فهرست

مشاوره قبل بارداری

مشاوره قبل بارداری یعنی چه؟ تمام بانوانی که قصد بارداری دارند باید حداقل سه ماه قبل از اقدام به بارداری تحت مشاوره پزشک متخصص زنان قرار بگیرند تا آگاهی و آمادگی برای باردار شدن را داشته باشند. هدف این مشاوره قبل بارداری٬ تشخیص تمامی خطرات احتمالی است که ممکن است شما یا فرزندتان را حین بارداری تهدید کند و به شما کمک می کند بارداری سالم تری را تجربه کنید. در اولین مشاوره قبل بارداری چه اتفاقی می افتد؟ در این ویزیت پزشک در مورد موارد زیر از شما سوالاتی را خواهد پرسید: سابقه باروری: که شامل بارداری های قبلی ، تاریخچه نوع قاعدگی های شما، روش های جلوگیری از بارداری، نتایج تست پاپ اسمیر قبلی و بیماری های منتقله جنسی یا عفونت های واژینال که در گذشته داشته اید. تاریخچه طبی: شامل هرگونه مشکلات طبی و سلامتی که دارید یا از قبل تحت کنترل بوده است. تاریخچه جراحی: اگر هرگونه جراحی، بستری در بیمارستان یا سابقه انتقال خون داشته اید پزشک خودرا در جریان بگذارید، به خصوص خیلی مهم است که اگر سابقه جراحی زنانگی داشته اید مثل مواردی از جراحی فیبروم ها یا کوتریزاسیون دهانه رحم یا جراحی های مربوط به پاپ اسمیر غیر طبیعی حتی موارد کرایوتراپی (فریزکردن دهانه...

مشاوره قبل بارداری یعنی چه؟

تمام بانوانی که قصد بارداری دارند باید حداقل سه ماه قبل از اقدام به بارداری تحت مشاوره پزشک متخصص زنان قرار بگیرند تا آگاهی و آمادگی برای باردار شدن را داشته باشند.

هدف این مشاوره قبل بارداری٬ تشخیص تمامی خطرات احتمالی است که ممکن است شما یا فرزندتان را حین بارداری تهدید کند و به شما کمک می کند بارداری سالم تری را تجربه کنید.

در اولین مشاوره قبل بارداری چه اتفاقی می افتد؟

در این ویزیت پزشک در مورد موارد زیر از شما سوالاتی را خواهد پرسید:

سابقه باروری:
که شامل بارداری های قبلی ، تاریخچه نوع قاعدگی های شما، روش های جلوگیری از بارداری، نتایج تست پاپ اسمیر قبلی و بیماری های منتقله جنسی یا عفونت های واژینال که در گذشته داشته اید.

تاریخچه طبی:
شامل هرگونه مشکلات طبی و سلامتی که دارید یا از قبل تحت کنترل بوده است.

تاریخچه جراحی:
اگر هرگونه جراحی، بستری در بیمارستان یا سابقه انتقال خون داشته اید پزشک خودرا در جریان بگذارید،

به خصوص خیلی مهم است که اگر سابقه جراحی زنانگی داشته اید مثل مواردی از جراحی فیبروم ها یا کوتریزاسیون دهانه رحم یا جراحی های مربوط به پاپ اسمیر غیر طبیعی حتی موارد کرایوتراپی (فریزکردن دهانه رحم) با پزشک در میان بگذارید.

چون این موارد بر سیر بارداری شما تأثیر می گذارند و نحوه مراقبت های بارداری را تعیین می کنند.

داروهای درحال مصرف:
وقتی به مشاوره قبل بیماری رفتید٬ حتما در مورد تمام داروهایی که برای شما تجویز شده و داروهایی که بدون نسخه استفاده می کنید برای پزشکتان توضیح بدهید.

در بعضی موارد ممکن است احتیاج باشد داروهای مصرفی جهت جلوگیری از نواقص جنینی تغییر داده شوند. همچنین به پزشکتان تمامی داروهای گیاهی و مکمل های تغذیه ای که استفاده میکنید را بگویید.

سابقه خانوادگی:
پزشک از شما در مورد هر وضعیت طبی که در خانواده شما مخصوصاً اعضای درجه یک خانواده وجود دارد، مانند دیابت، فشارخون و سابقه لخته خون سؤال خواهد کرد.

محیط خانه و کار:
در مورد خطرات محیط زندگی و کار خود مانند تماس با مدفوع گربه، اشعه ایکس، سرب و حلال های شیمیایی که بر توان بارداری شما و یا ادامه بارداری سالم

وزن شما:
بهتر است قبل از اینکه باردار شوید به وزن ایده آل خود برسید.

یعنی اگر اضافه وزن دارید وزنتان را کاهش دهید تا خطرات چاقی در بارداری کاهش پیدا کند و اگر کمبود وزن دارید وزنتان را بالا ببرید تا خطر زایمان نوزاد کم وزن کاهش یابد.

شیوه زندگی:

همچنین پزشک از شما در مورد عادات شما و همسرتان که بارداری را تحت تأثیر قرار میدهد مانند سیگار کشیدن، نوشیدن الکل و مواد مخدر تفننی سوال خواهد کرد.

