فهرست

سندروم پیش از قاعدگی یا PMS چیست؟

سندروم پیش از قاعدگی یا PMS (Premenstrual Syndrome) دسته‌ای از علایم جسمی، روحی و احساسی است که در چرخه قاعدگی زنان رخ می‌دهد. PMS به علایمی اشاره دارد که در طول چرخه قاعدگی اتفاق می‌افتند و بر روی برخی از جنبه‌های زندگی روزمره زنان اثر منفی می‌گذارند. تعریف PMS سندروم PMS یک مشکل شایع در بین زنان است که حدود 90 درصد از زنانی که در سن قاعدگی قرار دارند به آن مبتلا می‌شوند. مشکل سندروم پیش از قاعدگی حدود 5 روز قبل از شروع چرخه قاعدگی شروع شده و...

پی ام اس چیست؟ سندروم پیش از قاعدگی pms

سندروم پیش از قاعدگی یا PMS (Premenstrual Syndrome) دسته‌ای از علایم جسمی، روحی و احساسی است که در چرخه قاعدگی زنان رخ می‌دهد. PMS به علایمی اشاره دارد که در طول چرخه قاعدگی اتفاق می‌افتند و بر روی برخی از جنبه‌های زندگی روزمره زنان اثر منفی می‌گذارند.

تعریف PMS

سندروم PMS یک مشکل شایع در بین زنان است که حدود 90 درصد از زنانی که در سن قاعدگی قرار دارند به آن مبتلا می‌شوند. مشکل سندروم پیش از قاعدگی حدود 5 روز قبل از شروع چرخه قاعدگی شروع شده و تا چند روز بعد از پریود ادامه پیدا کرده و بر روی سلامت جسمی و رفتارهای زنان اثر می‌گذارد.

هرچند که سندروم پیش از قاعدگی را اکثر زنانی که در شرایط باروری قرار دارند، تجربه می‌کنند؛ اما علایم آن در اکثر موارد خفیف است و مشکل اساسی برای افراد به‌وجود نمی‌آورد.

دلیل ایجاد PMS به تغییرات سطح هورمونی در بدن موربوط می‌شود. افزایش هورمون سروتونین در حدود 5 روز قبل از دوران قاعدگی موجب ایجاد تغییرات در خلق و خو و اضطراب در زنان می‌گردد.

نحوه تشخیص سندروم پیش از قاعدگی

امکان تشخیص سندروم پیش از قاعدگی از طریق آزمایشات یا معاینات بالینی وجود ندارد. تنها مجموعه‌ای از علائم که توسط بیمار اعلام می‌شود پزشک را به این نتیجه می‌رساند که  PMS در بدن اتفاق افتاده است.

معمولا خانم‌هایی که پریود می‌شوند در دفترچه‌ای به یادداشت الگوی سندروم پیش از پریود خود می‌پردازند. کنترل این الگو بهترین شیوه برای شناخت PMS است.

علایم PMS چیست؟

هر چند که PMS در زنان نشانه‌های مختلفی را از خود بروز می‌دهد ولی به‌طور کلی می‌توان گفت سندروم پیش از پریودی دارای دو دسته علایم است:

 1. علایم جسمی
 2. علایم روحی

علایم جسمی سندروم پیش از قاعدگی

برخی از علایم جسمی PMS را می‌توان این‌گونه شمرد:

 1. وجود درد در مفاصل و عضلات
 2. احساس سردرد یا خستگی شدید در بدن
 3. نفخ و دل پیچه در ناحیه شکم
 4. مشکلات گوارشی مانند یبوست
 5. متورم شدن و ایجاد حساسیت در لمس پستان‌ها
 6. افزیش آکنه پوستی
pms symptoms m - سندروم پیش از قاعدگی یا PMS چیست؟
سندروم پیش از قاعدگی بدون علامت نیست و همیشه با علائم جسمی و روحی همراه است

علایم روحی سندروم پیش از قاعدگی

در کنار علایم فیزیکی و جسمی، نشانه‌های روحی را نیز در PMS زنان می‌توان مشاهده کرد:

 1. وجود اضطراب شدید یا حالت افسردگی
 2. نشانه‌های عصبانیت یا خشم
 3. کاهش اشتها به غذا
 4. کم‌خوابی
 5. گوشه‌گیری و عدم حضور در جمع
 6. نداشتن تمرکز
 7. تغییر در میل جنسی

چه زمان دوران pms در زنان شروع میشود؟

چرخه قاعدگی به طور میانگین حول و حوش ۲۸ روز ادامه دارد. اگر شما فردی باشید که یک سیکل ماهیانه با طول متوسط دارد:

حدود روز ۱۴ یا اواسط سیکل ماهیانه، تخمک گذاری یا آزاد شدن تخمک از تخمدان ها رخ میدهد.

