آیا جلوگیری طولانی مدت باعث نازایی میشود ؟

سوال:
آیا مصرف قرص ضدبارداری به مدت طولانی باعث نازایی میشود  🤔
ایا پیشگیری طبیعی باعث ناباروری میشود
در پاسخ به این چنین سوالاتی باید گفت: پیشگیری از بارداری با روشهایی مانند کاندوم و قرصهای پیشگیری از بارداری که اثار طولانی مدتی در توقف تخمک گذاری ندارند و یا استفاده از روش طبیعی یا پرهیز هیچکدام مانع بارداری در اینده نخواهد شد.

infertility sh1 - آیا جلوگیری طولانی مدت باعث نازایی میشود ؟

آیا جلوگیری از بارداری٬ باعث ناباروری خانمها میشود؟

انتخاب بسیاری از راههای ضد بارداری هورمونی٬ با ریسک هایی همراه هستند، اما ناباروری جزء این عوارض نبوده است.

طبق مطالعات زیادی که انجام شده، اگر شما بعنوان یک خانم٬ از روش های پیشگیری غیر هورمونی استفاده کرده اید، به احتمال زیاد مشکلی در باردار شدن نخواهید داشت.

تحقیقات زیادی که بر روی زنانی که به مدت چند سال مداوم از روشهای پیشگیری از بارداری استفاده میکردند نشان داد که در حدود ۲۰ درصدی از آنها در اولین دوره باروری پس از قطع جلوگیری، باردار شدند.

از آنهایی که بلافاصله باردار نشدند، در حدود ۸۰ درصد طی یک سال پس از آن باردار شدند.

نکته: توجه کنید که این تحقیق بطور ویژه به اولین ماه باروری پس از قطع جلوگیری اشاره دارد. طبیعی است که از زمانی که جلوگیری را قطع میکنید، تا زمانی که توان باروری شما باز گردد، یک مدت زمانی طول بکشد. این فاصله زمانی بجز در روشهای جلوگیری از بارداری تزریقی، بسیار کوتاه است.

infertility1 - آیا جلوگیری طولانی مدت باعث نازایی میشود ؟
آیا جلوگیری طبیعی باعث ناباروری میشود؟

با وجود تمام موارد گفته شده، اخیراً نگرانی هایی در مورد استفاده از روشهای پیشگیری از بارداری در بلندمدت، بوجود آمده است.
در اینجا به بررسی چند مورد میپردازیم.

استفاده طولانی مدت از روش های پیشگیری از بارداری و تأثیر آن بر دیواره رحم

طبق تحقیقات زنانی که از قرصهای ضد بارداری ترکیبی (استروژن و پروژسترون) برای پنج سال یا بیشتر استفاده کرده اند، دیواره رحم به مراتب نازکتری نسبت به زنان دیگر داشتند.

دیواره داخلی رحم محلی که جنین طی دوران حاملگی در آنجا قرار میگیرد.

در این تحقیقات تعدادی بیمار در کلینیک بارداری حضور داشتند.
(این تحقیقات بر روی زنانی انجام شد که در حال آماده سازی برای انتقال جنین فریز شده بودند).

درمان IVF برای این زنان انجام شده بود و مسلماً این درمان ها برای زنانی که مشکل ناباروری ندارند، انجام نمیشود.

همچنین، تصور محققان بر این بود که استفاده طولانی مدت از قرصهای جلوگیری از بارداری ممکن است ریسک کنسل شدن دوره IVF را (بعلت نازک شدن دیوارهی رحم) افزایش دهد.

اما آمار حاملگی آنها نشان داد که میزان حاملگی با گروه های دیگر برابر است.

به بیان دیگر، زمانی که شما آماده باشید تا دوره IVF را انجام دهید، احتمال بارداری دقیقاً همانند کسی خواهد بود که هیچ وقت از قرصهای ضد بارداری استفاده نکرده است.

