فهرست

خطرات عفونت واژن در بارداری

در دوران بارداری، ممکن است افراد نگران مبتلا شدن به عفونت ها و چگونگی تأثیر آن بر رشد کودک باشند. عفونت های واژن، از جمله عفونت های قارچی، در دوران بارداری شایع هستند و معمولاً دلیلی برای نگرانی نیستند؛ منتها عفونت رحم ممکن است عوارض بیشتری ایجاد کند. در این مقاله به بررسی عفونت های شایع در دوران بارداری،  چگونگی تأثیر آن بر کودک و چگونگی جلوگیری از بروز آنها می پردازیم. پس همراه ما باشید. عفونت های شایع در بارداری خانمی که باردار است ممکن است در برابر عفونت های...

عفونت واژن در بارداری

در دوران بارداری، ممکن است افراد نگران مبتلا شدن به عفونت ها و چگونگی تأثیر آن بر رشد کودک باشند. عفونت های واژن، از جمله عفونت های قارچی، در دوران بارداری شایع هستند و معمولاً دلیلی برای نگرانی نیستند؛ منتها عفونت رحم ممکن است عوارض بیشتری ایجاد کند. در این مقاله به بررسی عفونت های شایع در دوران بارداری،  چگونگی تأثیر آن بر کودک و چگونگی جلوگیری از بروز آنها می پردازیم. پس همراه ما باشید.

عفونت های شایع در بارداری

خانمی که باردار است ممکن است در برابر عفونت های خاصی آسیب پذیرتر باشد و در صورت عدم درمان عفونت، ممکن است عوارض شدیدتری ایجاد کند. هرکسی که در دوران بارداری عفونت حتی جزئی داشته باشد باید با پزشک صحبت کند و مراقبت های بارداری را جدی بگیرد.

vaginal infection pregnancy m - خطرات عفونت واژن در بارداری
شناسایی عفونت های رایج در بارداری بسیار مهم است و توصیه میشود که در دوران بارداری به طور مداوم تحت نظر پزشک متخصص زنان قرار بگیرید

این عفونت ها در دوران بارداری ممکن است اتفاق بیفتد:

 1. عفونت های قارچی
 2. واژینوز باکتریال
 3. استرپتوکوک گروه B (GBS)
 4. عفونت رحم در زمان بارداری
 5. سایر عفونت ها

۱- عفونت های قارچی واژن (عفونت مخمر واژن)

عفونت مخمر ولو و واژن، که با نام کاندیدیازیس ولوواژینال یا مونلیازیس شناخته میشود. مخمر نوعی قارچ است، مخمری که اغلب باعث ایجاد این عفونت ها می شود، کاندیدا آلبیکنس نام دارد، اما انواع دیگر مخمر از جمله کاندیدا گلاباتا و کاندیدا تروپیکیس، نیز می توانند مسئول این عفونت ها نیز باشند.

به گفته پزشکان در یک آمار انجام شده در خانواده های آمریکایی، از هر چهار زن حدود سه نفر حداقل یک مورد عفونت قارچی دارند. بیشتر از 45 درصد آن ها حتی می توانند به دو یا تعداد بیشتری عفونت مبتلا شوند.

در دوران بارداری، کاندیدا (و عفونت هایی که ایجاد می کند) شایع تر هستند. بر طبق یک مطالعه، حدود 20 درصد از خانم ها به صورت نرمال و طبیعی،  کاندیدا را در واژن خود دارند. این تعداد در دوران بارداری تا 30 درصد افزایش می یابد. به دلیل نوسانات هورمونی در دوران بارداری، احتمال ابتلا به عفونت توسط این قارچ افزایش می یابد. به دلیل وجود احتمال انتقال این عفونت به نوزاد حین زایمان، بهتر است که به طور کامل قبل از زایمان درمان عفونت صورت بگیرد.

شایع ترین علائم عفونت قارچی واژن کدامند؟

 • خارش اطراف واژن و وولو
 • ترشحات پنیری غلیظ و سفید
 • بوی شبیه نان یا آبجو از واژن
 • درد یا سوزش در مهبل یا اطراف آن
 • درد یا سوزش در طی مقاربت جنسی

خانم های باردار قبل از اقدام به درمان حتما بایستی با پزشک مشورت کنند.

