پیشگیری از بارداری

پیشگیری از بارداری چیست؟

پیشگیری از بارداری به معنای عقیم کردن نیست بلکه به تعویق انداختن بارداری تا زمان مناسب برای یک بارداری سالم است. برای پیشگیری از بارداری ناخواسته٬ روش های مختلفی وجود دارد.

برخی از این روشها توسط پزشک انجام میشود و برخی دیگر توسط خود خانم قابل انجام است.

انواع روش های جلوگیری از بارداری

 • روش های طبیعی
 • روش های ایجاد مانع
 • روش های هورمونی
 • روش های عقیم سازی

روش طبیعی پیشگیری از بارداری

در روش جلوگیری از بارداری به شیوه طبیعی٬ خانم و آقا حین نزدیکی به شکل خودخواسته و طبیعی مانع ورود اسپرم به واژن میشوند. این روش ها کاملا موثر و عملی نیستند و احتمال بارداری در این روش همیشه وجود دارد٬ اما روش های بی هزینه ای هستند.

روش بیرون ریختن اسپرم

ساده ترین روش جلوگیری طبیعی٬ هنگامی است که آقا قبل از انزال٬ رابطه جنسی را متوقف کند٬ به این روش۲ منقطع نیز گفته می شود. این روش خیلی کارامد نیست است.

زیرا اسپرم ها٬ شناگرهای بسیار سریعی هستند و امکان ورود اسپرم های موجود در اطراف واژن وجود دارد و یا حتی امکان دارد قبل از انزال آقا٬ پیشاب حاوی اسپرم وارد واژن شده باشد.

پیگیری زمان تخمک گذاری خانم

زمان تخمک گذاری در خانمها٬ زمانی است که احتمال باروری در این موقع خیلی زیاد است و اگر خانمی قصد بارداری ندارد٬ در این زمان باید رابطه جنسی نداشته باشد.

تشخیص زمان تخمک گذاری با اندازه گیری روزانه دمای بدن و توجه به ترشحات واژن است. اگر فرد خانمی قاعدگی نامنظم داشته باشد این روش اصلا کاربردی ندارد. در صورتیکه قاعدگی منظم باشد میتواند با ثبت روزانه دما بدن و میزان تغییر چسبندگی ترشحات رحم خود٬ زمان تخمک گذاری را مشخص کند.

روش آمنوره شیر دهی

شیردهی باعث تاخیر در تولید هورمونهای زنانه و شروع خونریزی دوره قاعدگی می شود و تاخیر در قابلیت باروری بعد از زایمان می شود. اگر فرد پس از از زایمان، بازگشت قاعدگی نداشته باشد، نوزاد فقط از شیر مادر تغذیه کند و کمتر از ۶ ماه از زایمان گذشته باشد استفاده این روش ممکن است موثر باشد. زمانی می توان از این روش استفاده کرد که اطلاعات کافی باشد و فرد همه ی نکات مربوطه را رعایت کند ولی به طور کلی این روش نیز دارای درصد بالایی شکست می باشد.

پیشگیری از بارداری به شیوه ایجاد مانع

جلوگیری از ورود اسپرم به واژن٬ روشی ساده است، اما ممکن اثربخشی لازم را نداشته باشد. روش های مانع گذاری مانند:

 • استفاده کاندوم
 • دیافراگم
 • کلاهک گردن رحم و اسفنج

کاندوم ها

از بین روش های پیشگیری با مانع٬ استفاده از کاندوم به تنهایی یا همراه با روش های دیگر جلوگیری از بارداری بسیار توصیه میشود، زیرا این تنها شکل پیشگیری از بارداری است که خطر ابتلا به عفونت های مقاربتی را نیز کاهش می دهد.

دیافراگم

دیافراگم یک فنجان پلاستیکی یا سیلیکونی است و لایه منعطفی دارد که دهانه رحم را می پوشاند. دیافراگم پیش از مقاربت به همراه اسپرم‌کش در بالای گردن رحم قرار داده می‌شود و برای مدت حداقل شش ساعت پس از نزدیکی در گردن رحم باقی می‌ماند.

کلاهک گردن رحم

کلاهک دهانه رحم یکی از روشهای فیزیکی و ایجاد مانع است که موجب پیشگیری از بارداری میشود. کلاهک دهانه رحم در گردن رحم قرار میگیرد و از ورود اسپرم به داخل رحم و از عبور آن از قسمت خارجی رحم جلوگیری می‌کند.

پیشگیری از بارداری با استفاده از دستگاه آی یو دی – IUD:

آی یو دی ها٬ دستگاههایی هستند که از محبوبیت زیادی بین خانمها برخوردارند٬ زیرا اثر بخشی خوبی دارد و به راحتی قابل قرارگیری و برداشتن است٬ البته باید توسط پزشک متخصص زنان انجام شود. کاملا بیخطر است و مدتها قابل استفاده است.

پیشگیری از بارداری با قرص اورژانسی

قرص های اورژانسی که به قرص های (morning-after) نیز شناخته شده هستند٬ برای زمانی است که شما از هیچ روش دیگه ای برای بارداری استفاده نکرده اید و قصد بارداری نیز ندارید.

اثر بخشی استفاده از این قرص ها تا ۷۲ ساعت بعد از نزدیکی است و تا ۸۰ درصد مواقع مانع بارداری میشود. اما بعد از این زمان دیگر کاربردی ندارد. نکته استفاده از این قرص این است که در هر سیکل قاعدگی٬ باید یک بار استفاده شود و مصرف بیش از یک بار آن در ماه٬ برای خانم ها ضرر دارد و در پیشگیری از بارداری تاثیری ندارد.