آیا جلوگیری طبیعی باعث نازایی میشود؟
تحقیقات علمی انجام شده هیچگونه ادعایی مبنی بر اثبات این موضوع وجود ندارداما اگرخانمی علایمی چون اختلالات هورمونی و تخمک گذاری یا بیماری که بر بارداری تاثیر منفی می گذارد، داشته باشد٬ برای  جلوگیری از بارداری به  مدت طولانی  باید با پزشک خود مشورت کرده و  سریع تر برای بارداری اقدام کند.

جلوگیری از بارداری و تأثیر آن بر قاعدگی

سوالی که خیلی مطرح میشود این است که آیا مصرف قرص ضدبارداری به مدت طولانی باعث نازایی میشود؟

در مطالعه ای که در سال ۲۰۰۹ در مجلۀ “باروروی و پیشگیری” انجام شد، اثبات شد که تعداد بانوانی که ۱۲ ماه بعد از قطع مصرف قرص های ضدبارداری باردار شده اند برابر است با همان تعداد از بانوانی که از روش های دیگر پیشگیری از بارداری استفاده کرده اند و باردار شده اند.

در تحقیق دیگر گروهی متشکل از تعدادی خانم که قرص جلوگیری از بارداری را قطع کرده بودند، با گروهی دیگر متشکل از خانم هایی که هیچ وقت قرص جلوگیری مصرف نکرده بودند، مقایسه شدند.
این زنان دمای مقعدی خود را ثبت میکردند. این دما به محققین کمک میکرد تا طول سیکل، تخمک گذاری و طول مدت فاز لوتئال را بررسی کنند. منظور از فاز لوتئال، فاصله زمانی بین تخمک گذاری و شروع پریود است.

این تحقیقات نشان داد که تقریبا ۵۷ درصد از زنانی که قرص ضدبارداری خود را قطع کردند، در اولین سیکل پس از آن، فاز لوتئال نرمالی داشتند. هرچند تعداد زیادی از این زنان در سیکل پس از قطع مصرف، دوره قاعدگی طولانی تری نسبت به کسانی که قرص استفاده نکرده اند، داشتند.

این تحقیقات به مدت نه ماه به طول انجامید. همچنین، زنانی که در دوره پس از قطع مصرف بودند، فاز لوتئال کوتاهتری داشتند. این مشکلات سیکلی، سرانجام خود به خود ۹ ماه پس از قطع مصرف برطرف شدند.

با توجه به مطالب گفته شده، ذکر این نکته ضروری است که این تحقیق آمار حاملگی کلینیکی را در نظر نگرفته است. تأثیرگذاری نامنظمی های قاعدگی نیز بر عدم باروری، بررسی نشده است.

همچنین، برخی از زنان قرص های جلوگیری را برای درمان نامنظمی قاعدگی خود، استفاده میکنند. ما نمیدانیم که چه تعداد از زنانی که از قرص های جلوگیری استفاده میکنند، قبل از آغاز مصرف آن مشکل نامنظمی در قاعدگی داشته اند. داشتن قاعدگی نامنظم ممکن است ریسک عوارض طولانی مدت را افزایش دهد.

prevent polycistyc mm - آیا جلوگیری طولانی مدت باعث نازایی میشود ؟
آیا جلوگیری طبیعی باعث تنبلی تخمدان میشود

آیا جلوگیری طبیعی باعث تنبلی تخمدان میشود؟

جلوگیری طبیعی باعث تنبلی تخمدان نمیشود و این اساس علمی ندارد. تنبلی تخمدان به علت اختلالات تخمدان به وجود می‌آید. در بدن این خانم‌ها تعادل میان هورمون‌ های استروژن، پروژسترون و هورمون‌ های آندروژن (مردانه) به هم می‌‌خورد.

این موضوع باعث می‌شود ضمن اینکه تخمک‌ گذاری نامنظم می شود٬ و به دلیل بیشتر بودن هورمون‌های مردانه در بدن این خانم‌ها٬ دچار موی زائد و افزایش وزن و جوش شوند. چاقی، علت مهم عدم تخمک‌گذاری در بدن افراد چاق است زیرا بافت چربی بیشتری وجود دارد و چربی منبع دوم هورمون‌ های جنسی بعد از تخمدان است.

