فهرست

کاربرد کاندوم های مردانه و زنانه؛ هر آنچه باید بدانید

استفاده از کاندوم های زنانه و مردانه یکی از روش های پیشگیری از بارداری هستند که به جلوگیری از گسترش عفونت های مقاربتی (STI) نیز کمک می کنند. حتی اگر برای جلوگیری از بارداری از روش دیگری استفاده می‌کنید، بهتر است هر بار که رابطه جنسی دارید از کاندوم استفاده کنید تا از خود در برابر بیماری‌های مقاربتی محافظت کنید. تهیه کاندوم از فروشگاه های مختلف، و مراکز بهداشتی بسیار آسان است. برای خرید آنها نیازی به نسخه ندارید و ارزان هستند. در این مطلب از مزایا و معایب استفاده...

کاندوم های مردانه و زنانه؛ هر آنچه باید بدانید

استفاده از کاندوم های زنانه و مردانه یکی از روش های پیشگیری از بارداری هستند که به جلوگیری از گسترش عفونت های مقاربتی (STI) نیز کمک می کنند. حتی اگر برای جلوگیری از بارداری از روش دیگری استفاده می‌کنید، بهتر است هر بار که رابطه جنسی دارید از کاندوم استفاده کنید تا از خود در برابر بیماری‌های مقاربتی محافظت کنید. تهیه کاندوم از فروشگاه های مختلف، و مراکز بهداشتی بسیار آسان است. برای خرید آنها نیازی به نسخه ندارید و ارزان هستند. در این مطلب از مزایا و معایب استفاده از کاندومهای زنامه و مردانه صحبت میکنیم.

علت استفاده از کاندوم و انواع آن

کاندوم ها (condom) روکش هایی غلافی شکل هستند که در طول رابطه جنسی مانع از رسیدن اسپرم به تخمک میشوند بعبارتی در جهت کاهش احتمال بارداری یا احتمال ایجاد عفونت مقاربتی به کار برده می شود. بعبارتی استفاده از کاندوم ها تا حد زیادی خطر ابتلا به سوزاک، کلامیدیا، تریکومونیازیس، هپاتیت ب و ایدز را کاهش می‌دهد و به مقدار کمتری میتواند حفاظتی در برابر ابتلا به تبخال تناسلی، سیفلیس و ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) ایجاد کند.

پس به طور خلاصه عمده علت استفاده از کاندوم ها:

 1. جلوگیری از بارداری
 2. پیشگیری از ابتلا به عفونت و بیماریهای مقاربتی است
 3. جلوگیری از حساسیت و زودانزالی

انواع کاندوم

کاندوم ها دو دسته هستند: کاندوم های مردانه و کاندوم های زنانه

کاندوم مردانه

یک کاندوم مردانه به کمک لاتکس (لاستیک بسیار نازک) یا پلاستیک تولید می شود و در حین رابطه جنسی بر روی آلت تناسلی مرد قرار می گیرد و خود شامل چند مدل کاندوم میشود:

کاندوم خاردار

کاندوم های خاردار مناسب زوج هایی است که در رابطه جنسی به لذت بیشتری نیاز دارند. این مدل از کاندوم به دلیل وجود خار روی سطحش باعث تحریک بیشتر زوجین، مخصوصا زنان شده و بسیار محرک است و همچنین برای افرادی که دیر به ارگاسم می رسند یا دچار سرد مزاجی شده اند، انتخاب مناسبی است.

البته کاندوم خاردار می تواند باعث حساسیت های پوستی روی آلت تناسلی شود یا باعث سوزش و خارش شود. این حساسیت می تواند به خاطر جنس روکش لاتکس یا سیلیکونی و حتی به خاطر ماده تاخیری آغشته به این کاندوم باشد.

کسانی که به دلایل مختلفی در واژن خود زخم دارند یا آستانه تحمل درد آن‌ها پایین است، بهتر است از کاندوم خاردار استفاده نکنند.

