اختلالات جنسی | قسمت اول: شناخت عوامل آن

اختلالات جنسی | قسمت اول: شناخت عوامل آن

اختلالات جنسی در زنان

تعریفی از اختلالات جنسی

مشکلات مداومی که در رابطه با میل جنسی٬ ارگاسم یا دردی که در رابطه جنسی شما وجود دارد و باعث ناراحتی شما با همسرتان میشود٬ از نظر پزشکی نقص عملکرد جنسی خوانده میشود.

 • اختلالات جنسی٬ دو طرف رابطه زندگی زناشویی را تحت تاثیر قرار میدهد.
 • گاهی اوقات زنان٬ این مشکلات را تجربه میکنند و برخی دیگر در سراسر زندگی شان با این مشکل زندگی میکنند.
 • اختلال عملکرد جنسی زنان در هر مرحله از زندگی می تواند رخ دهد.
 • در افراد مسن و پیر٬ با کاهش سلامتی این اختلال بیشتر دیده میشود.
 • این موضوع می تواند در موقعیت های خاص جنسی یا در تمام موقعیت های جنسی اتفاق بیفتد.
 • یک فعالیت جنسی٬ تعامل پیچیده ای از فیزیولوژی، احساسات، تجربه ها، اعتقادات، سبک زندگی و روابط با هم است.
 • وقفه در هر موردی می تواند بر میل، برانگیختگی و رضایت جنسی تاثیر بگذارد و غالبا هم درمان ها از جنبه های مختلف انجام میشود.

شایع ترین اختلالات جنسی | دکتر سعید اسدی٬ متخصص زنان در شرق تهران

شایع ترین اختلالات جنسی

علائم اختلالات جنسی

علائم بر اساس نوع اختلال عملکرد جنسی متفاوت است:

میل جنسی کم
این اختلال شایع ترین نقص عملکرد جنسی در زنان است که یا میل جنسی وجود ندارد و یا تمایلی به رابطه جنسی نیست.

اختلال برانگیختگی جنسی
در این اختلال ممکن است زنان٬ میل شان در رابطه جنسی سالم باشد، اما با برانگیختگی جنسی مشکل داشته باشند یا برانگیخته نمیشوند.

اختلال مربوط به ارگاسم
برخی به میزان کافی تحریک شده اند٬ اما برای به ارگاسم رسیدن مشکل دارند.

اختلال درد جنسی
گاهی زنان از درد تحریک جنسی یا تماس با واژینال رنج میبرند.

 

چه زمانی به پزشک مراجعه کنیم؟

چنانچه مشکلات جنسی بر روابط شما تاثیر گذار است یا درباره اش نگرانی دارید، حتما جهت ارزیابی بیشتر٬ با متخصص زنان خود یا یک سکس تراپیست ویزیت شوید. اغلب مشکلات جنسی وقتی اتفاق میفتد که هورمون های شما دچار تغییراتی می شوند، مثل بچه دار شدن٬ همچنین در طول یائسگی افزایش می یابند. بیماری های عمده مانند سرطان، دیابت یا بیماری قلبی-عروقی نیز می تواند در نقص عملکرد جنسی دخیل باشد.

یک سری فاکتورهای بهم پیوسته نیز موجب نقص عملکرد جنسی یا نارضایتی جنسی می شوند، که عبارتند از:

 • جسمانی:

هر تعداد از شرایط پزشکی، مانند سرطان، نارسایی کلیه، اسکلروز چندگانه، بیماری قلبی و مشکلات مثانه می توانند منجر به نقص عملکرد جنسی شوند.
داروهای خاص که شامل ضد افسردگی ها، داروهای فشار خون، آنتی هیستامین ها و داروهای شیمی درمانی می باشند، می توانند میل جنسی و توانایی بدنتان را برای تجربه ارگاسم کاهش دهند.

 • هورمونی:

ممکن است سطح پایین استروژن پس از یائسگی٬ منجر به تغییراتی در بافت های دستگاه تناسلی و تحریک جنسی شما گردد. کاهش استروژن منجر به کاهش جریان خون در ناحیه لگن می گردد که می تواند سبب احساس تحریک کمتر در ناحیه تناسلی گردد و نیز نیاز به زمان بیشتر برای ایجاد برانگیختگی و رسیدن به ارگاسم باشد.

همچنین آستر واژن نازک تر شده و قابلیت ارتجاعی آن کم می شود؛ بخصوص اگر از نظر جنسی فعال نباشید. این عوامل می توانند منجر به مقاربت دردناک (دیسپارونیا) شوند.
با کاهش سطوح هورمون ها میل جنسی نیز کاهش می یابد.

هم چنین سطح هورمون های بدن شما پس از زایمان و در مدت شیردهی تغییر می کند که می تواند موجب خشکی واژن شده و بر میل شما برای داشتن رابطه جنسی تاثیر بگذارد.