ایا استفاده از کاندوم باعث خشکی رحم میشود؟ 

سوالی است که گاها بیماران از پزشک متخصص زنان خود میپرسند; در این ارتباط باید گفت که هیچ ارتباطی وجود ندارد. گاه بانوان به کاندوم حساسیت دارند که به نوع و جنس کاندوم مربوط است ولی دلایل قانع کننده برای ایجاد خشکی رحم وجود ندارد.

جلوگیری طبیعی و خشک شدن رحم

به صورت کلی هیچ ارتباطی بین خشک شدن رحم و جلوگیری طبیعی وجود ندارد. خشک شدن واژن دلایل متعددی دارد و راه درمان خشکی واژن نیز وجود دارد.

آیا جلوگیری طبیعی عوارض دارد؟

جلوگیری طبیعی مشکلی در رابطه با نازایی ندارد و یک راه موثر برای جلوگیری از بارداری است و عارضه جانبی خاصی نیز ندارد.

تماس جهت نوبت دهی٬ مشاوره جراحی زیبایی واژن و اطلاع از هزینه ها
مطب دکتر سعیده اسدی٬ متخصص زنان در شرق تهران
——————————————-
۰۹۰۳۱۷۰۷۴۵۷ – ۰۲۱۷۶۷۰۰۵۱۸

بروز آمنوره پس از قطع مصرف: عدم تخمک گذاری

– بین ۱ تا ۳ ماه پس از قطع مصرف تمامی روشهای جلوگیری از بارداری قابل بازگشت، باید قاعدگی رخ دهد.

– اگر جلوگیری از بارداری را متوقف کرده اید ولی هنوز قاعدگی نداشتید، بهتر است یک تست بارداری انجام دهید. ممکن است باردار باشید!

– بلافاصله پس از قطع جلوگیری امکان بارداری وجود دارد.

– اگر حامله نیستید، احتمالا دچار آمنوره شده اید.

– آمنوره زمانی اتفاق میافتد که پس از قطع جلوگیری از بارداری، تا شش ماه قاعدگی رخ ندهد.

– برخلاف ظاهر امر، این عدم تخمک گذاری ربطی به قرصهای جلوگیری ندارد.

– قرصهای ضد بارداری، قاعدگی دروغین ایجاد میکنند.

[🔗 بیشتر بخوانید: قرص اورژانسی ضد بارداری (افتر مورنینگ یا پلن بی) چیست؟]

یعنی حتی اگر خانمی مشکل ناباروری داشته و تخمک گذاری نداشته باشد، هورمون هایی که در قرص وجود دارد، باعث ایجاد قاعدگی میشود و ممکن است به نظر برسد که قاعدگی منظمی دارد.

اما این اتفاق تا زمانی میافتد که قرصها مصرف شوند.

اگر شما قبل از شروع قرص ها مشکل نامنظمی قاعدگی داشته اید، به احتمال زیاد پس از قطع مصرف آن نیز، این مشکل را خواهید داشت.

سوء برداشتی در عموم وجود دارد که فکر میکنند قرص ضد بارداری، قاعدگی نامنظم را درمان میکند. این عقیده درست نیست.

این قرصها یک قاعدگی مصنوعی ایجاد میکنند، اما علت اصلی بروز مشکل را درمان نمیکنند.

نکته: اگر پس از قطع مصرف قرص، تخمک گذاری ندارید یا قاعدگی نامنظمی دارید یا اگر قاعدگی ندارید، حتماً به پزشک مراجعه کنید.

پزشک شما احتمالاً در ابتدا آزمایشهای باروری برای شما انجام میدهد و ممکن است Clomid برایتان تجویز کند تا روند باروری را شروع نماید.

باروری و داروهای ضدبارداری تزریقی

تا اینجا گفته شد که قاعدگی باید در طول مدت سه ماه پس از قطع جلوگیری اتفاق بیفتد. اما قانون یک تا سه ماه برای داروهای ضد بارداری تزریقی صدق نمیکند.

اگر شما داروی Depo-Provera (یا DMPA) را تزریق کرده اید، قاعدگی شما در بازه زمانی ۶ تا ۱۲ ماه پس از آخرین تزریق، باز خواهد گشت.

