فهرست

آیا جلوگیری طبیعی باعث نازایی میشود? (ارتباط بین جلوگیری طبیعی و خشکی رحم)

آنچه در این مقاله میخوانید آیا جلوگیری از بارداری، باعث ناباروری خانمها میشود؟استفاده طولانی مدت از روش های پیشگیری از بارداری و تأثیر آن بر دیواره رحمآیا جلوگیری طبیعی در طولانی مدت باعث نازایی میشود؟جلوگیری از بارداری و تأثیر آن بر قاعدگیآیا جلوگیری طبیعی باعث تنبلی تخمدان میشود؟ایا استفاده از کاندوم باعث خشکی رحم میشود؟جلوگیری […]

جلوگیری از بارداری باعث نازایی نمیشود - دکتر سعیده اسدی

آیا مصرف قرص ضدبارداری به مدت طولانی باعث نازایی میشود? آیا پیشگیری طبیعی باعث ناباروری میشود؟  در پاسخ به این چنین سوالاتی باید گفت: پیشگیری از بارداری با روشهایی مانند کاندوم و قرصهای پیشگیری از بارداری که اثار طولانی مدتی در توقف تخمک گذاری ندارند و یا استفاده از روش طبیعی یا پرهیز هیچکدام مانع بارداری در اینده نخواهد شد.

آیا جلوگیری از بارداری، باعث ناباروری خانمها میشود؟

انتخاب بسیاری از راههای ضد بارداری هورمونی، با ریسک هایی همراه هستند، اما ناباروری جزء این عوارض نبوده است. طبق مطالعات زیادی که انجام شده، اگر شما بعنوان یک خانم، از روش های پیشگیری غیر هورمونی استفاده کرده اید، به احتمال زیاد مشکلی در باردار شدن نخواهید داشت.

تحقیقات زیادی که بر روی زنانی که به مدت چند سال مداوم از روشهای پیشگیری از بارداری استفاده میکردند نشان داد که در حدود ۲۰ درصدی از آنها در اولین دوره باروری پس از قطع جلوگیری، باردار شدند. از آنهایی که بلافاصله باردار نشدند، در حدود ۸۰ درصد طی یک سال پس از آن باردار شدند.

نکته: توجه کنید که این تحقیق بطور ویژه به اولین ماه باروری پس از قطع جلوگیری اشاره دارد. طبیعی است که از زمانی که جلوگیری را قطع میکنید، تا زمانی که توان باروری شما باز گردد، مدت زمانی طول بکشد. این فاصله زمانی بجز در روشهای جلوگیری از بارداری تزریقی، بسیار کوتاه است.

infertility1 - آیا جلوگیری طبیعی باعث نازایی میشود? (ارتباط بین جلوگیری طبیعی و خشکی رحم)
آیا جلوگیری طبیعی باعث ناباروری میشود؟

با وجود تمام موارد گفته شده، اخیراً نگرانی هایی در مورد استفاده از روشهای پیشگیری از بارداری در بلندمدت، بوجود آمده است. در اینجا به بررسی چند مورد میپردازیم.

استفاده طولانی مدت از روش های پیشگیری از بارداری و تأثیر آن بر دیواره رحم

طبق تحقیقات زنانی که از قرصهای ضد بارداری ترکیبی (استروژن و پروژسترون) برای پنج سال یا بیشتر استفاده کرده اند، دیواره رحم به مراتب نازکتری نسبت به زنان دیگر داشتند. دیواره داخلی رحم محلی که جنین طی دوران حاملگی در آنجا قرار میگیرد.

در این تحقیقات تعدادی بیمار در کلینیک بارداری حضور داشتند. (این تحقیقات بر روی زنانی انجام شد که در حال آماده سازی برای انتقال جنین فریز شده بودند).

درمان IVF برای این زنان انجام شده بود و مسلماً این درمان ها برای زنانی که مشکل ناباروری ندارند، انجام نمیشود. همچنین، تصور محققان بر این بود که استفاده طولانی مدت از قرصهای جلوگیری از بارداری ممکن است ریسک کنسل شدن دوره IVF را (به علت نازک شدن دیواره رحم) افزایش دهد. اما آمار حاملگی آنها نشان داد که میزان حاملگی با گروه های دیگر برابر است.

