خانمها! آیا با دستگاه تناسلی خودتان آشنایید؟

خانمها! آیا با دستگاه تناسلی خودتان آشنایید؟

آناتومی واژن

واژن چیست؟

در این مقاله با آناتومی واژن زنان و انواع واژن آشنا میشویم. خیلی از خانم ها ممکن است به دلیل داشتن آناتومی واژینال متفاوت با دیگران، فکر کنند که دچار مشکل و یا اختلال هستند در صورتی که نمی دانند که این تفاوت٬ کاملا طبیعی است.

اناتومی داخلی واژن

دستگاه تناسلی زنانه شامل قسمت های درونی و بیرونی است، که قسمت بیرونی یا خارجی همان قسمتی است که در خارج از بدن قابل مشاهده است و شامل اعضایی با کارکرد های ویژه خودشان است.

اگر بخواهیم از خارج به داخل، دستگاه خارجی تناسلی را بررسی کنیم؛ از لابیا ماژور یا به اصطلاح لب های بزرگ شروع می کنیم:

لابیا ماژور

لب های بزرگ آن قسمت از دستگاه تناسلی زنانه است که بعد از سن بلوغ محل رشد موهای سیاه و نسبتا ضخیم است و در داخل خود غدد عرق و مترشحه چربی را جا داده است،
لابیا ماژور که نسبت به دیگر اندام های تناسلی گوشتی تر و بزرگ تر است و در قسمت خارجی تر قرار دارد؛ دیگر قسمت های اندام تناسلی را احاطه کرده و محافظت می کند.

آناتومی واژن زنان | دکتر سعیده اسدی٬ متخصص زنان در شرق تهران
عکس دستگاه تناسلی زنان

لابیا مینور

پس از لابیا ماژور به لابیا مینور یا همان لب های کوچک می رسیم که همان طور که از نامش پیداست از لحاظ سایز و حجم از لابیا ماژور کوچک تر و باریک تر است و به صورت دولایه مخاطی است.

لابیای مینور به لحاظ ظاهر و شکل در افراد مختلف متفاوت است. گاه این لابیاها بلندتر از حد معمول هستند و برای برخی خانمها هنگام پوشیدن لباس تنگ و یا برخی ورزش ها مانند اسب سواری در اثر سایش ایجاد ناراحتی میکند. خبر خوب این است که با جراحی زیبایی لابیاپلاستی این امکان وجود دارد که لابیاها کوچک و قرینه شوند. که با مطالعه لینک زیر میتوانید از مزایای آن با اطلاع شوید.

دهانه واژن

لب های کوچک دور مجرای ادراری و دهانه واژن را احاطه می کنند و شکل آن ممکن است در افراد مختلف متفاوت است؛ محل قرار گیری دهانه خروجی ادرار در بالای دهانه واژن قرار دارد. این لبه ها کوچک در بالا و پایین به هم متصل می شوند

کلیتوریس

در قسمت بالایی لابیا مینور عضو دیگری به نام کلیتوریس وجود دارد. این عضو کوچک و برجسته و انعطاف پذیر است و معمولا زیر یک لایه پوست نازک قرار دارد و دارای تعداد زیادی پایانه عصبی است و به همین دلیل عضور حساس و تحریک پذیری است و در رابطه جنسی بیشترین مکانی است که تحریک می شود و در ایجاد لذت در رابطه جنسی نقش بارزی دارد. این منطقه در واقع معادل آلت تناسلی در مردان است.

در قسمت های داخلی تر و نزدیک تر به دهانه واژن، غدد بارتولن قرار دارند و ترشح کننده مایع هستند و اکثر اوقات از بیرون واضحا دیده نمی شوند.

پرده بکارت

دهانه واژن نیز در زیر دهانه مجرای ادراری قرار دارد. در ورودی این دهانه پرده بکارت یا همان هایمن قرار دارد که بافت الاستیک و نسبتا انعطاف پذیری دارد. در بعضی افراد به صورت نادر پرده بکارت دارای منفذ نیست و در این افراد خون قاعدگی دفع نمی شود.

تماس جهت نوبت دهی٬ مشاوره جراحی زیبایی واژن و اطلاع از هزینه ها
مطب دکتر سعیده اسدی٬ متخصص زنان در شرق تهران
——————————————-
۰۹۰۳۱۷۰۷۴۵۷ – ۰۲۱۷۶۷۰۰۵۱۸

اناتومی داخلی واژن

حالا که با دستگاه تناسلی خارجی آشنا شدیم، بهتر است نگاهی هم به اجزای درونی دستگاه تناسلی داشته باشیم.

