زایمان طبیعی

مقدمه

از آغاز (تصمیم به بارداری) تا پایان (زایمان)، بارداری سرشار از انتخاب های شخصی است. اگر دوست دارید صحنه تولد نوزادتان را ببینید، درگیر استفاده از هیچ دارویی در روند زایمان نباشید و در بیمارستان زایمان کنید، زایمان طبیعی برای شما مناسب است. اما این که آیا این نوع زایمان برای شما مناسب است، خطرات و مزایای آن چیست و چه اطلاعاتی باید داشته باشید به شما کمک می کند تا تصمیم بهتری بگیرید.

زایمان طبیعی چگونه است؟

زایمان طبیعی یک روش به دنیا آوردن فرزند از طریق واژینال و بدون مداخلات دارویی و پزشکی است. این نوع زایمان میتواند شامل انتخاب پزشک و یا داروهای تسکین دهنده درد باشد. در روند زایمان طبیعی که بین هفته های ۳۷ تا ۴۱ بارداری رخ می دهد، مادر باردار بدون استفاده از شیوه های پزشکی و با پاره شدن کیسه آب و متعاقبا باز شدن دهانه رحم کودک خود را به دنیا می آورد.

روش های زایمان طبیعی

با توجه به غریزی و طبیعی بودن روند زایمان در زایمان های طبیعی، اصولا اگر شرایط اورژانسی و مشکلی پیش نیاید حتی میتوان در خانه زایمان موفقی داشت، همانطور که در گذشته یا در کشورهای توسعه نیافته همچنان این نوع زایمان بدیهی ترین روش دنیا آوردن فرزند است.

اما با توجه به احتمال نیاز به مراقبت های پزشکی مادر یا نوزاد پیشنهاد می شود زایمان در یک مرکز مراقبت های پزشکی مثل زایشگاه یا بیمارستان صورت گیرد، اگر علاقمند به یک زایمان کاملا فیزیولوژیک هستید میتوانید به درخواست خودتان از داروهای مسکن استفاده نکنید.

استفاده از حضور ماما یا پزشک متخصص زنان و زایمان در پروسه زایمان طبیعی نیز میتواند به یک زایمان طبیعی بسیار کمک کند.

یکی از روش هایی که به زایمان طبیعی کمک شایانی می کند، استفاده از پوزیشن هایی است که به تحمل دردهای زایمانی کمک میکند، در این روش به جای دراز کشیدن به پشت در تختخواب، از موقعیت های جایگزین استفاده میکنید، که شامل اسکات، چمباتمه زدن، حالت رکوع، زانو زدن یا تکیه دادن به شی یا شخصی که در روند زایمان همراه شماست.

زایمان در وان آب گرم که یکی از بهترین روش های زایمان طبیعی فیزیولوژیک است و در بسیاری از کشورها انجام می شود.

روش های جایگزین استفاده از انواع داروها، شامل هیدروتراپی، هیپنوتیزم، ماساژ، تکنیک های آرام سازی ، مراقبه ذهن آگاهی ، تمرین های تنفسی و طب سوزنی
جلوگیری از استفاده روتین IV، استفاده از آمپول القاء درد زایمان، اپیزیوتومی که خوشبختانه این روزها به ندرت استفاده می شود، نظارت مداوم روی روی جنین، کمک به زایمان با فورسپس، اکسترکشن و سزارین ( مگر در موارد ضروری و با تشخیص پزشک)

مزایای زایمان طبیعی

از آنجایی که زایمان طبیعی اصولا بدون مداخله پزشک و طبق غریزه و فیزیولوژی بدن پیش می رود، مادر باردار احساس قدرت و اعتماد به نفس زیادی بیشتری دارد. برخی از مزایای زایمان طبیعی به شرح زیر است:

– امکان حضور همراه در اتاق زایمان
در برخی مراکز امکان حضور پدر یا همراه مادر در اتاق زایمان فراهم هست و این مزیت ارتباط اولیه ای بین نوزاد با همراه مادر ایجاد میکند.