هرچند برخی از خانمها ممکن است تا ۱۸ ماه نیز اختلالاتی در باروری داشته باشند.

اگر پس از داروی Depo-Provera، باروری شما بلافاصله برنگشت، نگران نشوید.

برگشت قاعدگی شما ممکن است تا ۲۲ ماه یا حتی ۲ سال پس از تزریق داروی ضدبارداری، طول بکشد. البته این آمار میانگین نیست، ولی احتمال آن وجود دارد.

به همین علت است که پزشک شما قبل از تزریق این دارو، موظف است اطمینان حاصل کند که شما در آینده ای نزدیک قصد بارداری ندارید.
اگر در بازه زمانی ۲۲ ماه قاعدگی اتفاق نیفتاد، با پزشکتان مشورت کنید.

اگر پس از قطع جلوگیری، حامله نشدید چه باید کرد؟

مصرف قرصهای ضدبارداری را قطع کرده اید، قاعدگی شما برگشته است، اما حامله نمیشوید. حال چه باید کرد؟ شاید فکر کنید قرصهای ضدبارداری باعث این مشکل شده اند، اما مطمئن باشید که احتمال آن بسیار پایین است. دلایل زیادی برای باردار نشدن وجود دارد.

prevent pragnancy m98 - آیا جلوگیری طولانی مدت باعث نازایی میشود ؟
آیا قرص ضد بارداری٬ باعث ناباروری میشود؟

ناباروری در ۱۲ درصد زوجین وجود دارد، هم خانمها و هم آقایان ممکن است با مشکلاتی در باروری مواجه شوند. موقعی که ناباروری در زنان اتفاق میافتد، عدم تخمک گذاری، فقط یکی از دلایل موجود است.

نکته: اگر پس از ۶ ماه حامله نشدید (در صورتی که سنتان بالای ۳۵ سال است)، یا پس از یک سال باردار نشدید، به پزشک مراجعه کنید.

معطل نکنید! تأخیر در انجام آزمایشات و درمان ناباروری ممکن است شانس شما برای بارداری را کاهش دهد.

جلوگیری از بارداری بدون داروهای ضدبارداری هورمونی

با وجود اینکه تحقیقات بسیار زیادی نشان داده است که روشهای ضدبارداری هورمونی باعث ناباروری نمیشود.

اما برخی از خانمها از آن اجتناب میکنند. آیا این بدان معناست که آنها راه دیگری برای پیشگیری از بارداری ندارند؟ البته که اینطور نیست!

شما میتوانید از روشهای ضدبارداری فیزیکی استفاده نمایید.

این روش شامل وسایل ضدبارداری مانند کاندوم یا دیافراگم میشود.

روشهای ضدبارداری فیزیکی باید توسط شما نصب شوند.

اگر فراموش کنید که از آنها استفاده کنید یا در محل درست خود قرار نگیرند، تأثیرگذار نخواهند بود.

هرچند، این روش برای کسانی که اصولی و بادقت استفاده میکنند، راهی تأثیرگذار و بدون تداخل هورمونی برای جلوگیری از بارداری است.

[🔗 بیشتر بخوانید: جلوگیری از بارداری به روش IUD مناسب چه کسانی است؟]

using candom - آیا جلوگیری طولانی مدت باعث نازایی میشود ؟
جلوگیری از بارداری باعث نازایی نمیشود

منبع:
نشریه Obstetrics and Gynecology
نشریه Gynecological Endocrinology

call dr - آیا جلوگیری طولانی مدت باعث نازایی میشود ؟

Related posts

نظر ( 64 )

 • ناشناس

  سلام خسته نباشین..
  من ۲۵سالمه یه دختر۵سااله دارم ۳سال جلوگیری طبیعی کردم ۶ماه قرص استفاده کردم الان هم نزدیک ۹ ماهه که هیچی استفاده نمکنم ولی هنوز باردارنشدم میشه راهنمایی کنید
  ممنون

  • دکتر سعیده اسدی

   شما باید از لحاظ تخمک گذاری آزمایش بدید و همینطور عکس رنگی برای باز بودن لوله ها و همینطور آزمایش اسپرم همسرتون