تشخیص دقیق نوع عفونت، قبل از شروع درمان ضروری است، زیرا سایر عفونت ها، از جمله واژینوز باکتریایی و کلامیدیا، می توانند با عفونت های قارچی اشتباه گرفته شوند.

۲- واژینوز باکتریال

واژینوز باکتریایی (BV) یک عفونت باکتریایی است که به راحتی قابل درمان است.

علائم آن شامل موارد زیر است:

 • خارش، سوزش یا درد در واژن یا ولو
 • استشمام بوی ماهی  از واژن
 • بوی بدی که بعد از مقاربت جنسی بدتر می شود
 • مقدار زیادی از ترشحات نازک و خاکستری رنگ

اگر BV در دوران بارداری درمان نشود، ممکن است باعث زایمان زودرس، نوزاد نارس و کاهش وزن هنگام تولد شود.

۳- استرپتوکوک گروه B (GBS)

استرپتوکوک گروه B (GBS) گروهی از باکتری ها هستند که در بدن می آیند و می روند. این باکتری ها عموما به داخل واژن و رکتوم میروند. عموما هم علائمی ندارند و یا حتی موجب عفونتی نمیشوند. با این حال مادرانی که آلوده به این باکتری هستند ممکن است آن را به جنین خود منتقل کنند.

مادرانی که باکتری GBS دارند، به طور میانگین، 1 تا 2 درصد این باکتری را به نوزادان خود منتقل می کنند. خیلی به ندرت پیش میاید که GBS در یک نوزاد تازه متولد شده کشنده باشد.

باکتری GBS در آزمایشات بین هفته 36 و پایان هفته 37 بارداری می تواند قابل تشخیص باشد. تشخیص این باکتری و مراقبت از مادر و جنین، جزء اهداف و  مراقبت های دوران بارداری است که توسط پزشک بررسی میشود.

معمولا درمان عفونت ایجاد شده با باکتری GBS، از طریق تزریق آنتی بیوتیک در ورید (آنتی بیوتیک های IV) انجام میشود و به طور قابل توجهی خطر انتقال عفونت به نوزاد را کاهش می دهد.

۴- عفونت رحم در زمان بارداری

عفونت در رحم به دلایل مختلفی می تواند خطرناک باشد. این عفونت ممکن است روی جفت تأثیر بگذارد، به جنین در حال رشد آسیب برساند، باعث زایمان زودرس شود یا منجر به ناهنجاری های هنگام تولد گردد.

عفونت های رحمی همچنین می توانند زایمان را خطرناک تر و دشوارتر کنند. برخی از افراد ممکن است نارسایی اندام و سایر عوارض تهدید کننده زندگی را تجربه کنند.

عفونت رحمی اغلب هنگامی ایجاد می شود که که باکتری های واژن به رحم راه پیدا می کنند، بنابراین یک عفونت واژینال درمان نشده، یک عامل خطر برای عفونت های رحمی به حساب می آید. در صورت پارگی غشاهای واژن در طی زایمان طولانی، فرد به احتمال بیشتری مستعد ابتلا به عفونت های رحمی است.

درمان شامل استفاده از آنتی بیوتیک ها است،  و ممکن است فرد نیاز به بستری شدن در بیمارستان پیدا کند. اگر تب در حین زایمان ایجاد شود، پزشک یا ماما بر روی جنین نظارت می کنند. اگر علائم شدید باشد، پزشک ممکن است سزارین را توصیه کند.

۵- سایر عفونت ها در دوران بارداری

هرگونه عفونتی در در ارگان های بدن اتفاق بیفتد میتواند روی جنین تاثیر داشته باشد. از انواع عفونت هایی که میتواند در بارداری اتفاق بیفتد به موارد زیر میتوان اشاره کرد:

 • HIV
 • سرخک
 • آنفولانزا
 • هپاتیت نوع E
 • تبخال تناسلی
 • لیستریا

تاثیر عفونت واژن در بارداری روی جنین چیست؟

عفونت های زیادی می توانند روی جنین در حال رشد تأثیر بگذارد. با این حال، برای پزشکان دشوار است که دقیق بگویند که جنین تا چه اندازه تحت تأثیر قرار خواهد گرفت.