پیشگیری از بارداری به روش هورمونی

روش استفاده از هورمون بسیار موثر است و درصد بالای ۸۰ درصد از بارداری جلوگیری میکند. روش هورمونی به چند طریق انجام میشود

 • استفاده از قرص های هورمونی
 • استفاده از پتچ های چسبنده
 • استفاده از حلقه
 • استفاده از ایمپلنت

اگر خانمی از این روش برای جلوگیری از بارداری استفاده میکند و تصمیم به بارداری بگیرد، از یک ماه پس از قطع کردن دارو٬ میتواند آماده بارداری باشد.
عوارض جانبی شایع روش هورمونی: حالت تهوع ، سردرد ، تورم پستان ، احتباس آب ، افزایش وزن یا افسردگی است. زنانی که از این روش استفاده میکنند باید از مصرف سیگار خودداری کنند.

قرص‌های ترکیبی حاوی استروژن و پروژسترون

این قرص های هورمونی به شکلی هستند که باید در زمان معین و به صورت مرتب مصرف شوند. در صورت عدم رعایت مانع بارداری نخواهند شد و احتمال بارداری هست.
در برخی از افراد٬ عوارضی دارد که قبل از مصرف باید با پزشک متخصص در مورد آن صحبت شود.

چسب ضد بارداری

نواری باریک، چسبنده، کرم رنگ یا بی رنگ به شکل یک چسب کوچک مربع و نازک است که به روی شکم٬ باسن٬ بازو و یا نیم تنه فوقانی زده میشود. هورمون موجود در این چسب از طریق پوست جذب شده و وارد جریان خون میشود و مانع بارداری میشوند.

حلقه ضد بارداری

حلقه واژنی یک حلقه نازک و انعطاف پذیر پلاستیکی و حاوی هورمون است. به مدت ۳ هفته اثرگذاری دارد و طرز استفاده از آن به راحتی استفاده از قرص های خوراکی است.

ایمپلنت ضد بارداری

یک لوله باریک، کوچک و منعطف به اندازه یک چوب کبریت و حاوی هورمون است. ایمپلنت دقیقاً زیر پوست در قسمت بازوی فوقانی قرار میگیرد، تا سه سال بسیار مؤثر است و گذاشتن و برداشتن آن بسیار ساده است.

روش های عقیم سازی

روش های عقیم سازی به دو روش انجام میشود: توبکتومی و وازکتومی

توبکتومی٬ بستن لوله های رحم در خانمهاست و وازکتومی٬ بستن راه اسپرم در آقایان است بعبارتی با یک عمل جراحی٬ ورود اسپرم به منی را کاهش می یابد. با این روش لوله های حاوی اسپرم بسته میشود.

برگشت پذیری بستن لوله ها بخصوص در خانمها کمتر است و در شیوه وازکتومی٬ برگشت پذیری برای بارداری بیشتر است. معمولا زوجینی تصمیم به عقیم سازی میگیرند که بالای ۳۵ سال سن و بیش از ۳ فرزند دارند.

خدمات زیبایی واژن در مطب دکتر سعیده اسدی٬ متخصص زنان و فلوشیپ زیبایی زنان در شرق تهران
جهت مشاوره٬ با مطب تماس بگیرید.

prevent pragnancy back - پیشگیری از بارداری

سوالات متداول درباره پیشگیری از بارداری

کاندوم ها از ایمن ترین روش های پیشگیری از بارداری است زیرا:

 1. از بارداری جلوگیری میکند
 2. همچنین٬ مانع ابتلا به بیماریهای STD در طول رابطه جنسی واژینال میشوند

IUD بیش از ۹۹ درصد در جلوگیری از بارداری مؤثر است، اما در مواردی بسیار کمی هم ناموثر است. دستگاه داخل رحمی (IUD) یکی از محبوب ترین و مطمئن ترین شکل جلوگیری از بارداری برگشت پذیر ست.

تزریق به طور معمول، ۹۷٪ مؤثر است یعنی سالانه از هر ۱۰۰ نفر سه نفر باردار می شوند. اگر تزریق به موقع انجام شود (هر ۱۲ هفته) می تواند بیش از ۹۹٪ مؤثر باشد

قرص های ضد بارداری اگر به روش درست و کامل مصرف شوند٬ ۹۹ درصد مؤثر هستند، بدین معنی است که هر روز قرص را بدون وقفه یک دوز مصرف شود. در “استفاده معمولی” احتمال جلوگیری از بارداری حدود ۹۱٪ است

این روش خیلی قابل اعتماد نیست و طبق تحقیقات در حدود ۷۸ درصد موثر است و این به این معنی است که از هر ۱۰۰ زن٬ احتمال بارداری ۲۲ نفر وجود دارد.

بله ، اگر اسپرم در نزدیکی واژن باشد و خشک نشده باشد، می توانید باردار شوید٬ حتی اگر دختری باکره باشید.
شاید شنیده باشید که اکسیژن اسپرم را می کشد. این باور درست نیست و اسپرم تا زمانی که خشک شود می تواند حرکت کند.

خدمات زیبایی واژن در مطب دکتر سعیده اسدی٬ متخصص زنان و فلوشیپ زیبایی زنان در شرق تهران
جهت مشاوره٬ با مطب تماس بگیرید.