت کشسانی واژن٬ افزایش جریان خون واژن و بهبود لزج سازی، نزدیکی بهتری برای شما ایجاد میکند.

خطر هورمون درمانی بسته به سن شما، و مشکلاتی از قبیل سرطان و بیماری قلبی و خونی وجود دارد لذا دوز و نوع هورمون، و اینکه استروژن به تنهایی یا همراه با پروژستین داده شود میتواند متغیر باشد.

با دکتر خودتان در مورد مزایا و خطرات احتمالی صحبت کنید. در برخی موارد، هورمون درمانی ممکن است به نظارت مستقیم پزشک نیاز داشته باشد.

– اسپمیفن (اوسفنا)

این دارو تنظیم کننده دریافت استروژن است و به کاهش درد در حین نزدیکی به زنان دارای آتروفی مهبل و واژن، کمک میکند.

[🔗 بیشتر بدانید: درد هنگام نزدیکی چیست و چگونه درمان میشود؟]

– آندروژن درمانی

آندروژن ها شامل تستوسترون هستند. تستوسترون نقشی در سلامتی فعالیت جنسی در زنان و همچنین مردان ایفا میکند. با این حال زنان سطوح خیلی پایین تری از تستوسترون دارند.

آندروژن درمانی برای اختلالات جنسی، مورد بحث قرار دارد. برخی آن را سودمند و برخی بی نتیجه دانستند.

– فلیبانسرین (آدیئی)

این دارو که در اصل بعنوان یک داروی ضدافسردگی معرفی شده است، توسط سازمان غذا و دارو بعنوان درمانی برای میل جنسی پایین در زنان پیش از یائسگی مورد تأیید قرار گرفت.
یک قرص روزانه از این دارو ممکن است میل جنسی را در زنانی که میل جنسی پایینی تجربه کرده اند افزایش دهد، و سبب کاهش استرس گردد.

اثرات جانبی شدیدی شامل افت فشار خون، خواب آلودگی، بیحالی، خستگی، گیجی و از هوش رفتن است علی الخصوص وقتی این دارو با الکل مخلوط شود.
متخصصین توصیه میکنند که این دارو را درصورتی که متوجه بهبودی میل جنسی خود پس از هشت هفته نشدید، قطع کنید.

درمان های بالقوه ای که به تحقیقات بیشتری نیاز دارند

تحقیقات بیشتری قبل از اینکه این داروها برای درمان عدم کارایی جنسی زنان توصیه شوند، لازمند:

– تیبولون

تیبولون یک استروئید دارویی صنعتی استفاده شده در اروپا و استرالیا برای درمان استئوپوروزیس (پوکی استخوان) پس یائسگی است. بخاطر نگرانی هایی پیرامون خطرات سرطان سینه و سکته در زنان مصرف کننده تیبولون، این دارو توسط سازمان غذا و دارو برای استفاده در ایالات متحده تأیید نشده است.

– مهارکننده های فسفودی استراز

این گروه از داروها بطور موفقیت آمیزی در درمان نعوظ ناقص در مردان استفاده شده است، اما این داروها به اندازه ای که برای درمان اختلالات جنسی زنان مفید هستند، در مردان مفید نیستند. مطالعات به دنبال کارایی این داروها در زنان نتایج متناقضی نشان داده اند.

یک دارو، سیلدنافیل (رواتیو، ویاگرا)، ممکن است برای دسته از زنان که دارای اختلال جنسی در نتیجه دریافت داروهای مهارکننده انتخابی مجدد سروتونین (SSRIها)، یک گروه از داروهای درمان افسردگی،هستند مفید باشد.

اگر از نیتروگلیسیرین برای آنژین (یک نوع درد سینه ایجاد شده توسط کاهش جریان خون به قلب) استفاده میکنید، از سیلدنافیل استفاده نکنید.
مشکلات پیرامون اختلالات جنسی زنان معمولأ پیچیده هستند، بنابراین حتی بهترین داروها نیز احتمالأ درصورتیکه مشکلات و فاکتورهای اساسی و اجتماعی وجود داشته باشند، موثر نخواهند بود.

درمان غیرپزشکی اختلالات جنسی زنان

به منظور بهبود سلامت جنسی، شیوه هایی را پیداکنید که برای جنسیت شما راحت باشند، عزت نفس خود را افزایش دهید و بدن خود را بپذیرید. این عادت های مربوط به سبک زندگی را تمرین کنید.