عفونت ها می توانند از یکی از سه طریق زیر بر روی یک جنین در حال رشد تأثیر بگذارند:

1️⃣ عفونت ها ممکن است به مادر آسیب برسانند، باعث شوند بدن مادر کمتر قادر به تغذیه کردن جنین شود و یا مادر نیاز به استفاده از داروهایی که ممکن است به جنین آسیب برساند، پیدا کند.

2️⃣ عفونت ها می توانند با ایجاد تغییراتی که منجر به ناهنجاری هنگام تولد می شود، به کودک آسیب برساند.

3️⃣ عفونت ها می توانند باعث زایمان زودرس یا سقط جنین شوند.

vaginal infection pregnancy n - خطرات عفونت واژن در بارداری
عفونت واژن در بارداری میتواند روی جنین رو به رشد تاثیرات مختلفی داشته باشد

راههای کاهش خطر ابتلا به عفونت واژن در دوران بارداری

مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری ها (CDC)، راهکارهایی را برای کاهش خطر ابتلا به عفونت در دوران بارداری ارائه داده است، از جمله:

 1. از مسافرت به مناطقی که ویروس زیکا در آنجا بسیار شیوع دارد، پرهیز کنید، و از اسپری ضد حشرات برای جلوگیری از گزش پشه استفاده کنید.
 2. در روابط جنسی خود از کاندوم استفاده کنید و از شریک جنسی خود بخواهید که از نظر ابتلا به بیماری های منتقل شونده از طریق جنسی (STD) آزمایش دهد.
 3. با دقت و صحیح دستان خود را بشویید.
 4. از معاشرت نزدیک با افرادی که بیماری مسری دارند، خودداری کنید.
 5. واکسن آنفولانزا را به موقع دریافت کنید.

کلام پایانی

بیشتر افرادی که در دوران بارداری دچار عفونت واژن و رحم می شوند عوارضی را تجربه نمی کنند. دریافت درمان سریع و به موقع، احتمال تولد سالم و بدون خطر را افزایش می دهد. هر خانمی که در دوران بارداری علائم غیر معمول را تجربه می کند، باید با پزشک خود صحبت کند. مراقبت های دوران پیش بارداری بسیار مهم هستند، زیرا می توانند برخی از عفونت ها را حتی قبل از ایجاد علائم تشخیص دهند.

برگرفته از:

https://www.medicalnewstoday.com/
https://www.healthline.com/
https://americanpregnancy.org/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

مقاله های مرتبط
مراقبت های دوران بارداری
مراقبت های دوران بارداری با همراهی پزشک معالج

آنچه در این مقاله میخوانید وقتی باردار هستیم چه زمانی به پزشک مراجعه کنیم؟داروهای مجاز در دوران بارداریآزمایشات و سونوگرافی های معمول در دوران بارداریمشکلات و علائم غیر طبیعی در دوران بارداری چیست؟سوالات رایج مهمی که در دوران بارداری پرسیده میشود؟ورزش کردن در دوران بارداری چگونه است؟رابطه جنسی در دوران بارداریعوارض شایع بارداریممنوعیات دوران بارداری […]

علت درد تخمدان در بارداری چیست؟ | دکتر سعیده اسدی
15 علت درد تخمدان در بارداری را بشناسید

آنچه در این مقاله میخوانید آیا درد تخمدان در حین بارداری طبیعی است؟علل درد تخمدانی در بارداریچه وقت به پزشک مراجعه کنیم؟ بارداری با درد و ناراحتی های مختلف و بهم ریختگی موفقت سیستم بدن همراه است. در حالی که برخی از آن ها عادی هستند، بسیاری دیگر غیر طبیعی بوده و باید فورا به […]

pregnant-woman-with-lower-back-pain
دلایل کمر درد در بارداری و روشهای کاهش درد

آنچه در این مقاله میخوانید علت کمر درد در بارداریانواع و علائم کمردرد در بارداریکمردرد نشانه بارداری زودرس است؟10 روش کاهش کمر درد در دوران بارداریورزش‌های مناسب کمر درد در بارداریدر صورت کمر درد در بارداری چه زمان به پزشک مراجعه کنیم؟ بارداری اگرچه به خودی خود دوران سخت و طاقت فرسایی است، برای برخی […]

برای مشاوره پزشکی زنان، خدمات زیبایی زنان و مشاوره های بارداری با ما تماس بگیرید

021-76700518

کپی رایت © 2022 تمامی حقوق محفوظ است