   • دختر

    سلام میخواستم بگم من دوونیم ساله جلوگیری طبیعی میکنم الانم باردار نمیشم راهنماییم کنین لطفا

 • GOLi

  سلام خستع نباشین
  من یک سال جلوگیری طبیعی داشتم الان سه ماه هست ک دارم اقدام میکنم اما هنوز باردار نشدم
  آیا امکانش هست جلوگیری رو باروری تاثیری گذاشته باشه؟
  چون من میخام زود باردار شم
  در دوران جلوگیری هم آنچنان نزدیکی زیادی نداشتیم چون دور از هم بودیم و فقط سر دوهفته همومیدیدم
  لطفن راهنمایی کنید ممنون میشم

  • دکتر سعیده اسدی

   سلام دوست عزیز٬ جلوگیری طبیعی مانعی برای بارداری نیست٬ اما برای اینکه از نگرانی در بیایید به یک پزشک زنان مراجعه کنید

 • سوگند

  سلام من ۲سال و نیم که تو عقدم والان حدود پنج ماه عروسی گرفتیم من الان سه ما که هیچگونه جلوگیری ندارم ولی هنوز باردار نشدم لطفا راهنماییم کنید

  • دکتر سعیده اسدی

   دوست عزیز٬ از راه دور نمیشه نظری داد٬ شما باید در مرحله اول خودتون به پزشک زنان مراجعه کنید تا معاینه و بررسی بشید و در مرحله بعد اگه لازم بود همسرتون هم باید مراجعه کنند

 • ناشناس

  سلام خسته نباشین من میخواستم بدونم س سال جلوگیری طبیعی داریم مشکلی برا حاملگی ب وجود نمیاد

  • هایدی

   سلام من ۱۶سالمه یک سال که عقدم کردم وپیش گیری طبیعی میکنم حدود سه سال دیگه عروسی میکنم اگه همینطور پیش گیری طبیعی ادامه بدم ایا امکان داری بعد عروسی حامله نشم خواتهشا جواد بدید چون خیلی میترسم من از هیچ گونه قرصی برای پیشگیری استفاده نمیکنم واز کاندومم استفاده نمیکنم وفقط نامزدیام اب منیشا داخل رحم نمیریزه

   • دکتر سعیده اسدی

    پیشگیری حتما باید داشته باشی ولی پیشگیری طبیعی احتمال خطای بالایی داره و ممکنه باردار بشید پس خیلی مراقب باشید

 • ناشناس

  سلام خوب هستین
  من یک و نیم سال یعنی از شب اول عروسی جلو گیری کردم الان چهار ماه میشه جلوگیری نمیکنیم اما باردار نشدیم چه کار کنم

  • دکتر سعیده اسدی

   اگر تا یکسال به طور منظم نزدیکی داشتید و باردار نشدید به پزشک مراجعه کنید

 • محدثه

  سلام دوماه بعد از عروسیم حاملگی خارج رحمی داشتم که با آمپول دفع شد و ۴ماه جلوگیری دارم برای بارداری مجدد قبل از اقدام چکار کنم ؟

 • مریم

  سلام
  ۱سالونیم که ازدواج کردیم همچنان جلوگیری طبیعی میکنیم حالاحالاهام قصد بچه دارشدن نداریم همچنان ب جلوگیری ادامه بدیم ممکن ب مشکل بربخوریم طی مدت طولانی؟؟؟؟؟؟؟

 • ساره

  سلام من تازه نامزد کردم رابطه عمیق نداشتم سطحى ولى هنوز نمیدونم بکارتمو از دست دادم یا نه الان چند روزیه یه سوزش و خارش دارم تو قسمت واژن یعنى عفونت دارم؟سعى کردم تو این چند روز رابطه هم نداشته باشم با همسرم دلیل سوزش و خارش میتونه عفونت باشه؟براى از بین بردنش باید چیکار کنم