 • روان شناختی و اجتماعی:

افسردگی یا اضطراب درمان نشده همچون استرس طولانی مدت یا سابقه ای از سو استفاده جنسی می تواند باعث اختلال عملکرد جنسی شده یا به این امر دامن زند.
نگرانی از بارداری و مادر شدن می تواند دارای اثرات مشابهی باشد.

کشمکش های دیرینه با همسرتان در مورد سکس یا جنبه های دیگر رابطه٬ می تواند فعالیت جنسی تان را کاهش دهد. ممکن است موضوعات فرهنگی و مذهبی و مشکلاتی با تصویر بدن داشتن نیز٬ در این مساله دخیل شود.

علل اختلالات جنسی | دکتر سعید اسدی٬ متخصص زنان در شرق تهران
برخی عوامل و علل اختلالات جنسی

چه فاکتورهایی ریسک نقص عملکرد جنسی را افزایش میدهد؟

برخی از فاکتورها می توانند ریسک نقص عملکرد جنسی شما را افزایش دهند:

 • افسردگی یا اضطراب
 • بیماری قلبی – عروقی
 • شرایط نورولوژیکی مانند آسیب نخاع یا اسکلروز چندگانه
 • شرایط مرتبط با بیماری های زنان مانند آتروفی ولوواژینال، عفونت یا گلسنگ اسکلروز
 • داروهای خاص مانند داروهای ضد افسردگی یا داروهای فشار خون
 • استرس فیزیولوژیکی یا هیجانی مخصوصا با توجه به رابطه شما با همسرتان
 • سابقه ای از سوء استفاده جنسی

تماس جهت نوبت دهی٬ مشاوره جراحی زیبایی واژن و اطلاع از هزینه ها
مطب دکتر سعیده اسدی٬ متخصص زنان در شرق تهران
——————————————-
۰۹۰۳۱۷۰۷۴۵۷ – ۰۲۱۷۶۷۰۰۵۱۸

بررسی اجمالی ۲

افسردگی یا اضطراب، سایر فاکتورهای روان شناختی، اختلالات و داروها می توانند در نقص عملکرد جنسی سهم داشته باشند.

– برای تعیین مشکل اغلب پزشکان با هر یک از همسران به طور جداگانه و یا با هم صحبت می کنند و در صورتی که زن درد داشته یا با ارگاسم مشکل دارد، غالبا یک تست لگنی لازم است.

افزایش دادن رابطه، برقراری رابطه به صورت واضح تر و بازتر و ترتیب دادن بهترین شرایط برای فعالیت های جنسی، صرف نظر از علت نقص عملکرد جنسی، می تواند کمک کننده باشد.

درمان رفتاری – شناختی، ذهن آگاهی یا ترکیبی از هر دو نیز می تواند مانند روان درمانی مفید باشد.

حدود ۳۰ تا ۵۰ درصد از زنان گاهی اوقات در طول زندگیشان با مشکلات جنسی مواجه می شوند. چنانچه این مشکلات آن قدر شدید باشند که شما را بیازارند، می توانند به عنوان نقص عملکرد جنسی در نظر گرفته شوند.

نقص عملکرد جنسی می تواند بر حسب مشکلات خاصی مانند عدم علاقه یا میل، مشکل در برانگیخته شدن یا رسیدن به ارگاسم، درد در طول فعالیت جنسی، سفت شدن غیر ارادی عضلات اطراف واژن، برانگیختگی فیزیکی (دستگاه تناسلی) ناخواسته و مداوم، توصیف شده و تشخیص داده شود. با این حال این تشخیصات همیشه سودمند نیستند.

تقریبا تمام زنان با نقص عملکرد جنسی، مشخصه هایی بیش از یک مشکل خاص را دارا می باشند. برای مثال زنانی که در برانگیخته شدن مشکل دارند، ممکن است کمتر از سکس لذت ببرند، در رسیدن به ارگاسم مشکل داشته یا حتی سکس را دردناک تشخیص دهند.

غالبا این زنان و اکثر زنانی که در طول فعالیت جنسی دچار درد می شوند، به طور قابل درکی علاقه و میل برای سکس را از دست می دهند.

برخی موارد شایع در اختلالات جنسی زنان | دکتر سعیده اسدی٬ متخصص زنان در شرق تهران
برخی موارد شایع در اختلالات جنسی زنان

عملکرد طبیعی جنسی 

عملکرد جنسی و پاسخ ها شامل ذهن (افکار و احساسات) و مغز (مانند سیستم های عصبی، گردش خون و غدد درون ریز) می باشد.