بعنوان مثال:

صحبت کنید و گوش دهید.

با شریک جنسی تان فضای ارتباطی بازی ایجاد کنید (به این معنا که فضایی باز و آزاد برای ابراز عقیده ایجاد شود) و در این فضا آزادانه با یکدیگر از مسائل تان صحبت کنید حتی اگر عادت به صحبت درباره این مسائل را ندارید ٬ بیاموزید و تمرین کنید و با دادن فیدبک ها و بازخوردهایی که تهدیدکننده نیستند٬ زمینه ایجاد صمیمیت بیشتر بین خود و همسرتان را فراهم کنید. این روش٬ صمیمیت زیادی را در ارتباط جنسی شما فراهم میکند.

اختلال جنسی (راههای درمان) | دکتر سعیده اسدی٬ متخصص زنان در شرق تهران
صحبت با شریک جنسی خود در مورد اختلالات جنسی

عادت های سالم را در سبک زندگی تان ایجاد کنید.

– مصرف الکل را محدود کنید

– نوشیدن مقدار زیاد الکل میتواند واکنش جنسی تان را کند کند.

– سیگار نکشید

سیگارکشیدن جریان خون را در بدن شما محدود میکند. اگر خون کمتری به اندام های جنسی شما برسد بدان معنی است که احتمالأ تحریک جنسی و پاسخ ارضای جنسی کمتری را تجربه میکند.

– وقتی برای فراغت و استراحت داشته باشید

شیوه هایی برای کاهش استرس یاد بگیرید و به خودتان اجازه دهید تا تمدد اعصاب کرده و استرس های زندگی روزمره خود را کنار بگذارید. تمدد اعصاب میتواند توانایی شما را برای تمرکز بر تجربه های جنسیتان افزایش دهد و به شما کمک میکند تحریک و ارضای جنسی رضایت بخشی داشته باشید.

– به لحاظ فیزیکی فعال باشید

فعالیت فیزیکی منظم میتواند استقامت بدنی را افزایش داده و حال شما را بهبود دهد و احساسات عاشقانه را تقویت کند. شیوه های کاهش استرس را یاد بگیرید بنابراین روی تجربه های جنسی تان تمرکز کنید و از آنها لذت ببرید.

ورزش هوازی منظم توان شما را افزایش میدهد، تصورات شما از بدن تان را افزایش میدهد و حال شما را بهبود میدهد. این میتواند به شما کمک کند در اوقات بیشتری احساس عاشقانه داشته باشید.

– به دنبال مشاوره باشید.

با یک مشاور یا درمانگر صحبت کنید که در زمینه مشکلات و رابطه های جنسی تخصص دارد. غالبأ درمان شامل آموزش درباره چگونگی واکنش جسمی بدن، شیوه هایی برای افزایش صمیمیت با شریک زندگی تان، و توصیه هایی برای خواندن مطالبی درباره فعالیت های فیزیکی یا جفتی، میباشد.

– از لزج کننده ها استفاده کنید.

یک لزج کننده واژنی میتواند طی عمل مقاربت، در صورت داشتن واژن خشک یا درد در زمان نزدیکی، مفید باشد.

[🔗 بیشتر بخوانید: درمان خشکی واژن با لیزر مونالیزا تاچ]

 

تماس جهت نوبت دهی٬ مشاوره جراحی زیبایی واژن و اطلاع از هزینه ها
مطب دکتر سعیده اسدی٬ متخصص زنان در شرق تهران
——————————————-
۰۹۰۳۱۷۰۷۴۵۷ – ۰۲۱۷۶۷۰۰۵۱۸

راه های روان درمانی اختلالات جنسی

تحقیقات بیشتری برای این داروها نیاز است اما این داروها ممکن است به رضایت جنسی شما کمک کرده و آن را بهبود دهند:

– آگاهی بر ذهن
با افزایش آگاهی و پذیرش زندگی در لحظه تمدد اعصاب کنید و با تمرکز بر جریان تنفس میتوانید احساسات و تفکرات خود را نظاره گر باشید و به آنها اجازه دهید بدون هیچ قضاوتی عبور کنند.

– طب سوزنی

در طب سوزنی٬ سوزن های بسیار نازک در نقاط حساس بدن وارد میشود. طی سوزنی ممکن است اثرات مثبتی روی هیجانات جنسی و مشکلات لزجی، علی الخصوص اگر این مشکلات مربوط به استفاده از برخی داروهای ضدافسردگی باشد، داشته باشد.