 • زرابی

  سلام من ۲۷،ساله ام یه دختر ۴ساله دارم این ،۴سال را طبیعی جلوگیری کردم ،الان دو ماه هست اقدام به بارداری کردم ولی ناموفق بوده،پریود منظم دارم ۴ماه پیش رفتم سونو گفت یک فولیکول غالب در تخمدان چپ داری ،و گاهی سوزش ادرار دارم مثلا سه روز که طی این مدت متوالی نیست مثلا یک ساعت سوزش هست بعد رفع میشه تا چند ماه دیگه شاید ،بچه اولم به محض قطع جلوگیری باردار شدم لطفا راهنمایی کنید

  • دکتر سعیده اسدی

   همیشه اینطوری نیست که ماه اول باردار بشید. باید صبور باشید ممکنه تا یکسال هم طول بکشه

   • ناشناس

    سلام من ۸ ساله که جلو گیری طبیعی داشتم والی حال ۴ ماهه اقدام به بارداری کردم خنک باردار نشدم باید به دکتر مراجع کنم یا اشکال ندارد

    • دکتر سعیده اسدی

     اگر سنتان بالای ۳۵ سال است بعد از شش ماه و اگر سنتان کمتر است بعد از یک سال اقدام منظم برای بارداری به پزشک مراجعه کنید البته قبل از اقدام به بارداری یک نوبت جهت چکاپ معاینات روتین و انجام پاپ اسمیر باید به پزشک مراجعه کنید

 • رویا رحمانی

  سلام من ۲۷ سال دارم یه دختر ۴ساله دارم ،تو این مدت متوالی. طبیعی جلوگیری کردم بارداری اولم به محض قطع جلوگیری باردار شدم ولی الان دوماهه اقدام کردم نتیجه نگرفتم پریود م هم کاملا منظم هست ۴ماه پیش رفتم سونو گفت یک فولیکول غالب در تخمدان چپ داری به اندازه ۱۷ خیلی نگرانم بخصوص بخاطر حرفای مادر شوهرم راهنمایی کنید لطفا راستی روز تخمک گذاری نزدیکی داشتم ولی بی نتیجه

  • دکتر سعیده اسدی

   برای باردار شدن نباید عجله داشته باشید حتی ممکن است در یک حالت نرمال باردار شدن یک سال طول بکشد

 • ناشناس

  سلام.پنج ساله ازدواج کردم دوسه ساله که جلوگیری نمی کنم تمام ازمایشاتم سالمه اما باردارنمیشم

  • دکتر سعیده اسدی

   یکی از شایعترین علل نازایی بی علت بودن است حتماً تحت نظر متخصص نازایی باشید

 • منا

  سلام خسته نباشید.٢۴سالمه و ٢سالو۴ماهه خونه خودم هستم.تو این مدت کل مدت رو جلوگیری طبیعی داشتم الان دوماهو نیم تحت نظر پزشک قرصایی که داده رو خوردم میخوام این ماه اقدام کنم ولی از کیت تشخیص تخمک استفاده کردم ولی دوخط نشده که اقدام کنم.بنظرتون هروقت تخمک گذاری داشتم اقدام کنم یا از الان میتونم؟

  • دکتر سعیده اسدی

   برای اقدام به بارداری احتیاج نیست انقدر به خودتون سخت بگیرید فقط کافیه یک نزدیکی منظم ۲ الی ۳ بار در هفته داشته باشید

 • ناشناس

  سلام من ۳۲ سالمه و یک پسر ۹ ساله دارم الان نزدیک ۸ سال است که من از قرص جلوگیری استفاده میکنم آیا من دوباره باردار میشوم

  • دکتر سعیده اسدی

   استفاده از قرص جلوگیری برای بارداری مجدد مشکلی ایجاد نمی کند ولی در صورت تمایل به بارداری زودتر اقدام کنید

 • نلدری

  سلام خانم دکتر ۱۴ماهه اقدام کردم ۲۸سالمه و ذخیره تخمدانم ۰.۷ بوده ممکنه اشتباه باشه و اینک من باردار میشم؟

  • دکتر سعیده اسدی

   بله امکان بارداری وجود دارد البته حتما تحت نظر پزشک فلوشیپ نازایی باشید

 • ناشناس

  چهار ماه‌اقدام‌کردم‌اما‌نشد

 • مریم

  سلام من چهارساله که جلوگیری طبیعی کردم وهنوزم قصدبارداری ندارم میخوام بدونم بعد جلوگیری امکان حامله شدن هس یانه