علائم PMS یا سندروم پیش از قاعدگی هر زمانی پس از شروع تخمک گذاری میتواند شروع شود (ولی معمولاً در هفته قبل از پریودی بیشتر اتفاق میفتد) و معمولا ۵ روز یا بیشتر پس از شروع قاعدگی ادامه می یابد.

قاعدگی یا خونریزی از روز ۲۸ سیکل شروع می شود.

دلایل افزایش فاکتورهای PMS

همانطور که قبل از این گفتیم سندروم پیش از قاعدگی یک مشکل شایع در زنان است که به‌طور معمول و با کمی استراحت برطرف می‌شود؛ اما در برخی از موارد علایم PMS موجب می‌شود تا زندگی روزمره یک خانم دستخوش آسیب شود.
اگر دردهای عضلانی یا مشکلات روحی شدید در شما ایجاد می‌شود بهتر است برای کنترل PMS و علایم آن به پزشک مراجعه کنید.

وجود مشکلات زیر باعث تشدید علایم PMS خواهد شد:

تغییر در سطح هورمون‌های بدن

افزایش یا کاهش سطح هورمون در بدن شدت سندروم پیش از قاعدگی را تغییر می‌دهد. معمولا با افزایش سن در زن و یائسه شدن این علایم به صورت کامل از بین می‌روند.

فعل و انفعالات شیمیایی در بدن

سروتونین یک ماده شیمیایی است که به عنوان محرک عصبی در بدن شناخته می‌شود. کاهش یا افزایش سروتونین در چرخه قاعدگی و سندروم پیش از پریودی تاثیرگذار است. کاهش مقدار سروتونین معمولا عوارض افسردگی، خستگی و کم‌خوابی را در PMS افزایش می‌دهد.

افسردگی

معمولا شدت PMS در شرایطی که یک فرد دچار افسردگی است افزایش پیدا می‌کند. اینگونه افراد در جریان افسردگی خود نیستند و علایم سندروم پیش از قاعدگی باعث تشدید مشکل آن‌ها می‌شود.

وجود بیماری‌های زمینه‌ای مشابه دیگر

افراد با بیماری‌های نظیر میگرن، سندرم خستگی مزمن (CFS)، درد لگن و مثانه، روده تحریک‌پذیر و… در مقابل PMS بسیار حساس و آسیب‌پذیرند. در این نوع از بیماران ممکن است سندروم پیش از قاعدگی بسیار شدید رخ بدهد.

pms risk factors n - سندروم پیش از قاعدگی یا PMS چیست؟
برخی عوامل مانند تغییرات هورمونی و شیمیایی در بدن، منجر به ابتلای بیشتر pms در بانوان میشود

تفاوت سندروم پیش از قاعدگی و PMDD

PMS با PMDD شباهت زیادی دارد ولی در PMDD علایم عاطفی سندروم پیش از قاعدگی به شدت افزایش پیدا می‌کند. اگر علایم PMS در یک فرد شدید باشد احتمال ابتلای وی به PMDD وجود دارد. معمولا در PMDD فرد دارای علایم زیر است:

 1. اضطراب و عصبانیت شدید؛
 2. عدم کنترل احساسات؛
 3. فراموشی؛
 4. عدم علاقه به فعالیت‌های روزمره؛
 5. وحشت داشتن؛
 6. فکر کردن به خودکشی،
 7. و…

ویژگی‌های عاطفی PMDD مشکلات زیادی را در زندگی روزمره ایجاد می‌کند به همین دلیل بهتر است با مراجعه به دکتر متخصص نسبت به درمان سندروم پیش از قاعدگی (PMDD) اقدام شود.

راه تشخیص و درمان PMS چیست؟

وجود علایم روحی و جسمی قبل از چرخه قاعدگی به خوبی نشان دهنده بروز PMS است. در 90 درصد از موارد سندروم پیش از قاعدگی بدون نیاز به دخالت پزشک وکمی استراحت برطرف می‌شود. رعایت نکات زیر می‌تواند در کاهش علایم موثر باشد:

 • مصرف مایعات فراوان برای کاهش علایم سندروم پیش از قاعدگی؛
 • استراحت کافی برای کاهش خستگی و کنترل خشم؛
 • انجام ورزش مستمر؛
 • کم کردن استرس روزانه با کم کردن ساعت کار و افزایش تفریح و مطالعه؛
 • کاهش مصرف کافئین، قهوه یا الکل؛
 • رعایت رژیم غذایی و مصرف مواد غذایی حاوی ویتامین‌های E یا ویتامین D و منگنز.

