راههای پیشگیری از شل شدن واژن

درمان شل شدگی واژن

آیا ممکن است واژن خاصیت انعطاف پذیری خود را از دست دهد؟

وقتی که در مورد واژن صحبت می شود، باورهای بی اساس و تفاسیر اشتباه زیادی وجود دارد.

باور اشتباه ۱: واژن می تواند انعطاف پذیری خود را از دست دهد و برای همیشه شل شود.

باور اشتباه ۲: نداشتن رابطه باعث تنگی واژن میشود.

این باور ها اشتباه است و پایه و اساس درستی ندارد. این بدین معناست که واژن می تواند کش بیاید تا چیزهایی را که وارد آن می شود در خود جای دهد:

 • دخول آلت تناسلی مردانه
 • یا ابزار جنسی
 • یا زایمان یک کودک
  اما زیاد طول نمیکشد تا واژن شما سریعا به شکل قبلی خود برگردد.

ممکن است واژن شما به دلیل افزایش سن یا به دنیا آوردن فرزندان کمی شل شود اما در کل، عضلات آن همانند یک آکاردئون یا نوار کشی، اتساع پیدا کرده و سپس جمع می شوند.

آیا اساسا واژن شل وجود دارد؟

قبل از هر چیز باید گفت که چیزی بعنوان واژن شل وجود ندارد. واژن شما ممکن است در طول زمان به دلیل افزایش سن و زایمان تغییر کند اما به طور دائمی کشسانی خود را از دست نمی دهد. باور بی اساسی به نام “واژن شل” به طور سنتی بعنوان یک راه به کار می رفته تا زنان را بخاطر روابط جنسی آن ها شرمنده کنند. علاوه بر این، واژن شل برای توصیف زنی که روابط جنسی مکرر با شریک جنسی خود دارد به کار نمی رود.

این واژه اصولا برای توصیف زنی به کار می رود که با بیش از یک مرد رابطه جنسی داشته است. اما واقعیت این است که تفاوتی ندارد که شما با چه کسی یا چند بار رابطه جنسی داشته اید. دخول سبب نمی شود که واژن شما به صورت دائمی گشاد شود.

رابطه جنسی مکرر یا عدم رابطه جنسی سبب نمی شود که واژن شما حالت کشسانی یا انعطاف پذیری خود را از دست دهد.

آیا داشتن واژن تنگ خوب است؟

بانوان عزیز باید بدانید که واژن تنگ ممکن است نشانه دهنده یک مشکل باشد، به ویژه اگر شما در زمان دخول احساس ناراحتی می کنید. به طور طبیعی زمانی که شما از نظر جنسی بر انگیخته می شوید، عضلات واژن شما در وضعیت آرامش قرار می گیرند.

اگر شما از نظر جنسی بر انگیخته نمی شوید، علاقه ای به رابطه جنسی ندارید یا از نظر فیزیکی برای این رابطه آماده نیستید، واژن شما در وضعیت آرامش قرار نمی گیرد و به طور خودکار لغزنده نمی شود و کش نمی آید.

در این شرایط، ممکن است که عضلات سفت واژن سبب شوند که رابطه جنسی دردناک شود و یا انجام کامل این رابطه غیر ممکن شود. تنگی شدید واژن می تواند نشانه ای از واژینیسموس نیز باشد. این یک اختلال فیزیکی قابل درمان است که طبق اظهارات دانشگاه کالیفرنیا در سانتاباربارا، از هر ۵۰۰ زن، ۱ نفر به آن دچار می شود.

واژینیسموس دردی است که قبل دخول یا در حین رابطه جنسی رخ می دهد. تجربه واژینیسموس در حین نزدیکی چیزی شبیه دردی است که در زمان گذاشتن تامپون یا در زمان گذاشتن اسپکولوم حین معاینه لگنی در واژن حس می شود.

اگر چنین علامتی برای شما آشنا است، حتما جهت معاینه با یک متخصص زنان تماس بگیرید. آن ها می توانند علایم شما را ارزیابی کنند و در تشخیص به شما کمک کنند. برای بهبود واژینیسموس، ممکن است پزشک

 • انجام تمرینات کگل
 • سایر تمرینات کف لگن
 • درمان توسط ابزار گشاد کننده واژن
 • یا تزریق بوتاکس جهت شل (ریلکس) شدن عضلات
  را پیشنهاد دهد.

بیشتر بدانید: واژینیسموس٬ دخول غیر ممکن چیست و راه درمان چیست؟

علت شلی واژن

واژن در طی زمان دچار تغییراتی میشود که این میتواند به روی انعطاف پذیری واژن تاثیر بگذارند. بعبارتی علت گشاد شدن واژن در زنان میتواند تحت تاثیر یکی از دو عامل ۱- سن و ۲- زایمان باشد.
زایمان و افزایش سن، در طول زمان به طور طبیعی می توانند سبب شل شدن اندک واژن گردند. در زنانی که بیش از یک زایمان طبیعی داشته اند، احتمال ضعیف شدن عضلات واژن بیشتر از زنانی است که تنها یک زایمان طبیعی داشته اند. افزایش سن (صرف نظر از اینکه زایمان داشته اید) می تواند سبب شود که واژن شما کمی شل شود.