کاندوم تاخیری

در کاندوم تاخیری ژل هایی به کار برده شده که باعث تاخیر در انزال مردان می شود و به مردان کمک کرده که رابطه جنسی طولانی تری داشته باشند. در واقع هنگام استفاده از این مدل کاندوم زمانی که آلت مرد با این ماده تماس پیدا میکند باعث بی حسی آلت شده و در نتیجه باعث طولانی شدن رابطه جنسی و انزال شدن مرد در مدت زمان بیشتری میشود.

ماده بی حس کننده در کاندوم تاخیری (بنزوکائین) برای اکثر استفاده کنندگان مشکلی نداشته اما در موارد محدودی باعث سوزش و قرمزی آلت می شود که در این مورد توصیه ما استفاده از سایر کاندوم ها از جمله ساده یا  خاردار است.

اگر این نوع کاندوم به درستی استفاده نشود و برعکس زده شود باعث تماس مستقیم واژن زنان با ماده بنزوکائین موجود می شود که در نتیجه باعث بی حس شدن طرف مقابل هنگام رابطه جنسی می شود.

کاندوم برقی یا ویبره دار

کاندوم برقی از یک حلقه ارتجاعی و کشسان مقاوم و یک ویبره تشکیل شده است. در یک بازه زمانی تقریبا 20 دقیقه، با تحت فشار قرار دادن رگ اصلی آلت تناسلی مردانه و کمک به جمع شدن خون و نعوظ حداکثری از یک طرف و تحریک کلیتوریس در زنان، باعث افزایش لذت فوق العاده رابطه جنسی در زوجین میشود.

البته حلقه های ویبراتور در بازار ایران موجود نبوده و قابل فروش نیست. پیشنهاد میشود برای خرید محصولات جنسی فقط محصولات مجاز تولید ایران تهیه کنید که دارای سیب سلامت بهداشت باشند.

کاندوم زنانه (Female Condom)

یک کاندوم زنانه از جنس پلاستیک بسیار نازک ساخته می شود و در داخل واژن زن قرار می گیرد. این کاندوم به شکل خاصی داخل واژن را پوشش می دهد تا از ورود مایع منی به آن جلوگیری کند.

کاندوم ها به عنوان راه حفاظت پوششی جهت جلوگیری از بارداری در زوجین به حساب می آیند و با جلوگیری از رسیدن اسپرم به تخمک های بانوان کار خود را انجام می دهند.

مزایای استفاده از کاندوم های زنانه و مردانه چیست؟

 • کاندوم ها از هر دو شریک جنسی در برابر برخی عفونت های انتقالی جنسی نظیر اچ آی وی محافظت می کنند.
 • استفاده از کاندوم ها شامل هیچگونه عوارض جانبی هورمونی نمی شود.
 • کاندوم های مردانه دارای اندازه ها، اشکال و ابعاد متعددی هستند و به نسبت کاندوم های زنانه بیشتر در دسترس هستند.
 • یک کاندوم زنانه را می توان در هر زمان قبل از داشتن سکس در واژن قرار داد.
 •  استفاده از کاندوم جهت پیشگیری از بارداری، فقط حین رابطه جنسی است و بعد از آن نیازی به استفاده نیست
 • استفاده از کاندوم ابتلا به ویروس زگیل تناسلی را کاهش میدهد.

همانطور که میدانید زگیل های تناسلی گوشت اضافی نرمی هستند که در دستگاه تناسلی ظاهر می شوند و ناشی از یک عفونت مقاربتی (STI) ناشی از برخی گونه های ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) هستند. درمان زگیل تناسلی با روشهای مختلفی مانند پودوفیلین، لیزر، جراحی و… انجام میشود.

تاثیر کاندوم زنانه در رابطه جنسی

از جمله مزایای استفاده زوجین از کاندوم های مخصوص واژن بانوان، پتانسیل افزایش لذت جنسی است. کاندوم های زنانه به افراد کنترل کامل و محافظت شده در هنگام رابطه جنسی می دهند.

شرکت کنندگان در یک گروه آماری، رابطه جنسی با کاندوم های زنانه لذت بیشتری را تجربه کردند.

افراد همیشه نمی توانند به طور کامل به شرکای خود اعتماد کنند که از کاندوم مردانه استفاده کنند و این باعث میشد تا آن ها به جای لذت بردن از تجربه جنسی خود، نگران عواقب رابطه جنسی محافظت نشده نباشند.