– یوگا

در یوگا، مجموعه ای از موقعیت ها و تمرین کنترل تنفس اتفاق میفتد که میتواند یک بدن انعطاف پذیر و یک ذهن آرام در شما ایجاد کند. همچنین انرژی جنسی بدن را را بالا برده و عملکرد جنسی را بهبود دهند.

برخی از مکمل های گیاهی و روغن های موضعی که در بازار وجود دارند میتوانند هیجانات جنسی و لذت جنسی را افزایش دهند.

با این حال، این محصولات به خوبی مطالعه نشده اند. یکی از محصولات صفات شبه استروژنی دارد و ممکن است رشد تومورهای پستانی را تحریک کند که برای رشد به استروژن نیاز دارند. قبل از امتحان کردن هر یک از این فرمولاسیون های روغن گیاهی یا موضعی با پزشک زنان خود مشورت کنید.

درمان اختلالات جنسی | دکتر سعیده اسدی٬ متخصص زنان در شرق تهران
برخی از درمان های اختلالات جنسی

پیشگیری و مقابله با اختلالات جنسی

در هر مرحله از زندگی تان، سطح میل جنسی، تحریک و رضایت جنسی افراد میتواند تغییر کند. برای سازگاری بهتر:

– بدن خود و هر آنچه که سبب یک واکنش جنسی سالم میشود را درک کنید. هرچه بیشتر درباره جنبه های فیزیکی بدن خود و نحوه عملکردتان بدانید، به میزان بهتری قادر خواهید بود تا روش هایی را بیابید که مشکلات جنسی شما را برطرف کنید.

– اطلاعات کسب کنید.

از پزشک خود اطلاعات بگیرید و  یا به دنبال موارد آموزشی معتبر برای یادگیری باشید که چگونه مشکلاتی از قبیل پیری، بیماری، بارداری، یائسگی، و داروها ممکن است بر روی زندگی جنسی شما اثر بگذارند.

[🔗 راههای پیشگیری از پیری واژن را امتحان کنید: جوانسازی واژن با کربوکسی تراپی]

– با شریک تان ارتباط بازی برقرار کنید.

فضایی ایجاد کنید که به راحتی با پارتنر خود در مورد مسائل جنسی تان بدون احساس ترس و قضاوت صحبت کنید.

– بپذیرید که تغییر رخ میدهد.

جنبه های جدیدی از تمایلات جنسی خود را در گذر زمان کشف کنید به تجربه های جنسی خودتان را بهبود دهید.
واکنش جنسی غالبأ به همان اندازه به احساسات شما به پارتنرتان ارتباط دارد که به محرک های جنسی فیزیکی ارتباط دارد. یکدیگر را دوباره کشف کنید و دوباره ارتباط بگیرید.

اختلال جنسی (راههای درمان) | دکتر سعیده اسدی٬ متخصص زنان در شرق تهران
صحبت با مشاور در مورد اختلالات جنسی

– برای قرارتان آماده شوید

اگر مشکلات جنسی دارید که به شما استرس وارد میکنند، با دکتر خود وقت قبلی بگذارید. شما ممکن است از صحبت درباره مسائل جنسی تان با دکتر مشکل داشته باشید، اما این موضوع کاملأ طبیعی است. یک زندگی جنسی رضایتبخش برای سلامتی هر زنی در هر سنی مهم است.

ممکن است شما شرایط قابل درمان و زمینه ای داشته باشید، یا ممکن است از تغییرات در شیوه زندگی، درمان یا ترکیبی از درمان ها بهره مند شوید. دکتر شما، مشکلات را تشخیص میدهد و آنها را درمان میکند یا به یک متخصص ارجاع میدهد.

اطلاعاتی در اینجا وجود دارد که میتواند به شما کمک کند برای قرار ملاقات تان آماده شوید
آنچه که میتوانید انجام دهید

اطلاعاتی درباره موارد زیر جمع آوری کنید:

– نشانه ها

از هر گونه مشکل جنسی که دارید، شامل وقت و زمانی که غالبأ رخ میدهند، یادداشت برداری کنید.

– سابقه جنسی

احتمالأ پزشک درباره رابطه ها و تجارب تان از زمانی که به لحاظ جنسی فعال شده اید، سوال میپرسد. همچنین او ممکن است سوالاتی درباره سوابق مشکلات یا سوءاستفاده های جنسی از شما بپرسد.