افزایش سن و شل شدن واژن

ممکن است که شما در دهه ۴۰ سالگی متوجه تغییراتی در انعطاف پذیری واژن خود شوید. این موضوع به این دلیل رخ می دهد که سطح هورمون استروژن بدن شما در سنین حوالی یائسگی شروع به کاهش می کند.
از دست دادن استروژن به این معنی است که بافت واژن شما نازک تر و خشک تر شده و خاصیت اسیدی و کشسانی (انعطاف پذیری) آن کاهش می یابد. وقتی که کاملا یائسه می شوید، بیشتر متوجه این تغییرات می شوید.

عوامل موثر در شلی واژن | دکتر سعیده اسدی٬ متخصص زنان در شرق تهران
عوامل موثر در شلی واژن

زایمان و شل شدن واژن

طبیعی است که واژن شما پس از یک زایمان طبیعی تغییر کند. بعلاوه، عضلات واژن کش می آیند تا به کودک اجازه دهند که از کانال زایمانی عبور کند و از مدخل واژن خارج شود.
پس از تولد کودکتان ممکن است حس کنید که واژن شما کمی شل تر از حالت معمول است.

احساس باز شدن واژن در بارداری یک موضوع کاملا طبیعی است. چندین روز پس از زایمان، واژن شما شروع به جمع شدن می کند، هر چند که ممکن است به طور کامل به حالت اولیه خود بازنگردد.

اگر چندین زایمان داشته اید، بیشتر احتمال دارد که عضلات واژن شما از انعطاف پذیری خود را به میزان کمی از دست دهند. اگر این موضوع سبب ناراحتی شما می شود، تمریناتی وجود دارند که می توانید قبل از بارداری، در طول این دوره و پس از آن انجام دهید تا عضلات کف واژن خود را تقویت کنید.

تماس جهت نوبت دهی٬ مشاوره جراحی زیبایی واژن و اطلاع از هزینه ها
مطب دکتر سعیده اسدی٬ متخصص زنان در شرق تهران
——————————————-
۰۹۰۳۱۷۰۷۴۵۷ – ۰۲۱۷۶۷۰۰۵۱۸

درمان شلی واژن

برای رفع شلی واژن راهکارهای متفاوت با مزایای متفاوتی وجود دارد.

 • تمرینات لگنی
 • تمرینات کگل
 • قیف واژن
 • تحریک الکتریکی عصبی-عضلانی
 • تزریق چربی به واژن (تزریق ژل به واژن)
 • بهره گیری از دستگاه RF و لیزر جوانسازی واژن

تمرینات لگنی

یکی از بهترین درمان های سفت کردن عضلات واژن٬ انجام تمرینات لگنی است. تمرینات لگنی راه خیلی خوبی برای تقویت عضلات کف لگن هستند. این عضلات جزئی از هسته مرکزی بدن شما می باشند و به تقویت مثانه، رکتوم (بخش انتهایی روده)، روده کوچک و رحم شما کمک می کنند.
وقتی که عضلات کف لگن شما به دلیل افزایش سن یا زایمان ضعیف می شوند، ممکن است وقایع زیر را تجربه کنید:

 • به طور اتفاقی دفع ادرار یا خروج گاز داشته باشید.
 • مرتبا احساس نیاز به ادرار کردن داشته باشید.
 • در ناحیه لگن خود درد داشته باشید.
 • در طول رابطه جنسی درد داشته باشید.

با اینکه تمرینات کف لگن می توانند به درمان بی اختیاری خفیف ادرار کمک کنند اما برای زنانی که نشت شدید ادرار دارند، سودمند نیستند. پزشکتان می تواند به شما کمک کند تا یک برنامه درمانی متناسب با نیازهایتان داشته باشید.
اگر علاقه مند به تقویت کف لگن خود هستید، در این جا چند تمرین ذکر شده که می توانید آن ها را انجام دهید.

تمرین های کگل

در ابتدا، شما نیاز دارید تا عضلات کف لگن خود را بشناسید. برای این کار، در حالی که ادرار می کنید آن را نگه دارید. اگر موفق به این کار شدید، عضلات مورد نظر را یافته اید٬ اما بخاطر داشته باشید که برای تمرین مداوم از روش قطع و وصل کردن ادرار خود استفاده نکنید.

برای انجام تمرینات کگل، مراحل زیر را دنبال کنید:

– برای تمرین خود یک وضعیت را انتخاب کنید. بیشتر افراد ترجیح می دهند که برای انجام تمرینات کگل در وضعیت خوابیده به پشت باشند.

– عضلات کف لگن خود را منقبض کنید و آن ها را برای ۵ ثانیه در حالت انقباض نگه دارید و سپس برای ۵ ثانیه آن ها را شل کنید.

– این مرحله را لااقل ۵ بار پشت سر هم تکرار کنید.