برخی از شرکت کنندگان در یک آمار اظهار داشتند که رابطه جنسی با کاندوم زنانه از نظر جسمی لذت بخش تر است؛ محققان بر این باورند که ممکن است دلیل این موضع روان کننده موجود در کاندوم باشد.

چه عواملی از میزان تاثیر کاندوم ها می کاهند؟

اشتباهاتی که باعث خرابی کاندوم و عدم کارکرد صحیح آن می شوند عبارتند از:

 • استفاده از سایز اشتباه

کاندوم ها زمانی بیشترین اثرگذاری را دارند که از آن ها به شکل موثر و صحیح استفاده کنید؛ بدین معنا که باید اندازه آن مناسب بوده و به شکل کامل ناحیه مورد نظر را پوشش دهد. همچنین استفاده از کاندوم ها باید دائمی باشد و هر بار اتفاق بیفتد.

میزان اثرگذاری کاندوم ها در زمانی که اندازه مناسب انتخاب شود بالا خواهد بود. کاندومی که خیلی بزرگ باشد ممکن است از جای خود خارج شده و کاندومی که خیلی تنگ باشد ممکن است در حین رابطه جنسی پاره شود و یا مایع منی از درون آن خارج شود.

 • هنگام باز کردن بسته یا هنگام استفاده از آن، بدنه کاندوم را به طور تصادفی پاره کنید
 • کاندوم باید از نور و گرمای مستقیم دور نگه داشته شود زیرا این امر احتمال خرابی آنها را افزایش می دهد
 • استفاده از نوع اشتباه روان کننده
 • استفاده از کاندوم یک شرکت نامعتبر

به همین ترتیب، برخی از کرم ها و شیاف های مخصوص که برای درمان مشکل برفک مورد استفاده قرار می گیرند می توانند کیفیت ضد بارداری یک کاندوم را کاهش دهند.
بعضی افراد از استفاده کاندوم ها احساس خجالت می کنند، اما باید بدانید که کاندوم یک وسیله ایمنی است که لایه حفاظتی مهمی را برایتان ایجاد می کند.

candoms n - کاربرد کاندوم های مردانه و زنانه؛ هر آنچه باید بدانید
استفاده اشتباه از کاندوم ها به هردلیلی، میتواند تاثیر آن را کاهش دهد

برخی از کاندوم ها بدون رعایت استاندارد های روز ساخته می شوند و محافظ خوبی در برابر بیماری های مقاربتی و یا جلوگیری از حاملگی نیستند. حتما این موضوع را با بررسی بسته بندی کاندوم پیگیری کنید.

احتمال بارداری حتی در صورت استفاده کاندوم!

در هر سال، از هر 100 زوجی که از کاندوم مردانه استفاده می کنند 15 نفر باردار شده و از هر 100 زوجی که از کاندوم زنانه استفاده می کنند 21 نفر حامله می شوند. این موضوع تا حدودی ناشی از خطای انسانی است. به عنوان مثال برخی از افراد ممکن است استفاده از کاندوم را فراموش کنند.

کاندوم های زنانه علاوه بر ضریب خطای بیشتری که دارند، به نسبت کاندوم های مردانه کمتر در دسترس هستند و از هر جایی نمی توان آن ها را تهیه کرد.

کاندوم فقط 95 الی 98 درصد قابل اعتماد است؛ حتی اگر به طور صحیح مورد استفاده قرار گیرد، بنابراین به کاربران توصیه می شود برای جلوگیری از بارداری و محافظت در برابر بیماری از دو روش پیشگیری از بارداری، به عنوان مثال استفاده از کاندوم با یک اسپرم کش استفاده کنند.

حواستان به این نکته باشد که حتی در صورت استفاده از کاندوم مردانه یا زنانه، احتمال رسیدن مایع منی و اسپرم به ناحیه واژن و مقعد وجود دارد. این اتفاق می تواند در شرایط زیر رخ دهد:

🔺 پاره شدن کاندوم در حین رابطه جنسی (اگر کاندوم پاره شد بلافاصله رابطه جنسی را متوقف کرده و آلت خود را خارج کنید. کاندوم پاره را در آورده و از یک کاندوم نو استفاده کنید.)