 • لعیا

  سلام من ۲۸ سالمه ۶سال ا ز آمپول جلوگیری استفاده کردم والان دو ماهه که قطع کردم ولی پریود نمیشم میشه بگین مشکلم چیه تحت هیچ شرایطی هم نمیخوام باردار بشم

  • دکتر سعیده اسدی

   سلام آمپول های جلوگیری از عوارضشون این هست که پریودها ممکنه قطع بشه. مخصوصا شما که ۶ ساله از آمپول استفاده کردید حتی ممکنه که بیشتر از یک سال پریوداتون برنگرده

 • ناشناس

  سلام من پنج ساله ازدواج کردم سه سال جلوگیری طبیعی داشتیم و دوسال هم قرص اچ دی مصرف کردم الان شیش ماهه که جلوگیری نداشتیم خیلی استرس دارم میشه کمکم کنید

  • دکتر سعیده اسدی

   گاهی تا یکسال هم زمان میبره٬ اما برای رفع نگرانی بهتره که تحت نظر یک متخصص زنان باشید

 • Mina

  سلام من ۵ ساله عروسی کردم الان بعدازچهارسال چون نمیخاستم بارداربشم دوبارآمپول ضدبارداری یکماهه زدم ولی بعدش سریع اقدام کردیم آلان یکساله داریم اقدام میکنیم باردارنمیشم چون فولیکول آزادنمیکنم بنظرتون این عوارضه همون آمپوله؟

 • مژگان

  سلام ،من ۳۳سال دارم سه ماهه برای بارداری اقدام کردم این ماه چهار روز پریودم عقب افتاد آزمایش دادم بتا خونم ۱۷بود اما باردار نبودم و پریود شدم دلیل عقب انداختن و کمی بالا تر بودن بتا خون چی بود؟ ممکنه مشکلی داشته باشم؟

  • دکتر سعیده اسدی

   دوست عزیز شما بهتره توسط یه پزشک متخصص زنان معاینه بشید٬ حتی اگر قصد بارداری دارید بهتره زیر نظر پزشک باشه

 • افسون

  سلام خسته نباشد. من در روزی ک لکه بینی داشتم و احساس میکردم دارم پریود میشم نزدیکی کردم واب منی داخل ریخته شد و من بخاطر ترس از بارداری قرص اورؤانسی مصرف کردم و الان لکه بینی من متوقف شده یعنی چندروز طول میکشه ک من پریود بشم. باتشکر

 • زینب

  سلام من شش ماه جلوگیری طبیعی داشتم الآن سه ماهه که جلوگیری نمیکنم و ماه اولی که جلوگیری نمیکردم پریودم یکم نامنظم شد بعد ماه دوم پریودم بند بود رفتم پزشک برام قرص جلوگیری داد واسه منظم شدن پریودبعد از اتمام قرص ها پریود شدم من میخوام باردار بشم به زودترین فرصت ، لطفآ رهنمایی کنید چیکارکنم تا زودتر باردار بشم ؟

  • دکتر سعیده اسدی

   سلام معمولا ماه های اول بعد از اینکه جلوگیری قطع میشه احتمال نامنظم شدن پریود وجود داره ولی اگر این حالت نامنظمی طولانی شد حتما از لحاظ تنبلی تخمدان باید بررسی بشید و اگر احتیاج بود، چون شما قصد بارداری دارید، قرص هایی غیر از قرص جلوگیری مثل دوفاستون، متفورمین و موارد مشابه رو میتونید مصرف کنید.
   اگر خیلی هم نامنظم نبود مشکلی نیست،ر قرص جلوگیری نخورید و اقدام برای بارداریتون رو ادامه بدید.
   حتما از لحاظ چکاپ هورمونی و سایر چکاپ ها تمام بررسی ها رو انجام بدید