این قسمت شامل:

 • واژن
 • رحم
 • لوله های فالوپ
 • تخمدان ها
  است.

واژن

واژن که یک لوله عضلانی است و قابلیت انقباض و انبساط دارد، از گردن رحم شروع شده و به دهانه واژن که در بین لابیا مینور است، ادامه می یابد. در داخل واژن چین هایی وجود دارند که در مواقعی مانند زایمان و یا رابطه جنسی، قادر هستند که طول و عرض واژن را زیاد کنند و بعد از آن به حالت اولیه برگردند. محیط واژن در حالت نرمال به دلیل باکتری های موجود و ترشحات آن ناحیه اسیدی است.

اجزای درونی دستگاه تناسلی بانوان | دکتر سعیده اسدی٬ متخصص زنان در شرق تهران
اناتومی واژن

در مورد پرده بکارت بیشتر بدانید: انواع پرده بکارت

ورودی واژن٬ (پرده بکارت) می تواند در افراد مختلف متفاوت باشد؛ انواع پرده بکارت:

 • هلالی
 • دندانه ای
 • دو تکه
 • حلقوی
 • مشبک
 • دیواره دار
 • شرابه دار و یا مسدود
  در صورت مسدود بودن باید حتما به پزشک مراجعه شود.

رحم

همان طور که می دانید رحم عضوی عضلانی شبیه به گلابی است و محل رشد و نگهداری جنین است (به دلیل قوی بودن عضلات این ناحیه و قادر بودن آن برای انقباض های موثر حین زایمان) و در بالای مثانه قرار دارد. طول و عرض و ارتفاع رحم در دوران بارداری تغییر می کند و به همین دلیل امکان رشد جنین را به راحتی فراهم می کند.

دهانه رحم در واقع در انتهای واژن قرار دارد و یک مجرایی دهانه رحم را به به تنه رحم وصل می کند و از این طریق اسپرم ها وارد رحم و خون عادت ماهیانه از رحم خارج می شود. بافت و پوشش داخلی رحم آندومتر است که به شدت تحت تاثیر تغییرات هورمونی است و همین قسمت است که در طول قاعدگی ریزش پیدا می کند.

لوله های فالوپ

از قسمت بالایی رحم دو لوله نازک به نام لوله های فالوپ یا همان لوله های رحمی جدا می شوند که به تخمدان ها متصل می شوند. این لوله ها مسیری را برای حرکت تخمک و اسپرم و لقاح آن ها فراهم می کنند با قابلیت انقباض در دیواره خود سبب حرکت تخمک به سمت رحم می شود. در بعضی مواقع ممکن است تخمک بارور شده در همین مسیر باقی بماند و رشد کند و منجر به حاملگی خارج از رحمی شود که به نوعی اورژانس پزشکی است.

تخمدان ها

تخمدان ها دو غده بیضوی و شبه بادام می باشند که در دو سمت رحم قرار دارند و گفتیم از طریق لوله های فالوپ با رحم در ارتباط می باشند. فعالیت تخمدان ها تقریبا تا اوایل دوران یائسگی است و وظیفه آن تحت تاثیر هورمون هایی است که از مغز ترشح می شود و باعث ترشح و یا قطع ترشح هورمون های تخمدان می شود.

همچنین فولیکول های موجود در تخمدان نیز وظیفه آماده سازی و رهاسازی تخمک را به عهده دارند. تخمک رها شده از این فولیکول ها در شرایط مناسب می تواند در معرض اسپرم های داخل شده به بدن قرار بگیرد و در صورت برخورد آن ها باهم، یک اسپرم وارد تخمک شود و آن را بارور کند.

نتیجه:
در این مقاله اناتومی واژن را به شکل کلی توضیح دادیم اما به خاطر داشته باشید که ظاهر واژن به لحاظ شکل و شمایل در بانوان یکی نیست و این تفاوت نشان از بیماری و یا اشکال و اختلالی در خانمها نیست.

منبع: Dewhurst’s textbook of obstetrics and gynecology

دکترسعیده اسدی٬ متخصص زنان در شرق تهران

Related posts

نظر یا سوال خود را مطرح کنید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.