فهرست

اقدامات بهداشتی که باید بعد از هر نزدیکی انجام داد

رعایت بهداشت و اهمیت آن بعد از مقاربت٬ موضوعی است که در این متن به آن می پردازیم. یکی از بهترین مواقعی که میتوان از ایجاد عفونت جلوگیری کرد٬ بهداشت بعد از آمیزش است که با رعایت اصول اولیه بهداشت میتوان از بروز عفونت و انتقال آن جلوگیری کرد. در این مقاله می خوانید که باید بعد از نزديكی چكار كنيم؟ توصیه های بهداشتی مهم بعد از آمیزش ۱- شست شوی ناحیه تناسلی ۲- عدم استفاده از دوش واژینال ۳- عدم استفاده از دستمال مرطوب ۴- تخلیه مثانه بعد از...

بهداشت جنسی | دکتر سعیده اسدی

رعایت بهداشت و اهمیت آن بعد از مقاربت٬ موضوعی است که در این متن به آن می پردازیم. یکی از بهترین مواقعی که میتوان از ایجاد عفونت جلوگیری کرد٬ بهداشت بعد از آمیزش است که با رعایت اصول اولیه بهداشت میتوان از بروز عفونت و انتقال آن جلوگیری کرد. در این مقاله می خوانید که باید بعد از نزديكی چكار كنيم؟

توصیه های بهداشتی مهم بعد از آمیزش

۱- شست شوی ناحیه تناسلی
۲- عدم استفاده از دوش واژینال
۳- عدم استفاده از دستمال مرطوب
۴- تخلیه مثانه بعد از آمیزش
۵- نوشیدن آب
۶- پوشیدن لباسهای آزاد
۷- شستن دستها
۸- درمان هرگونه عفونت قارچی
۹- انجام آزمایش خون
۱۰- نزدیکی زنان باردار‍
۱۱- استفاده از کاندوم حین آمیزش
۱۲- استفاده از پروبیوتیک
۱۳- بهداشت نزدیکی برای مردان

جلوگیری از عفونت واژن و بیماری های مقاربتی بعد از رابطه

برای جلوگيری از عفونت بعد از نزديكی باید بهداشت آمیزش را رعایت کرد. در زیر تک تک موارد رو توضیح میدهیم:

۱- شستشوی واژن بعد از آمیزش

یک شست و شوی ساده با آب حتی بدون شوینده، مردان و زنان را از ابتلا به عفونت محافظت میکند. این شستشو فقط باید نواحی اطراف ناحیه تناسلی باشد و با آب گرم بدون شوینده یا با شوینده های ملایم باشد.

البته کسانی که عفونت دارند یا کسانی که پوست حساسی دارند ممکن است شوینده ها باعث سوزش و خشک شدن بیش از حد پوست ناحیه شود.

sexual hygiene wash b - اقدامات بهداشتی که باید بعد از هر نزدیکی انجام داد
بعد از آمیزش حتما ناحیه تناسلی را حتی با یک آب ساده شستشو دهید

۲- از دوش واژینال استفاده نکنید

بعضی بانوان گمان میکنند بعد از هر تماس جنسی باید داخل واژن خود را با آب یا دوش واژینال بشویند. ولی باید بدانید که علت عفونت بعد از نزديكي می تواند استفاده از دوش واژینال باشد، زیرا شستشوی داخل واژن باعث از بین رفتن تعادل طبیعی باکتری های مفیدی میشود که از واژن شما محافظت میکنند.

براي جلوگيري از عفونت بعد از نزديكي بهترین کار این است که اجازه بدهیم ترشحات طبیعی واژن٬ خودش داخل واژن را پاک کند. در ضمن به خاطر بسپارید که یک بوی ملایم در واژن نرمال است و ممکن است علامت عفونت نباشد. علت بوی بد واژن را در مقاله دیگری شرح داده ایم.

۳- از دستمال مرطوب استفاده نکنید

بعضی از شرکتهای دارویی ممکن است ادعا کنند استفاده از دستمال مرطوب برای واژن و یا کرم ها و اسپری ها میتواند نواحی ژنیتالیای شما را تازه و خوشبو نگه دارد.

اما در نظر داشته باشد که بعضی از این محصولات از صابونها، شوینده ها و شامپوها و ادکلن ها یا لوسیون های خیلی قوی ساخته میشوند که به پوست آسیب می رسانند. بنابراین شستشو فقط با آب گرم باشد. از تامپونها، پدها، پودرها، اسپری های معطر استفاده نکنید مخصوصا اگر بدن شما مستعد عفونت کردن است چون یک علت عفونت واژن بعد از نزديكي می تواند استفاده از این محصولات باشد.