هدف اینست که هرگونه عادتی که بر بارداری سالم تاثیر می گذارد قطع شود. تمام این موارد نزد پزشک شما محرمانه باقی می ماند بنابراین احساس راحتی داشته باشید و تمام موارد را به پزشک بگویید.

ورزش:
در مورد انواع ورزش خود با پزشکتان صحبت کنید. در حالت کلی شما می توانید ورزش را در طول بارداری ادامه بدهید هرچند به شما توصیه می شود شدت ورزش را کاهش دهید و فعالیت هایتان را متعادل کنید.

رژیم غذایی:
پزشک شما در مورد چیزهایی که میخورید و مینوشید سؤال خواهد پرسید. بهتر است بارداری را با عادتهای سالم تغذیه ای شروع کنید. یک رژیم سالم شامل غذاهای متنوع شامل فیبر، کلسیم کافی، فولیک اسید و سایر مواد تغذیه ای است.

کافئین:
قبل از اینکه باردار شوید پزشک به شما توصیه خواهد کرد میزان کافئین دریافتی روزانه خود را به زیر ۳۰۰ میلی گرم کاهش دهید.

این میزان شامل دو فنجان معمولی قهوه می شود.

به یاد داشته باشید کافئین به جز در قهوه و چای در موادی مثل نوشابه ها، شکلات و بعضی از داروها هم وجود دارد.

ویتامین های قبل از بارداری:

قبل از اینکه باردار شوید حداقل به مدت سه ماه باید فولیک اسید مصرف کنید. فولیک اسید احتمال خطرات نقص لوله عصبی در نوزاد را کاهش می دهد.

فولیک اسید باید در سه ماه قبل از بارداری و ۴ ماه اول بارداری استفاده شود. طبق توصیه وزارت بهداشت ایران مصرف قرص یدوفولیک که شامل مکمل های فولیک اسید و ید است برای تمام زنان قبل از بارداری الزامی است.

سابقه واکسیناسیون:
اگر شما علیه سرخجه و آبله مرغان ایمن نیستید ممکن است پزشک توصیه به واکسیناسیون این موارد بکند و یک ماه بارداری را به تأخیر بیندازید. در ضمن اگر بیشتر از ده سال از آخرین واکسن دوگانه (دیفتری کزاز) شما گذشته است باید یک واکسن یادآوری دوگانه هم تزریق کنید.

معاینات قبل از بارداری

در ویزیتی که در مشاوره قبل بارداری میشوید٬ پزشک یک معاینه کامل از شما انجام خواهد داد که شامل موارد زیر است :

آزمایشات قبل بارداری

شمارش خون کامل:

تعیین روز تخمک گذاری

در مشاوره قبل بارداری٬ پزشک با توجه به شرح حال قاعدگی شما حدود روز تخمک گذاری را برایتان مشخص میکند با این روش شما بهتر میتوانید روزهای مناسب برای نزدیکی را تعیین کنید.

مشاوره ژنتیک

یکی از موارد مهمی که در مشاوره قبل بارداری انجام میشود٬ مشاوره ژنتیک است. اگر سن شما بالا باشد یا اینکه در خانواده تان سابقه بیماری های ژنتیک وجود داشته باشد و یا ازدواج فامیلی داشته باشید مشاوره ژنتیک برای شما درخواست میشود.

معاینه دندانپزشکی

بهتر است قبل از اینکه باردار شوید از سلامت دندانهای خود مطمئن شوید چون بسیاری از مشکلات دندانی ممکن است در بارداری عود کند و منجر به مشکلاتی همچون زایمان زودرس در بارداری شود.

سوالات متداول درباره مشاوره قبل بارداری

هدف از مشاوره قبل بارداری چیست؟

با مشاوره قبل بارداری٬ سطح سلامت مادر و جنین بالا برده میشود. از بدنیا آمدن کودک نقص دار و یا بارداری مشکل دار که در آن احتمال تهدید زندگی مادر وجود دارد جلوگیری میشود.

آیا لازم است قبل بارداری٬ متخصص زنان را ویزیت کنم؟

دوست عزیز٬ شما چه قصد بارداری داشته باشید و یا نداشته باشید٬ لازم است برای سلامتی جسم خود٬ به صورت روتین با پزشک زنان خود ملاقات کنید. پس اگر قصد بارداری دارید بیش از هر زمان دیگری باید نگران سلامتی خود و کودک خود بوده و تحت نظر یک متخصص زنان قرار بگیرید.

چه سوالاتی از پزشک زنان خود بپرسیم؟

چه آزمایش هایی قبل از بارداری انجام میشود؟

در مشاوره بارداری درباره چه صحبت میکنیم؟

در جلسه مشاوره قبل بارداری٬ در مورد موارد زیر صحبت میشود:

ویدیوی دکتر سعیده اسدی در مورد مشاوره قبل از بارداری

برای مشاوره پزشکی زنان، خدمات زیبایی زنان و مشاوره های بارداری با ما تماس بگیرید

021-76700518

کپی رایت © 2022 تمامی حقوق محفوظ است