– موفقیت بیشتر در شیردهی:
مطالعات نشان میدهد که تماس پوست به پوست بلافاصله بعد از تولد در زایمان طبیعی به مادران کمک میکند تا شیردهی آسان تری داشته باشند.

– توانایی حرکتی مادر
بسیاری از خانم ها در زایمان طبیعی توانایی حرکت کردن در روند زایمان را راهی برای کنار آمدن با درد می دانند. این حرکات شامل راه رفتن در سالن ها ، دوش گرفتن و انجام حرکات روی توپ ورزشی است، در روند زایمان طبیعی حرکت کردن به راحتی انجام می پذیرد و مادر احساس آرامتری دارد.

– هوشیاری مادر حین زایمان
از آنجایی که در روند زایمان طبیعی از داروها خبری نیست، مادر هوشیار بوده و به راحتی میتواند با زور زدن های به موقع در روند زایمان آسان موثر باشد.

– بهبودی سریع تر مادر بعد از زایمان
بعد از زایمان طبیعی مادر می تواند سریعتر از رختخواب خارج شده و راه برود، پیاده روی بعد از زایمان به بهبود شرایط مادر کمک می کند و پیاده روی به پیشگیری از ابتلا به یبوست که در زایمان بسیار شایع است کمک می کند.

– لاغری سریع تر بعد از زایمان
در زایمان طبیعی٬ بدن سریع تر به شکل ظاهر قبل از بارداری خود برمیگردد.

خطرات زایمان طبیعی

زایمان طبیعی نیز مانند هر مساله پزشکی دیگری میتواند دارای عوارض و خطراتی باشد، در اینجا به بخشی از این خطرات اشاره می کنیم:

– همه چیز را حس میکنید:
اکثر خانم ها می گویند که روند زایمان طبیعی بسیار دردناکتر از آن چیزی است که تصور میکردند، اما این را به یاد داشته باشید که در مشورت با پزشکتان هر زمان که احساس نیاز کنید می توانید از بی حسی اپیدورال استفاده کنید.

– گاهی زایمان٬ به شکل طبیعی پیش نمیرود:
در صورتی که در روند زایمان طبیعی اخلالی مانند افت ضربان قلب جنین، قطع شدن بند ناف یا سایر شرایط اضطراری رخ دهد ممکن است به بیهوشی عمومی نیاز باشد تا زایمان سزارین انجام شود.

– جلوگیری از فعالیتهای خطرزا
از آنجایی که زایمان طبیعی قابل پیش بینی مطلق نیست بهتر است در هفته های نزدیک به تولد بیشتر مراقب خودتان باشید، سعی کنید از رانندگی کردن اجتناب کنید، از بلند کردن اجسام سنگین بپرهیزید، برای هرچه کمتر شدن عوارض زایمان طبیعی بهتر است آمادگی های لازم را داشته باشید و انتخاب زایمان در بیمارستان یا مرکز پزشکی بهترین تصمیمی است که میتوانید برای زایمان طبیعی اتخاذ کنید.

آیا زایمان طبیعی برای شما مناسب است؟

برای این که بدانید کاندیدای مناسبی برای زایمان طبیعی هستید یا خیر بهتر است با پزشک مشورت کنید به خصوص اگر شرایط زیر را دارید:

 • بارداری شما یک قلویی است.
 • از حمایت کافی خانواده، دوستان و اطرافیان برخوردار هستید.
 • مشکل بیماری مزمن یا عوارض حاملگی نداشته اید.
 • در زمان بارداری در محدوده وزنی سالم قرار دارید، به طور منظم ورزش می کنید و تغذیه خوبی دارید

آمادگی برای زایمان طبیعی

اگر تصمیم دارید که حتما زایمان طبیعی داشته باشید در این قسمت برخی از اقدامات را برایتان شرح میدهیم که شما را برای یک زایمان طبیعی آماده میکند.