🔻 خارج شدن کاندوم مردانه از روی آلت مرد

🔺 وارد شدن آلت مرد در نقطه ای از واژن یا مقعد که کاندوم زنانه آن را نپوشانده باشد

🔻 ناخن های تیز یا جواهراتی که بدنه کاندوم را با آسیب مواجه کنند

🔺 استفاده از محصولات روغنی نظیر پماد و کرم های نوزاد به همراه کاندوم های لاتکس که منجر به آسیب دیدن آن ها می شود. حتما از یک چرب کننده مبتنی بر آب استفاده کنید.

🔻 نپوشیدن کاندوم در تمام مدت زمان داشتن رابطه جنسی و در ارتباط بودن با واژن یا مقعد زن.

🔻 حتما در تمام شرایطی که آلت تناسلی با واژن در ارتباط است از کاندوم استفاده کنید. استفاده از کاندوم فقط در زمان انزال نهایی به هیچ عنوان کافی نیست؛ برای آن هایی که نمی دانند باید بگوییم که مایع خروجی از منی قبل از انزال نهایی حاوی اسپرم بوده و ریسک باردار شدن زن وجود دارد.

%D8%A7%D8%AD%D8%AA%D9%85%D8%A7%D9%84 %D8%A8%D8%A7%D8%B1%D8%AF%D8%A7%D8%B1%DB%8C %D8%AD%D8%AA%DB%8C %D8%AF%D8%B1 %D8%B5%D9%88%D8%B1%D8%AA %D8%A7%D8%B3%D8%AA%D9%81%D8%A7%D8%AF%D9%87 %DA%A9%D8%A7%D9%86%D8%AF%D9%88%D9%85 2 - کاربرد کاندوم های مردانه و زنانه؛ هر آنچه باید بدانید
حتی در صورت استفاده از کاندوم مردانه یا زنانه، احتمال رسیدن مایع منی و اسپرم به ناحیه واژن و مقعد وجود دارد

معایب استفاده از کاندوم های مردانه و یا زنانه

معایب استفاده از کاندوم های مردانه

میزان تاثیرگذاری کاندوم ها بر روی جلوگیری از بارداری زوجین به نسبت برخی روش های دیگر کمتر است.

برخی افراد معتقدند کاندوم ها رابطه جنسی را مختل می کنند:
با این حال کمی خلاقیت می تواند به شما کمک کند. کافیست قرار دادن کاندوم بر روی آلت یا درون واژن را به بخشی از فعالیت های جنسی خود اضافه کنید.

کاندوم های مردانه ممکن است از جای خود خارج شده یا پاره شوند:
تحقیقات نشان داده اند کاندوم های پلاستیکی به نسبت کاندوم های لاتکس بیشتر پاره می شوند.

همیشه از اندازه مناسب کاندوم مورد استفاده خود اطمینان حاصل کنید:
احتمال خارج شدن کاندوم های گشاد از روی آلت آقایان بالا است. همچنین در صورت تنگی بیش از حد، امکان پارگی کاندوم وجود دارد. تولید کنندگان مختلف، کاندوم های خود را در اندازه های متعددی ارائه می کنند. همچنین برخی پک های خاص وجود دارد که سه سایز مختلف در آن قرار گرفته است و شما می توانید کاندوم مناسب خود را شناسایی و از آن استفاده کنید.

پس از انزال آلت خود را از داخل واژن خارج کنید:
وقتی که از کاندوم مردانه استفاده می کنید، حتما بلافاصله پس از انزال آلت خود را از داخل واژن خارج کنید. مطمئن شوید در حین خارج کردن آلت از واژن، مایع منی و مایع ترشحی قبل از انزال از داخل کاندوم خارج نشود.

برخی افراد نسبت به مواد شیمیایی درون لاتکس کاندوم ها آلرژی دارند:
در حال حاضر کاندوم های بدون لاتکس نیز در دسترس هستند و کسانی که حساسیت دارند می توانند از آن ها استفاده نمایند.

معایب استفاده از کاندوم های زنانه

مهمترین نکته منفی در مورد کاندوم های زنانه این است که قرار دادن آن ها در داخل واژن نیاز به تمرین و مهارت دارد. البته این موضوع پس از چند بار استفاده حل می شود.

