فهرست

آموزش جلوگیری از بارداری در رابطه جنسی ناخواسته در نوجوانان

 دوست عزیز نوجوان، شما قبل از یک رابطه جنسی باید در مورد آن خوب فکر کنید و تصمیم بگیرید که آیا در زمان درست انجام این کار هستید و اینکه بعد از این رابطه چه احساسی خواهید داشت این تصمیم نباید تحت تاثیر فشار دوستان باشد. اگر شما تمایل به ایجاد رابطه جنسی ندارید دیگران نباید شما را تحت فشار قرار دهند اما در صورتی که رابطه جنسی دارید حتماً از یک روش مطمئن جلوگیری از بارداری و بیماریهای جنسی استفاده کنید. به یاد داشته باشید روشهای طبیعی روش مطمئنی...

رابطه جنسی نوجوانان - دکتر سعیده اسدی

 دوست عزیز نوجوان، شما قبل از یک رابطه جنسی باید در مورد آن خوب فکر کنید و تصمیم بگیرید که آیا در زمان درست انجام این کار هستید و اینکه بعد از این رابطه چه احساسی خواهید داشت این تصمیم نباید تحت تاثیر فشار دوستان باشد. اگر شما تمایل به ایجاد رابطه جنسی ندارید دیگران نباید شما را تحت فشار قرار دهند اما در صورتی که رابطه جنسی دارید حتماً از یک روش مطمئن جلوگیری از بارداری و بیماریهای جنسی استفاده کنید. به یاد داشته باشید روشهای طبیعی روش مطمئنی برای جلوگیری از بارداری در رابطه جنسی نوجوانان نیست و بهترین روش برای جلوگیری از بیماریهای جنسی استفاده از کاندوم است.

 

teens sex sh 300x300 - آموزش جلوگیری از بارداری در رابطه جنسی ناخواسته در نوجوانان

قبل از ایجاد رابطه جنسی سوالات زیر را از خود بپرسید:

همیشه از پارتنر خود در مورد روابط جنسی قبلی اش بپرسید، افرادی که شرکاء جنسی متعددی داشته اند احتمال اینکه عفونت تناسلی داشته باشند زیاد است و قبل از رابطه باید تحت درمان قرار بگیرند.

درضمن ایجاد یک رابطه ی عاشقانه و دوستانه با اعتماد و اطمینان، ارزش بیشتری از یک رابطه جنسی دارد پس تا میتوانید رابطه جنسی را به عقب بیندازید تا زمانی که از هرجهت آمادگی آن را داشته باشید.

بیشتر بخوانید: انواع هایمن

تصور نکنید صرفاً رابطه جنسی باعث پایدارشدن و محکم شدن یک رابطه دوستانه می شود. با پزشک خود در مورد رابطه جنسی نوجوانان، روشهای جلوگیری از بارداری، جلوگیری از عفونت صحبت کنید.

به یاد داشته باشید دوستان شما اطلاعات بیشتری از شما ندارند. همینطور وبگردی و استفاده از شبکه های مجازی روش مناسبی برای به دست آوردن اطلاعات کافی نمیباشد، چراکه ممکن است اطلاعات نادرست و پیج هایی با اطلاعات غیرعلمی را تشخیص ندهید.

 

teens sex m - آموزش جلوگیری از بارداری در رابطه جنسی ناخواسته در نوجوانان

از پزشک یا مشاور خود بخواهید روشهای جلوگیری از بارداری و همینطور روش اورژانسی جلوگیری از بارداری را برای شما توضیح دهد.

  1. آیا تصمیم شما بر اساس فشار دیگران نیست؟
  2. آیا تصمیم شما مبنی بر رابطه جنسی تصمیم درستی است؟
    یا اینکه صرفاً برای خوشحال کردن طرف مقابل یا نزدیکتر شدن به او انجام میشود. در واقع شما زمانی باید این تصمیم را بگیرید که از لحاظ احساسی و فیزیکی آمادگی داشته باشید.
  3. آیا پارتنر شما به تصمیم شما مبنی بر داشتن یا نداشتن رابطه جنسی احترام میگذارد؟
  4. آیا شما به راحتی میتوانید با پارتنر خود راجع به رابطه جنسی و سابقه ی روابط جنسی او صحبت کنید؟
  5. آیا شما و پارتنرتان در مورد احتمال عفونتهای تناسلی و بارداری با هم صحبت کرده اید؟
  6. آیا می دانید چگونه از بارداری و بیماری های عفونی تناسلی جلوگیری کنید؟

روش اورژانسی جلوگیری از بارداری 

روش اورژانسی جلوگیری از بارداری وقتی استفاده میشود که یک تماس ناخواسته جنسی محافظت نشده صورت گرفته باشد و ممکن است با استفاده از قرص و یا روش iud در 5 روز اول بعد از تماس باشد.

از روش اورژانسی وقتی باید استفاده شود که شما درحال مصرف هیچ قرص جلوگیری نیستید و پارتنر شما از کاندوم استفاده نکرده بوده و رابطه جنسی داشتید.

یا اینکه کاندوم پاره شود یا از بالای آن نشتی خارج شود و یا اینکه قرصتان را فراموش کرده اید استفاده کنید و یا همچنین در موارد تجاوز جنسی.

وقتی که قرص های هورمونی جلوگیری اورژانسی مصرف میشود سیکل شما تغییر میکند و جلوی تخمک گذاری گرفته میشود بنابراین اگر قبل از تماس تخمک گذاری صورت گرفته باشد این قرصها مؤثر نیستند.