– سوابق پزشکی

هرگونه شرایط پزشکی که دارید، شامل شرایط سلامت روان را یادداشت کنید. نام و دوز داروهایی که دریافت میکنید یا به تازگی مصرف کرده اید، شامل داروهای تجویزی و غیرتجویزی، را یادداشت کنید. سوالاتی خود را از دکترتان بپرسید. لیستی از سوالات تهیه کنید تا از وقتی که با دکتر گرفته اید بیشترین استفاده را ببرید.

برخی سوالات پایه ای که میتوانید از دکترتان درباره نگرانی های جنسی تان بپرسید شامل موارد زیر هستند:

– چه چیز ممکن است سبب مشکلات جنسی شما شده باشد؟
– آیا به آزمایش های پزشکی نیازی دارم؟
– شما چه درمانی پیشنهاد میکنید؟
– اگر دارو تجویز میکنید، آیا اثرات جانبی احتمالی وجود دارند؟
– با این درمان بطور منطقی چه مقدار بهبودی را میتوانم انتظار داشته باشم؟
– آیا یک تغییر در شیوه زندگی یا گام های خودمراقبتی که ممکن است کمک کننده باشند وجود دارند؟
– آیا درمان را توصیه میکنید؟
– آیا شریک من باید در این درمان دخیل باشد؟
– آیا موارد نوشتار شده ای دارید که بتوانید به من بدهید؟ چه وبسایتی را پیشنهاد میدهید؟

تردیدی برای پرسیدن سوالات دیگری که به ذهن تان میرسد به خود راه ندهید.

از دکتر خود چه انتظاری میتوانید داشته باشید؟

دکتر شما ممکن است تعدادی سوالات شخصی از شما بپرسد و ممکن است بخواهد شریک تان را در این مصاحبه دخالت دهد. برای کمک به تعیین دلیل مشکل شما، و بهترین شیوه درمان، آماده باشید تا به سوالاتی از قبیل موارد زیر پاسخ دهید:
– چه مشکلی دارید؟
– این مشکلات تا چه اندازه شما را اذیت میکنند؟
– تا چه اندازه از رابطه خود راضی هستید؟
– آیا طی تماس جنسی با شریک تان تحریک میشوید؟
– آیا ارضای جنسی دارید؟
– اگر در گذشته ارضای جنسی داشته اید اما دیگر ندارید، چه تفاوتی وجود دارد؟
– آیا حین مقاربت دچار درد میشوید؟
– چه شکلی از کنترل بارداری را درصورت استفاده، مصرف میکنید؟
– آیا از الکل یا داروهای تفریحی استفاده میکنید؟ چه مقدار؟
– آیا تاکنون جراحی داشته اید که سیستم تولید مثلی شما را شامل شده باشد؟
– آیا تاکنون درمورد دیگر شرایط پزشکی، ازجمله شرایط سلامت روان، تشخیص خاصی برای تان داده شده است؟
– آیا تاکنون تجربه جنسی ناخواسته داشته اید؟

[🔗 بیشتر بدانید: اوج لذت جنسی (ارگاسم) در زنان چگونه است؟ ]

در این مدت چه کاری میتوانید انجام دهید

در این زمان٬ راههای ارتباطی تان با پارتنرتان را باز بگذارید. درباره نارضایتی ها یا مشکلاتی که دارید صادق باشید. گزینه های جایگزینی برای صمیمیت بیشتر و وارد شدن به فعالیت های جنسی داشته باشید که برای هر دو شما لذت بیشتری را تأمین میکنند.

دکترسعیده اسدی٬ متخصص زنان در شرق تهران

Related posts

نظر ( 2 )

  • مهین

    سلام خانم دکتر٬ ممنون از اطلاعات مفیدی که گذاشتید٬ من خودم مشکل بی تمایلی به ارتباط داشتم٬ با وجود اینکه ظاهرا آزمایشاتم اوکی هستن٬ اما از ارتباط داشتن حس خوبی نداشتم٬ یه دکتری برای ایجاد میل جنسی٬ منو به خود ارضایی تشویق کردن٬ ولی من احساس میکنم بعد از این کار ارتباط با همسرم مشکل تر شده
    میتونم نظر شما رو بپرسم که توی این مرحله من چیکار باید بکنم

نظر یا سوال خود را مطرح کنید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.