 • ستاره

  سلام خسته نباشید،من دو ساله که ازدواج کردم،ودقیقا یکسال هست که کم کاری تیرویید گرفتم و قرص میخورم،الان تیرویدم نرمال شده ولی هنوز باید قرص بخورم و از نظر تیرویدم مشکلی برای بارداری ندارم فعلا،جلوگیری طبیعی هم میکنیم، به نظر شما باید سریع تر اقدام به بارداری کنم و یا اگر صبر کنم مشکلی پیش نمیاد؟۲۵سالمه

  • دکتر سعیده اسدی

   سلام. سن شما بالا نیست و حتما الزامی نیست که سریع اقدام به بارداری کنید. میتونید سر فرصت، هر وقت که شرایط خانوادگی اجازه داد، اقدام کنید.
   البته اگر مشکلات دیگه ای مثل تنبلی تخمدان، کیست و … دارید، باید به پزشک زنان مراجعه کنید.

 • سهیلا

  سلام. من ۲۶ سالمه و ۹ ساله که جلوگیری طبیعی دارم. الان یک ماهه که اقدام به بارداری کردم. اما هنوز علائمی ندارم. امکان بارداری با این همه جلوگیری برای من وجود داره؟

  • دکتر سعیده اسدی

   سلام شما سنتون خیلی بالا نیست. درسته که ۹ سال جلوگیری کردید ولی الان هم سنتون پایینه و یک ماه اقدام برای بارداری زیاد نیست. شما حتی یک سال هم اقدام کنید ولی باردار نشید، غیر عادی نیست. ولی اگر بیشتر از اون بشه حتما باید به پزشک مراجعه کنید.
   جلوگیری از بارداری باعث نازایی نمیشه.

 • نگار

  سلام من ۳ ۲ سالمه یه ساله ازدواج کردم تو این یسال جلو گیری طبیعی کردم الان دو هفته ی میشه جلو گیری نمیکنم آیا جلو تر بار دار میشن

 • پری

  سلام علت لکه بینی ١ماهه و۵ماهه پریود نشدم چیه

  • دکتر سعیده اسدی

   سلام اینکه ۵ ماهه پریود نشدید علت های مختلفی میتونه داشته باشه مثل تنبلی تخمدان، کمبود هورمونی، مشکلات هورمون تیروئید، پرولاکتین، کیست تخمدان و یائسگی و … .
   ولی اینکه یک ماهه لکه بینی دارید باز هم باید بررسی بشه از لحاظ کیست تخمدان، پولیپ، عفونت و …

 • ناشناس

  سلام خسته نباشید..من ۲۳سالمه چهارسالو خورده ایی توعقدم الان بخاطر ویروس کرونا رفتیم خونه خودمون ازاول جلوگیری طبیعی داشتیم از چند نفر شنیدم ک میگن جلوگیری طولانی موجب ناباروی میشه همچین چیزی صحت داره..توروخدا راهنماییم کنیی ممنون میشم

  • دکتر سعیده اسدی

   سلام
   چنین موضوعی صحت ندارد و علت نازایی افزایش سن می باشد و بالای سن ۳۵ تا ۴۰ سال احتمال نازایی بیشتر خواهد بود.

 • ناشناس

  سلام۷سال جلو گیری طبیعی داشتم ۲فرزند ۸ و۱۴ ساله دارم ۸ماهه جلوگیری ندارم پریود هم مرتب میشدم ماه پیش ۶اذر پریود شدم ۴دی باید پریود میشدم ولی نشدم ولی ۲۵ دی پریود شدم ۲۰ روز تاخیر داشتم علت چیه تا به حال تاخیری در پریودیم نداشتم ۳۴ سال سن دارم لطفا راهنمایی کنید

 • ناشناس

  من ۳۴ ساله هستم ی دختر ۱۰ ساله دارم این چند سال روش جلوگیری طبیعی داشتم از قرص تیروئیدم استفاده میکنم اما تنظیمم ۲ ماهه اقدام ب بارداری آزمایش و سونو هم انجام دادم همه چیز خوب بوده امکان بارداری چقدر طول میکشه

  • دکتر سعیده اسدی

   سلام
   نمی توانیم بارداری چقدر به طول خواهد انجامید. برای بررسی بیشتر می تونید با متخصص زنان در این زمینه مشورت نمایید.

نظر یا سوال خود را مطرح کنید