 

تماس جهت نوبت دهی٬ مشاوره جراحی زیبایی واژن و اطلاع از هزینه ها
مطب دکتر سعیده اسدی٬ متخصص زنان در شرق تهران
——————————————-
۰۹۰۳۱۷۰۷۴۵۷ – ۰۲۱۷۶۷۰۰۵۱۸

 

روش دیگر استفاده از IUD است که جلوی باروری را میگیرد.

فقط به خاطر داشته باشید استفاده از قرصهای جلوگیری اورژانسی فقط یکبار در یک سیکل امکان پذیر است و بقیه آن سیکل باید از روشهایی مثل کاندوم استفاده شود و یا نزدیکی صورت نگیرد.

درضمن درکسانی که باردار هستند این قرصها منجر به سقط نمی شود.

[🔗 بیشتر بخوانید: علائم اولیه سقط جنین چیست؟]

انواع قرصهای جلوگیری اورژانسی که در ایران وجود دارد عبارتند از:

1- قرص لوونورژسترول 5/1 میلی گرم که در 72 ساعت اول بعد از رابطه محافظت نشده باید مصرف شود.

2- استفاده از 4 قرص Ld و 12 ساعت بعد 4 قرص دیگر یا اینکه 2 قرص hd و 12 ساعت بعد 2 قرص دیگر٬ در این روش دوم عارضه ی تهوع زیاد هست.

روشهای اورژانسی جلوگیری از بارداری چقدر مؤثرند؟

باید در نظرداشت این روشها صد درصد نیستند و حدود 89% جواب میدهند. خطر بارداری به زمان سیکل قاعدگی که در آن نزدیکی داشته اید بر میگردد.

آیا این روشها در صورت عدم موفقیت منجر به نواقص مادرزادی جنین می شوند؟ -خیر

عوارض قرص اورژانسی چیست؟

عوارض شایع تر عبارتند از تهوع و بهم ریختگی قاعدگی. سایر عوارض آن شامل خستگی، گیجی، سردرد و …. است. یک عارضه نادرتر در صورت عدم موفقیت قرصها ایجاد بارداری خارج از رحم میباشد.

آیا قرص اورژانسی یک روش همیشگی برای جلوگیری از بارداری است؟

خیر این روشها به خوبی سایر روش ها قادر به جلوگیری از بارداری نمی باشد و باعث بهم ریختن نظم سیکل هورمونی شما می شود.

 

[🔗 بیشتر بخوانید:  پیشگیری طبیعی چه عوارضی دارد ]

 

زمان پریودی مجدد پس از مصرف قرص اورژانسی؟

پریود بعدی شما بین 2 تا 4 هفته بعد خواهد بود. ممکن است پریود شما کمی دیرتر از همیشه رخ بدهد همچنین ممکن است شما لکه بینی داشته باشید.
اگر پریود بعدی شما خیلی با تأخیر اتفاق افتاد یک تست بارداری بدهید.

درچه صورت باید به پزشک خود مراجعه کنید؟

‍۱- اگر تا 2 هفته بعد پریود نشدید
۲- اگر درد شکم خیلی شدیدی دارید
۳- اگر لکه بینی دارید
۴- اگر پریود بعدی شما خیلی کم بود
۵- اگر دچار سرگیجه هستید

teens sex b - آموزش جلوگیری از بارداری در رابطه جنسی ناخواسته در نوجوانان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

مقاله های مرتبط
مراقبت های دوران بارداری
مراقبت های دوران بارداری با همراهی پزشک معالج

آنچه در این مقاله میخوانید وقتی باردار هستیم چه زمانی به پزشک مراجعه کنیم؟داروهای مجاز در دوران بارداریآزمایشات و سونوگرافی های معمول در دوران بارداریمشکلات و علائم غیر طبیعی در دوران بارداری چیست؟سوالات رایج مهمی که در دوران بارداری پرسیده میشود؟ورزش کردن در دوران بارداری چگونه است؟رابطه جنسی در دوران بارداریعوارض شایع بارداریممنوعیات دوران بارداری […]

علت درد تخمدان در بارداری چیست؟ | دکتر سعیده اسدی
15 علت درد تخمدان در بارداری را بشناسید

آنچه در این مقاله میخوانید آیا درد تخمدان در حین بارداری طبیعی است؟علل درد تخمدانی در بارداریچه وقت به پزشک مراجعه کنیم؟ بارداری با درد و ناراحتی های مختلف و بهم ریختگی موفقت سیستم بدن همراه است. در حالی که برخی از آن ها عادی هستند، بسیاری دیگر غیر طبیعی بوده و باید فورا به […]

pregnant-woman-with-lower-back-pain
دلایل کمر درد در بارداری و روشهای کاهش درد

آنچه در این مقاله میخوانید علت کمر درد در بارداریانواع و علائم کمردرد در بارداریکمردرد نشانه بارداری زودرس است؟10 روش کاهش کمر درد در دوران بارداریورزش‌های مناسب کمر درد در بارداریدر صورت کمر درد در بارداری چه زمان به پزشک مراجعه کنیم؟ بارداری اگرچه به خودی خود دوران سخت و طاقت فرسایی است، برای برخی […]

برای مشاوره پزشکی زنان، خدمات زیبایی زنان و مشاوره های بارداری با ما تماس بگیرید

021-76700518

کپی رایت © 2022 تمامی حقوق محفوظ است