پاسخ جنسی شامل موارد زیر است:
انگیزه:
تمایل برای شرکت کردن در فعالیت جنسی و تداوم آن می باشد. دلایل بسیاری برای تمایل به فعالیت جنسی وجود دارد که دربردارنده میل جنسی هستند.
ممکن است میل جنسی با افکار، کلمات، بینش ها، رایحه ها یا لمس ایجاد شود. ممکن است این میل در شروع آشکار بوده یا ممکن است یک مرتبه زن را برانگیخته سازد.

برانگیختگی دارای عنصری ذهنی است: 
این عنصر ذهنی٬ هیجان جنسی است که حس شده و در مورد آن اندیشیده می شود. هم چنین برانگیختگی دارای عنصری فیزیکی است٬ افزایش در جریان خون به ناحیه دستگاه تناسلی.

جریان خون افزایش یافته در زنان موجب می شود که دیواره های کلیتوریس (که متناظر با پنیس در مردان است) و واژن متورم شود. جریان خون افزایش یافته نیز سبب می شود که ترشحات واژینال (که سبب روان شدن می گردند) افزایش یابد. هم چنین ممکن است جریان خون بدون این که زن متوجه شود و احساس تحریک کند، افزایش یابد.

ارگاسم اوج هیجان جنسی است.
درست قبل از ارگاسم کشش عضله در سراسر بدن افزایش می یابد. هنگامی که ارگاسم شروع می شود، عضلات اطراف واژن به طور ریتمیک منقبض می شوند. زنان می توانند چند ارگاسم داشته باشند.

– رفع یک احساس خوب و احساس گسترش ریلکسیشن عضلانی است.
معمولا رفع پس از آرامش می آید. با این حال رفع می تواند به آهستگی پس از فعالیت جنسی بسیار برانگیخته کننده بدون ارگاسم رخ دهد.

برخی از زنان می توانند به تحریک اضافی بلافاصله پس از رفع پاسخ دهند. اکثر افراد٬ مردان و زنان٬ به چند دلیل در فعالیت جنسی شرک می کنند. برای مثال ممکن است آنها جذب یک شخص یا لذت جسمانی، محبت، عشق، داستان عاشقانه یا صمیمیت شوند. با این وجود زنان با احتمال بیشتری دارای انگیزه های هیجانی هستند؛ برای مثال:

 • صمیمیت هیجانی را تجربه کرده و آن را افزایش دهند.
 • حس خوب بودن خود را افزایش دهند.
 • مطلوبیت خود را تایید کنند.
 • همسرشان را خرسند کرده یا سبب تسکین او گردند.

اغلب زنان به ویژه پس از آن که رابطه ای برای مدت زمان زیادی به طول انجامیده است، پیش از فعالیت جنسی میلی به سکس نداشته یا میل ناچیزی دارند (میل اولیه)؛ اما هنگامی که فعالیت جنسی و تحریک شروع می شود، این میل می تواند افزایش پیدا کند.

معمولا میل جنسی پیش از فعالیت جنسی با افزایش سن زنان کاهش می یابد؛ اما زمانی که زنان صرف نظر از سنشان شریک جدیدی را داشته باشند، این میل به طور موقت افزایش پیدا می کند. برخی از زنان چه ارگاسم داشته باشند یا نداشته باشند، از نظر جنسی احساس رضایتمندی دارند. سایر زنان با ارگاسم از رضایتمندی جنسی بسیار بیشتری برخوردارند.

علل نقص عملکرد جنسی

فاکتورهای بسیاری موجب انواع مختلف نقص عملکرد جنسی شده یا به این مسئله دامن می زنند. ممولا این دلایل جسمی یا روان شناختی در نظر گرفته می شوند.
با این حال این تشخیص بسیار دقیق نیست.

فاکتورهای روان شناختی می توانند سبب تغییرات فیزیکی در مغز، اعصاب، هورمون ها و در نهایت اندام های تناسلی شوند.
تغییرات فیزیکی می توانند دارای اثرات روان شناختی باشند که در مقابل اثرات فیزیکی بیشتری را به دنبال دارند. برخی از فاکتورها بیشتر مرتبط با موقعیت می باشند تا زن.

فاکتورهای روان شناختی در مشکلات جنسی

عموما افسردگی و اضطراب در این امر دخیل اند. تجربیات پیشین می تواند بر رشد جنسی و روان شناختی زن موثر باشد که سبب ایجاد مشکلاتی به صورت زیر می شود:

– ممکن است تجربیات جنسی خشن یا سایر تجربیات جنسی منجر به گناه، شرم یا اعتماد به نفس پایین شود.

– سو استفاده احساسی، فیزیکی یا جنسی در طی دوران کودکی یا جوانی می تواند این موضوع را به کودکان آموزش دهد که احساسات خود را کنترل کرده و مخفی نگه دارند٬ یک مکانیزم دفاعی سودمند. با این حال ممکن است زنانی که احساساتشان را کنترل کرده و مخفی نگه می دارند، در بیان احساسات جنسی دچار مشکل شوند.