 • کاندوم زنانه قبل از شروع رابطه جنسی حتما باید در داخل واژن قرار گیرد

از یک طرف نیازی به تداخل در حین رابطه جنسی جهت قرار دادن کاندوم نیست. از طرفی دیگر باید احتمال داشتن رابطه جنسی را از قبل شروع آن بدهید و خبری از سکس ناگهانی نیست.

 • صدای کاندوم های زنانه می تواند مشکل دیگری باشد.

این کاندوم ها گاهی اوقات در حین رابطه جنسی صداهای خاصی تولید می کنند. از روان کننده و کرم های بیشتری استفاده کنید و حتما کاندوم را بیست دقیقه قبل از رابطه جنسی در واژن قرار دهید.

 • کاندوم های مردانه به نسبت زنانه در جلوگیری از بارداری اثر بهتری دارند.
 •  کاندوم های زنانه به نسبت نسخه های مردانه قیمت بیشتری داشته و در هر فروشگاهی پیدا نمی شوند. در نتیجه محبوبیت کمتری دارند.
 • همچون کاندوم های مردانه، نمی توان از مدل های زنانه بیش از یک بار استفاده کرد.
 • از کاندوم های زنانه نباید به شکل همزمان با کاندوم مردانه استفاده کرد. چرا که اصطکاک بین دو لایه محافظ ریسک پارگی آنها را بالا می برد.

عوارض جانبی کاندوم ها چیست؟

آلرژی به لاتکس مهمترین عارضه جانبی کاندوم در برخی افراد است

کاندوم های از جنس پوست گوسفند دارای قدمت زیادی هستند و برخی می گویند از زمان امپراتوری رم وجود داشته اند. برخی افراد استفاده از این کاندوم ها را ترجیح می دهند چرا که ماده اصلی آن ها در انتقال گرمای بدن و حس لامسه بهتر عمل می کند و حساسیت کمتری دارد. با این حال این کاندوم ها گران هستند و در حالی که می توانند از بارداری جلوگیری کنند، محافظ خوبی در برابر بیماری ها نیستند. مواد دیگری که به جای لاتکس در ساخت کاندوم ها به کار می روند شامل پلی اورتان، پلی سولفورین و نیتریل هستند.

مواد مدرن در جلوگیری از انتقال بیماری های مقاربتی بهتر عمل می کنند. کاندوم ها بدون نیاز به نسخه در داروخانه ها و سایر فروشگاه ها در دسترس هستند. قیمت آن ها نسبتا مناسب بوده و در صورت تهیه بسته های چند عددی، هزینه هر عدد کاندوم مقرون به صرفه تر است.

آیا استفاده از کاندوم منجر به سرطان می شود؟

اخیرا در دنیای بهداشت جنسی مطالبی توسط پروژه فن آوری های بهداشت باروری (RHTP) مبنی بر وجود نیتروسامین ها در کاندوم های لاتکس منتشر شده است. در گزارش RHTP آمده است که استفاده از کاندوم به دلیل وجود نیتروسامین ها در برخی کاندوم ها نباید کاهش یابد.

اما از یافته های این سازمان در تحقیقاتش، ادعاهای ترسناک و جدیدی به وجود آمده اند. حالا آیا کاندوم ها واقعا سرطان زا هستند؟

نیتروسامین ها ترکیبات شیمیایی هستند که در حین تولید لاتکس در برخی غذاها و در دود تنباکو تشکیل می شوند. انسان ها به شکل روزمره در معرض این ترکیبات شیمیایی قرار می گیرند: این اتفاق در اثر استفاده از بالون، دستکش، نوک مخصوص شیشه شیر کودک، پستانک ها، مواد آرایشی، آبجو، گوشت ها و کاندوم ها رخ می دهد.