۴- مثانه خود را تخلیه کنید

ادرار بعد از نزدیکی یکی از اولین کارهایی است که باید انجام دهید. در این هنگام، باکتری ها میتوانند وارد پیشابراه شوند که احتمال عفونت را بالا میبرد. هنگام ادرار کردن بدن شما این باکتری ها را خارج میکند.

در مورد بانوان بعد از ادرار کردن، شستشوی باید از جلو به عقب باشد تا باکتری ها از سمت مقعد به سمت پیشابراه انتقال پیدا نکنند.

sexual hygiene toilet n - اقدامات بهداشتی که باید بعد از هر نزدیکی انجام داد
یکی از مهمترین اقدامات بعد از نزدیکی، تخلیه ادرار است

۵- قبل از نزدیکی یک لیوان آب بنوشید

همیشه قبل از آمیزش یک لیوان آب بنوشید، چون اگر میزان مایع بدن مناسب باشد، میزان ادرار کردن شما بیشتر میشود. بنابراین خروج باکتری ها از بدنتان هم (قبل از اینکه عفونت ظهور پیدا کند) بیشتر میشود.

۶- لباسهای آزاد بپوشید

نقاط گرم و عرق کننده بهترین محل ها جهت رشد باکتری ها و قارچ ها است. بنابراین لباسهای زیر و شلوارهایی بپوشید که هوا به خوبی اجازه جریان داشته باشد.

بانوان باید از پوشیدن شلوارها و شلوارک های تنگ و چسبان و شکم بندهای تنگ اجتناب کنند. لباس های زیر پنبه ای هم برای بانوان و هم آقایان بسیار مناسب هستند. چون هم قابل تنفس هستند و هم ترشحات را به خوبی جذب میکنند یا اینکه هنگام خواب از لباس زیر استفاده نکنید.

مراقبت های بعد از اولین رابطه

تمامی مراقبت های گفته شده در بالا باید بعد از هر آمیزش رعایت شود. مراقبتهای بعد از اولین دخول با دفعات دیگر فرقی ندارد.

۷- بعد از نزدیکی دستهایتان را بشویید

شستن دستها بهترین راه برای رهایی از باکتری هایی است که شما از ناحیه ژنیتالیای پارتنر خود برداشته اید. این کار کلید جلوگیری از انتشار عفونت است. بنابراین دستهای خود را با آب و صابون بشویید و آن را قسمتی از کارهای روتین بعد از رابطه قرار دهید.

۸- هرگونه عفونت قارچی را درمان کنید

زن و شوهر ممکن است عفونت های قارچی را بین یکدیگر منتقل کنند. بنابراین اگر دچار علائمی مثل خارش، سوزش و یا ترشحات پنیری واژن (یا در مورد مردان روی آلت تناسلی) شدید سریعا به دکتر زنان خود مراجعه کنید.

۹- انجام آزمایش خون

کسانی که از لحاظ آمیزشی فعال هستند مخصوصا اگر پارتنر جدید دارند باید آزمایش خون مربوط به عفونتهای آمیزشی را انجام دهند. همچنین در مورد هر علامت مانند ترشحات، درد، تاول، زخم، دانه یا برآمدگی اطراف دستگاه تناسلی باید دقت شود.

sexual hygiene blood test - اقدامات بهداشتی که باید بعد از هر نزدیکی انجام داد
یکی از راههای اطلاع از بیماریهای مقاربتی، آزمایش خون است

۱۰- نزدیکی زنان باردار

بانوان باردار هم میتوانند نزدیکی داشته باشند ولی چون این بانوان بیشتر در خطر عفونت هستند باید مراقبت بیشتر بعد از نزدیکی داشته باشند و تمام نکات گفته شده را خودشان و همسرشان اجرا کنند.

۱۱- استفاده از کاندوم

بهترین روش جلوگیری از عفونتهای تناسلی استفاده از کاندوم است. کاندوم باعث میشود باکتری ها از مرد به زن یا بالعکس منتقل نشود.

بخاطر داشته باشید که اگر آمیزش مقعدی دارید، برای جلوگیری از عفونت واژن بعد از آم از یک کاندوم برای مقاربت از واژن و مقعد استفاده نکنید.

(اگر چنانچه از کاندوم برای مقاربت استفاده نمیکنید، تاکید میشود که برای مقاربت از طریق مقعد و بعد واژن٬ حتما آلت تناسلی مرد شسته شده باشد، زیرا آلودگی های مقعد به واژن انتقال پیدا میکند.)

۱۲- استفاده از پروبیوتیک

پروبیوتیک ها یک سری مواد هستند که درون آنها باکتری های مفید برای دستگاه تناسلی یا گوارش یا ادراری وجود دارد.