– با یک پزشک متخصص مشورت کنید، باید مطمئن باشید که تیم پزشکی خوبی دارید که شما را تا زمان زایمان همراهی میکنند، بهتر است رابطه خود را در تمام طول بارداری با تیم پزشکی حفظ کنید تا به خوبی با شرایط و خلق و خوی شما آشنا باشند. استفاده از مامای همراه گزینه خوبی است.

– اطلاعات مفید کسب کنید، بهتر است برای این که زایمان راحت تری داشته باشید از دوستان و افراد خانواده که در این مورد تجربه دارند مشورت کنید. در کلاس های آمادگی زایمان شرکت کنید و تکنیک های مربوط به زمان زایمان را به خوبی فرا بگیرید. با تمرین کردن این تکنیک ها می توانید خود را برای یک خاطره دلپذیر آماده کنید.

نکات مهم هنگام زایمان طبیعی

هنگامی که به لحظه تولد نزدیک می شوید دانستن و رعایت برخی نکات به شما کمک بسیاری می کند، این نکات شامل موارد زیر است:

– معمولا دردهای زایمانی با توقف همراه هستند، بهترین راه این است که زمان درد را مدیریت کنید.

– همیشه تجسم یک زایمان موفق را در ذهن خود تکرار کنید، این دقیقا کاری است که افراد موفق همیشه انجام میدهند و بارها صحنه پیروزی را در ذهن خود تداعی میکنند، شما هم بارها لحظه در آغوش گرفتن فرزند خود را در ذهن تداعی کنید و به قدرت مثبت اندیشی اعتقاد داشته باشید.

برای زایمان طبیعی خود را آماده کنید اما به یاد داشته باشید که شرایط هر شخص با دیگران متفاوت است، فقط به تولد یک فرزند سالم فکر کنید و انتخاب نهایی را به عهده پزشک بگذارید، اصرار نداشته باشید که تمام روند زایمان طبیعی طی شود و در صورت نیاز به دریافت اپیدورال و مسکن از این امکانات استفاده کنید، بهتر است با یک آمادگی جسمی و ذهنی کامل به فکر تولد نوزادتان باشید.

خدمات زیبایی واژن در مطب دکتر سعیده اسدی٬ متخصص زنان و فلوشیپ زیبایی زنان در شرق تهران
جهت مشاوره٬ با مطب تماس بگیرید.

natural birth back - زایمان طبیعی

سوالات متداول درباره پیشگیری از بارداری

۱- انقباض شدید و منظم
۲- خروج ترشحات
۳- اسهال
۴- افزایش درد شدید کمر
۵- باز شدن دهانه‌ رحم
۶- سبک شدن جنین درون رحم
۷- افزایش احساس دفع ادرار
۸- پاره شدن کیسه‌ آب

بله، زایمان دردناک است اما قابل کنترل است.

 • پارگی پرینه
 • صدمه به کف لگن
 • پرولاپس اندام لگن
 • درد مداوم پرینه یا ولور
 • پرولاپس بند ناف

به طور کلی زایمان طبیعی بسیار بی خطر است. اما زمانی که مادر توصیه ها و مراقبت های بهداشتی خود را نادیده بگیرد یا در صورت نیاز٬ مانع از مداخله پزشکی شود، ممکن است همه چیز مطابق برنامه ریزی پیش نرود و زایمان خطرناک شود. بنابرین مهم است که در صورت بروز خطر، پزشک متخصص زنان و یا ماما در کنار مادر و کودک وجود داشته باشد.

 • ماساژ و گرما
 • غوطه ور شدن در آب
 • حفظ آرامش
 • آروماتراپی
 • طب سوزنی

خدمات زیبایی واژن در مطب دکتر سعیده اسدی٬ متخصص زنان و فلوشیپ زیبایی زنان در شرق تهران
جهت مشاوره٬ با مطب تماس بگیرید.