همه ما می دانیم که قرار گرفتن در معرض بیش از حد این ترکیبات با گذشت زمان منجر به افزایش خطر ابتلا به سرطان می شود. اما آیا کسانی که از کاندوم استفاده می کنند باید نگران باشند؟

جواب کوتاه، منفی است. چرا:

در این گزارش میزان نیتروسامین تولیدی کاندوم ها و همچنین میزان جذب آن توسط پوست انسان ذکر شده است. محققان در وجود تفاوت بین این دو عدد شکی ندارند. دیگر تحقیقات نشان داده اند که بدن در هر یک ساعت قرار گرفتن در معرض نیتروسامین، فقط یک درصد آن را جذب می کند که بسیار ناچیز است.

واژن، مقعد، دهان و غده های آلت تناسلی از جمله غشاهای مخاطی هستند. بدین معنا که میزان جذب آن ها بیشتر از سایر نواحی بدن است. بدون تحقیقات بیشتر نمی توان در مورد میزان این تفاوت اظهار نظر داشت.

برخی کاندوم ها میزان قابل اندازه گیری از نیتروسامین ها را تولید می کنند اما با توجه به میزان جذب ضعیف بدن، خطر خاصی افراد را تهدید نمی کند.

کلام پایانی

کاندوم بهترین محافظ در برابر بیماری های مقاربتی محسوب میشود و مانع از ارتباط و آمیختن ترشح ها و ویروس های احتمالی به بدن شریک جنسی میشوند.

استفاده از کاندوم با توجه به ارزان بودن و استفاده آسان آن در مقابل ابتلا به انواع بیماریهای مقاربتی مهم است، چرا که ابتلا به این بیماری ها هزینه‌های درمانی سنگین و مشکلات روانی بسیاری را درپی خواهد داشت.

جهت مشاوره بارداری و تنظیم خانواده، متخصصان مامایی و زنان و زایمان آموزش­ های لازم را دیده و تجربه کافی برای ارائه مشاوره و خدمات مطمئن در پیشگیری از بارداری برای هر فرد متناسب با شرایط او را دارند.

اگر در انتخاب روش­ مناسب برای پیشگیری از بارداری و داشتن یک رابطه ایمن با همسر خود دچار تردید شدید، می­توانید به متخصص زنان و زایمان مراجعه کنید. تا بهترین تصمیم را در این زمینه بگیرید.

برگرفته از:

https://www.bedsider.org/
https://helloclue.com/
https://www.medicalnewstoday.com/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

مقاله های مرتبط
مراقبت های دوران بارداری
مراقبت های دوران بارداری با همراهی پزشک معالج

آنچه در این مقاله میخوانید وقتی باردار هستیم چه زمانی به پزشک مراجعه کنیم؟داروهای مجاز در دوران بارداریآزمایشات و سونوگرافی های معمول در دوران بارداریمشکلات و علائم غیر طبیعی در دوران بارداری چیست؟سوالات رایج مهمی که در دوران بارداری پرسیده میشود؟ورزش کردن در دوران بارداری چگونه است؟رابطه جنسی در دوران بارداریعوارض شایع بارداریممنوعیات دوران بارداری […]

علت درد تخمدان در بارداری چیست؟ | دکتر سعیده اسدی
15 علت درد تخمدان در بارداری را بشناسید

آنچه در این مقاله میخوانید آیا درد تخمدان در حین بارداری طبیعی است؟علل درد تخمدانی در بارداریچه وقت به پزشک مراجعه کنیم؟ بارداری با درد و ناراحتی های مختلف و بهم ریختگی موفقت سیستم بدن همراه است. در حالی که برخی از آن ها عادی هستند، بسیاری دیگر غیر طبیعی بوده و باید فورا به […]

pregnant-woman-with-lower-back-pain
دلایل کمر درد در بارداری و روشهای کاهش درد

آنچه در این مقاله میخوانید علت کمر درد در بارداریانواع و علائم کمردرد در بارداریکمردرد نشانه بارداری زودرس است؟10 روش کاهش کمر درد در دوران بارداریورزش‌های مناسب کمر درد در بارداریدر صورت کمر درد در بارداری چه زمان به پزشک مراجعه کنیم؟ بارداری اگرچه به خودی خود دوران سخت و طاقت فرسایی است، برای برخی […]

برای مشاوره پزشکی زنان، خدمات زیبایی زنان و مشاوره های بارداری با ما تماس بگیرید

021-76700518

کپی رایت © 2022 تمامی حقوق محفوظ است