وجود این باکتری های مفید از ابتلا به بیماری های عفونی جلوگیری میکند. این مواد به خصوص بعد از یک دوره بیماری یا استفاده از آنتی بیوتیک توصیه می شود. امروزه پروبیوتیک های زیادی در داروخانه ها در دسترس است که انواع خوراکی و واژینال دارند.

sexual hygiene total - اقدامات بهداشتی که باید بعد از هر نزدیکی انجام داد
برای حفظ سلامت خود مراقب بهداشت جنسی خود باشید

بهداشت آقایان در نزدیکی

۱- شستشوی مرتب ناحیه تناسلی (روزانه)

۲- تعویض روزانه لباس زیر

۳- استفاده از لباس زیر نخی

۴- چک کردن ناحیه تناسلی از لحاظ  تاول، برامدگی، زخم و زگیل تناسلی

۵- معاینه توسط پزشک سالی یک بار

۶- کوتاه کردن موهای ناحیه عانه (نه از ته)

موهای ناحیه عانه نه خیلی بلند باشد نه اینکه کامل از ته کوتاه شود چون وجود موهای عانه تا حدی فواید خاص خودش را دارد و از ایجاد عفونتها جلوگیری میکند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

229 دیدگاه

  1. سلام خانم دکتر بیست و هشت سالمه گاهی اوقات موقع رابطه جنسی ترشح ندارم چی دارویی بخورم

    1. سلام، اینکه ترشح نداشته باشید نیاز به دارو نیست حتما باید موقع رابطه تحریک بشید و اگر هنگام رابطه بعد از مدتی خشک میشید از ژلهای لوبریکت استفاده کنید.

  2. سلام خسته نباشید،ببخشید اگر در رابطه جنسی آقا بار اول که ارضا بشه و فقط با دستمال خودشو کامل خشک کنه و مجدد سکس کنه احتمال باردار شدن وجود داره؟

  3. شستن داخل واژن با آب بسیار کار خطرناکیه و میتونه عوارض داشته باشه. باعث زخم دهانه رحم و عفونتهای مکرر و از بین رفتن ph مناسب واژن بشه.

  4. بسیار کار خطرناکیه و میتونه عوارض داشته باشه. باعث زحم دهانه رحم و باعث عفونتهای مکرر و از بین رفتن PH مناسب واژن میشه.

  5. سلام، شما هر موقع این مشکل رو داشتید باید جهت معاینه مراجعه کنید. ممکنه حساسیت، عفونت یا انواع و اقسام قارچها باشه.

مقاله های مرتبط
مراقبت های دوران بارداری
مراقبت های دوران بارداری با همراهی پزشک معالج

آنچه در این مقاله میخوانید وقتی باردار هستیم چه زمانی به پزشک مراجعه کنیم؟داروهای مجاز در دوران بارداریآزمایشات و سونوگرافی های معمول در دوران بارداریمشکلات و علائم غیر طبیعی در دوران بارداری چیست؟سوالات رایج مهمی که در دوران بارداری پرسیده میشود؟ورزش کردن در دوران بارداری چگونه است؟رابطه جنسی در دوران بارداریعوارض شایع بارداریممنوعیات دوران بارداری […]

علت درد تخمدان در بارداری چیست؟ | دکتر سعیده اسدی
15 علت درد تخمدان در بارداری را بشناسید

آنچه در این مقاله میخوانید آیا درد تخمدان در حین بارداری طبیعی است؟علل درد تخمدانی در بارداریچه وقت به پزشک مراجعه کنیم؟ بارداری با درد و ناراحتی های مختلف و بهم ریختگی موفقت سیستم بدن همراه است. در حالی که برخی از آن ها عادی هستند، بسیاری دیگر غیر طبیعی بوده و باید فورا به […]

pregnant-woman-with-lower-back-pain
دلایل کمر درد در بارداری و روشهای کاهش درد

آنچه در این مقاله میخوانید علت کمر درد در بارداریانواع و علائم کمردرد در بارداریکمردرد نشانه بارداری زودرس است؟10 روش کاهش کمر درد در دوران بارداریورزش‌های مناسب کمر درد در بارداریدر صورت کمر درد در بارداری چه زمان به پزشک مراجعه کنیم؟ بارداری اگرچه به خودی خود دوران سخت و طاقت فرسایی است، برای برخی […]

برای مشاوره پزشکی زنان، خدمات زیبایی زنان و مشاوره های بارداری با ما تماس بگیرید

021-76700518

کپی رایت © 2022 تمامی حقوق محفوظ است