به تدریج که قوی تر می شوید، زمان تمرین را به ۱۰ ثانیه افزایش دهید. سعی کنید که در طول تمرین کگل، ران ها، عضلات شکم و باسن را منقبض نکنید. تنها بر عضلات کف لگن خود تمرکز کنید.
برای دستیابی به بهترین نتیجه، سه ست از تمرینات کگل را به تعداد ۵ تا ۱۰ بار در روز انجام دهید. طی چند هفته نتایج را خواهید دید.

تمرینات کگل٬ راهی برای تقویت عضلات کف لگن | دکتر سعیده اسدی٬ متخصص زنان در شرق تهران
تمرینات کگل٬ راهی برای تقویت عضلات کف لگن

تمرین های تیلت لگنی

برای تقویت عضلات واژن، از تمرین تیلت لگن استفاده کنید:

– در حالی که شانه ها و باسن شما به یک دیوار تکیه دارد، بایستید. هر دو زانو را صاف نگه دارید.

– ناف خود را به سمت داخل و ستون فقرات خود فرو برید. وقتی این عمل را انجام می دهید باید قوس کمر شما صاف شود و به دیوار برخورد کند.

– ناف خود را برای ۴ ثانیه در این حالت منقبض نگه دارید و سپس رها کنید.

– این کار را ۵ بار در روز و هر بار به مدت ۱۰ دقیقه انجام دهید.

قیف واژن

شما می توانید عضلات کف لگن را با استفاده از قیف واژن تقویت کنید. این قیف یک شیء سنگین و با سایز تامپون است که در داخل واژن خود قرار داده و نگه می دارید.
یک قیف واژن تهیه و آن را امتحان کنید.
برای این کار:

 • سبک ترین قیف موجود را وارد واژن خود کنید.
 • عضلات خود را فشار دهید (تا قیف در واژن باقی بماند). قیف را دو بار در روز و هر بار به مدت ۱۵ دقیقه در واژن خود نگه دارید.
 • زمانی که موفق شدید که قیف را در واژن خود نگه دارید، وزن قیفی که استفاده می کنید را افزایش دهید.

تحریک الکتریکی عصبی-عضلانی

تحریک الکتریکی عصبی-عضلانی می تواند عضلات واژن شما را تقویت کند. در این روش جریان الکتریکی توسط یک دستگاه (دارای سر محدب) به عضلات کف لگن ارسال می شود. تحریک الکتریکی سبب می شود که عضلات کف لگن شما منقبض و منبسط شوند.

شما می توانید از یک دستگاه خانگی تحریک الکتریکی عصبی-عضلانی استفاده کنید و یا این درمان توسط پزشک برای شما انجام شود. یک جلسه درمان با این روش به طور معمول ۲۰ دقیقه طول می کشد. شما می توانید از این روش هر چهار روز یکبار و به مدت چند هفته استفاده کنید.

تزریق ژل و چربی به واژن

در سنین بالاتر٬ زمانی که واژن کلاژن سازی کمتری دارد٬ برای رفع چروک ناحیه تناسلی زنان تزریق چربی به لابیاهای ماژور واژن میتواند مفید واقع شود. با تزریق فیلر بافت سفت تری در واژن ایجاد میشود و بانوان احساس رضایت بالاتری پیدا میکنند.

گاهی برای از بین بردن چروک ناحیه تناسلی٬ اقدام به جراحی زیبایی واژن میکنند که در این حالت٬ پوست اضافه روی لابیای ماژور و کلیتوریس برداشته میشود. این جراحی که به عمل لابیاپلاستی معروف است میتواند در افزایش میل جنسی و افزایش رضایت از شکل ظاهری واژن منجر شود.

درمان شلی واژن با استفاده از دستگاه RF و لیزر جوانسازی واژن

امروزه٬ دستگاه های متعددی با کاربردهای متفاوتی برای تحریک کلاژن سازی بافت واژن وجود دارند که برخی از آنها مانند دستگاه RF و لیزر جوانسازی واژن دارای مزایای زیر هستند:

 • افزایش آبرسانی و رطوبت دهی به ناحیه واژن
 • موجب سفتی و افزایش خاصیت الاستیکی واژن میگردد
 • خاصیت جوانسازی واژن را دارند
درمان شلی واژن با دستگاه RF | دکتر سعیده اسدی٬ متخصص زنان در شرق تهران
درمان شلی واژن با دستگاه RF

بحث نهایی
به یاد داشته باشیدکه واژن شل یک باور بی اساس است. افزایش سن و زایمان به طور طبیعی سبب می شوند که واژن شما کمی از قابلیت ارتجاعی خود را از دست بدهد اما عضلات واژن شما به طور دائمی در وضعیت منبسط شده باقی نمی مانند. با گذشت زمان واژن شما منقبض شده و به حالت اولیه خود برمی گردد.

اگر شما نگران تغییراتی هستید که در واژنتان رخ می دهد، به پزشک خود مراجعه کنید و در مورد مسائلی که شما را نگران می کنند با وی صحبت کنید. پزشکان می توانند سبب کاهش نگرانی های شما شوند و به شما در مورد مراحل بعدی مشاوره دهند.

دکتر سعیده اسدی٬ متخصص زنان در شرق تهران

Related posts

نظر یا سوال خود را مطرح کنید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.