در صورتی‌که سندروم پیش از قاعدگی در شما تشدید شد حتما باید به پزشک مراجعه کنید و زیر نظر متخصص به مصرف دارو بپردازید. ممکن است پزشک متخصص زنان برحسب شرایط از داروهای ضد افسردگی، داروهای ضد التهاب، داروهای ادرارآور یا قرص‌های هورمونی استفاده کند.

pms treatment b - سندروم پیش از قاعدگی یا PMS چیست؟
برخی اقدامات مانند تغذیه مناسب و ورزش در کاهش علائم سندروم پیش از قاعدگی موثر است

استفاده از داروهای گیاهی برای کاهش علایم سندروم پیش از قاعدگی

استفاده از چای‌های گیاهی مانند چای زنجبیل، چای دارچین، چای بابونه، بهار نارنج و اسطوخودوس موجب کاهش درد عضلانی، حالت نفخ و تهوح یا مشکلات روحی و افسردگی می‌شود.

هر چند مصرف چنین موادی تایید علمی ندارد و در موارد حاد نمی‌تواند جایگزین دارو شود اما تجربه نشان داده است که می‌تواند در کاهش عوارض PMS یا حتی PMDD موثر واقع شود.

طول دوره PMS چقدر است؟

مدت زمان مشکل سندروم پیش از قاعدگی در تمامی افراد یکسان نیست. اما به‌طور معمول این سندروم یک هفته قبل از پریود شدن شروع شده و تا روز پنجم پریود ادامه پیدا می‌کند. زنانی که در دوران PMS قرار دارند مشکل چندانی برای بارداری ندارند زیرا این سندروم بعد از دوران تخمک‌سازی اتفاق می‌افتد و شرایط لازم برای بارداری وجود دارد.

PMS در مردان

باید توجه داشت که سندروم پیش از قاعدگی تنها مختص زنان نیست. هر چند که در مردان پریود و قاعدگی را نداریم ولی تغییرات در سطح هورمون‌ها در بدن علایمی شبیه PMS در زنان ایجاد می‌کند. به این حالت در مردان IMS گفته می‌شود که همراه با خستگی، افسردگی و بدخلقی در آن‌ها است.

کلام آخر

زنان باید دربارۀ بدن خود اطلاعات کافی داشته باشند. دانستن اینکه PMS چیست و چگونه می‌توان علایم سندروم پیش از قاعدگی را کاهش داد برای همه ضروری است. در بسیاری از مواقع PMS با کمی استراحت، ورزش روزمره و تغذیه سالم بدون نیاز به دارو و پزشک برطرف می‌شود. امّا اگر PMS شدید بود بهتر است به پزشک متخصص زنان مراجعه کنید تا درمان موثری انجام شود.

برگرفته از:

https://www.webmd.com/women/pms/what-is-pms
https://www.healthline.com/health/premenstrual-syndrome
https://www.womenshealth.gov/menstrual-cycle/premenstrual-syndrome

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

مقاله های مرتبط
مراقبت های دوران بارداری
مراقبت های دوران بارداری با همراهی پزشک معالج

آنچه در این مقاله میخوانید وقتی باردار هستیم چه زمانی به پزشک مراجعه کنیم؟داروهای مجاز در دوران بارداریآزمایشات و سونوگرافی های معمول در دوران بارداریمشکلات و علائم غیر طبیعی در دوران بارداری چیست؟سوالات رایج مهمی که در دوران بارداری پرسیده میشود؟ورزش کردن در دوران بارداری چگونه است؟رابطه جنسی در دوران بارداریعوارض شایع بارداریممنوعیات دوران بارداری […]

علت درد تخمدان در بارداری چیست؟ | دکتر سعیده اسدی
15 علت درد تخمدان در بارداری را بشناسید

آنچه در این مقاله میخوانید آیا درد تخمدان در حین بارداری طبیعی است؟علل درد تخمدانی در بارداریچه وقت به پزشک مراجعه کنیم؟ بارداری با درد و ناراحتی های مختلف و بهم ریختگی موفقت سیستم بدن همراه است. در حالی که برخی از آن ها عادی هستند، بسیاری دیگر غیر طبیعی بوده و باید فورا به […]

pregnant-woman-with-lower-back-pain
دلایل کمر درد در بارداری و روشهای کاهش درد

آنچه در این مقاله میخوانید علت کمر درد در بارداریانواع و علائم کمردرد در بارداریکمردرد نشانه بارداری زودرس است؟10 روش کاهش کمر درد در دوران بارداریورزش‌های مناسب کمر درد در بارداریدر صورت کمر درد در بارداری چه زمان به پزشک مراجعه کنیم؟ بارداری اگرچه به خودی خود دوران سخت و طاقت فرسایی است، برای برخی […]

برای مشاوره پزشکی زنان، خدمات زیبایی زنان و مشاوره های بارداری با ما تماس بگیرید

021-76700518

کپی رایت © 2022 تمامی حقوق محفوظ است