– اگر زنان پدر یا مادر یا شخص مورد علاقه دیگری را در طی دوران کودکی از دست بدهند، ممکن است در برقراری صمیمیت با یک شریک جنسی با مشکل مواجه شوند؛ به دلیل آن که گاهی بدون آن که از این موضوع آگاه باشند، از از دست دادن او می ترسند.

نگرانی های گوناگون جنسی می تواند عملکرد جنسی را مختل کند. برای مثال ممکن است زنان در مورد پیامدهای ناخواسته سکس یا عملکرد جنسی خود یا همسرشان نگران باشند.

تصورات نادرست از اندام های جنسی خود | دکتر سعیده اسدی٬ متخصص زنان در شرق تهران
این زنان تصور جنسی خوبی از خود ندارند

فاکتورهای موقعیتی در نقص عملکرد جنسی

فاکتورهایی که مرتبط با موقعیت می باشند، می توانند شامل موارد زیر باشند:

موقعیت خود زن:

برای مثال ممکن است زنان در صورتی که مشکلات باروری داشته یا برای برداشتن سینه، رحم یا قسمت دیگری از بدن که مرتبط با سکس است تحت عمل جراحی قرار گرفته باشند، تصور جنسی پایینی از خود داشته باشند.

رابطه:
ممکن است زنان به شریک جنسی خود اعتماد نکرده یا در مورد وی احساسات منفی داشته باشند. ممکن است آنها احساس کنند که نسبت به قبل از جذابیت کمتری برای همسرشان برخوردارند.

محیط:
ممکن است شرایط برای بیان مسائل جنسی به اندازه کافی شهوانی، خصوصی یا امن نباشد.

فرهنگ:
ممکن است زنان متعلق به فرهنگی باشند که بیان مسائل جنسی یا فعالیت جنسی را محدود می کند. گاهی فرهنگ ها سبب می شوند که زنان در مورد تمایلات جنسی احساس شرمندگی یا گناه کنند. ممکن است زنان و همسرانشان از فرهنگ هایی باشند که به اعمال جنسی نگاه متفاوتی داشته باشند.

پریشانی ها:
خانواده، کار، مسائل مالی یا دیگر مسائل می توانند دغدغه زن شده و بنابراین مانع از برانگیختگی جنسی شوند.

فاکتورهای فیزیکی در نقص عملکرد جنسی

ممکن است داروها و شرایط گوناگون فیزیکی منجر به نقص عملکرد جنسی شده یا در این امر موثر باشند. تغییرات هورمونی که می تواند با بالا رفتن سن رخ دهد یا ناشی از یک اختلال باشد، می تواند در این مسئله دخالت داشته باشد.

برای مثال پس از یائسگی بافت های واژن به دلیل کاهش سطوح استروژن می توانند نازک،خشک و غیر ارتجاعی شوند. این شرایط که واژینیت آتروفیک نامیده می شود، می تواند موجب مقاربت دردناک شود. برداشتن هر دو تخمدان نیز می تواند دارای چنین اثری باشد.

معمولا مهار کننده های انتخابی باز جذب سروتونین، نوعی داروی ضد افسردگی، باعث مشکلاتی در عملکرد جنسی می شوند. در صورتی که استروژن درمانی به صورت دهانی انجام شود، گاهی اوقات برای کنترل علائم مربوط به یائسگی مورد استفاده قرار می گیرد و می تواند عملکرد جنسی را از طریق کمک به رفع واژینیت آتروفیک در زنان یائسه افزایش دهد.

با این حال استروژنی که در داخل واژن قرار داده می شود (استروژن واژینال)، می تواند برای درمان واژینیت آتروفیک موثر باشد. استروژن واژینال می تواند به صورت کرم (با یک اپلیکاتور پلاستیکی)، قرص یا حلقه (شبیه دیافراگم) قرار داده شود.

موفقیت در درمان اختلالات جنسی زنان بستگی به علت اصلی این مشکل دارد. چنانچه اختلال عملکرد جنسی تحت تاثیر یک بیماری جسمی است با درمان بیماری٬ بهبود عملکرد جنسی ممکن است. اختلال جنسی که در اثر استرس ، ترس و اضطراب ایجاد شده باشد، اغلب به کمک مشاوره ، آموزش و بهبود رابطه دو طرف قابل درمان است.

در قسمت دوم این مقاله در مورد روش های بهبود و درمان اختلالات جنسی صحبت میکنیم.

متخصص زنان در شرق تهران | دکتر سعیده اسدی: 02176700518

Related posts

نظر یا سوال خود را مطرح کنید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.