به بیان دیگر، زمانی که شما آماده باشید تا دوره IVF را انجام دهید، احتمال بارداری دقیقاً همانند کسی خواهد بود که هیچ وقت از قرصهای ضد بارداری استفاده نکرده است.

آیا جلوگیری طبیعی در طولانی مدت باعث نازایی میشود؟

تحقیقات علمی انجام شده هیچگونه ادعایی مبنی بر اثبات این موضوع وجود ندارد. اما اگرخانمی علایمی چون اختلالات هورمونی و تخمک گذاری یا بیماری که بر بارداری تاثیر منفی می گذارد، داشته باشد، برای جلوگیری از بارداری به مدت طولانی باید با پزشک خود مشورت کرده و سریع تر برای بارداری اقدام کند. علت باردار نشدن بعد از چند سال جلوگیری می تواند موارد دیگری باشد.

جلوگیری از بارداری و تأثیر آن بر قاعدگی

سوالی که خیلی مطرح میشود این است که آیا مصرف قرص ضدبارداری به مدت طولانی باعث نازایی میشود؟

در مطالعه ای که در سال 2009 در مجلۀ “باروروی و پیشگیری” انجام شد، اثبات شد که تعداد بانوانی که 12 ماه بعد از قطع مصرف قرص های ضدبارداری باردار شده اند برابر است با همان تعداد از بانوانی که از روش های دیگر پیشگیری از بارداری استفاده کرده اند و باردار شده اند.

در تحقیق دیگر گروهی متشکل از تعدادی خانم که قرص جلوگیری از بارداری را قطع کرده بودند، با گروهی دیگر متشکل از خانم هایی که هیچ وقت قرص جلوگیری مصرف نکرده بودند، مقایسه شدند.
این زنان دمای مقعدی خود را ثبت میکردند. این دما به محققین کمک میکرد تا طول سیکل، تخمک گذاری و طول مدت فاز لوتئال را بررسی کنند. منظور از فاز لوتئال، فاصله زمانی بین تخمک گذاری و شروع پریود است. این تحقیقات نشان داد که تقریبا ۵۷ درصد از زنانی که قرص ضدبارداری خود را قطع کردند، در اولین سیکل پس از آن، فاز لوتئال نرمالی داشتند. هرچند تعداد زیادی از این زنان در سیکل پس از قطع مصرف، دوره قاعدگی طولانی تری نسبت به کسانی که قرص استفاده نکرده اند، داشتند. این تحقیقات به مدت نه ماه به طول انجامید. همچنین، زنانی که در دوره پس از قطع مصرف بودند، فاز لوتئال کوتاهتری داشتند. این مشکلات سیکلی، سرانجام خود به خود 9 ماه پس از قطع مصرف برطرف شدند.

با توجه به مطالب گفته شده، ذکر این نکته ضروری است که این تحقیق آمار حاملگی کلینیکی را در نظر نگرفته است. تأثیرگذاری نامنظمی های قاعدگی نیز بر عدم باروری، بررسی نشده است. همچنین، برخی از زنان قرص های جلوگیری را برای درمان نامنظمی قاعدگی خود، استفاده میکنند. ما نمیدانیم که چه تعداد از زنانی که از قرص های جلوگیری استفاده میکنند، قبل از آغاز مصرف آن مشکل نامنظمی در قاعدگی داشته اند. داشتن قاعدگی نامنظم ممکن است ریسک عوارض طولانی مدت را افزایش دهد.

prevent polycistyc mm - آیا جلوگیری طبیعی باعث نازایی میشود? (ارتباط بین جلوگیری طبیعی و خشکی رحم)
آیا جلوگیری طبیعی باعث تنبلی تخمدان میشود

آیا جلوگیری طبیعی باعث تنبلی تخمدان میشود؟

جلوگیری طبیعی باعث تنبلی تخمدان نمیشود و این اساس علمی ندارد. تنبلی تخمدان به علت اختلالات تخمدان به وجود می‌آید. در بدن این خانم‌ها تعادل میان هورمون‌ های استروژن، پروژسترون و هورمون‌ های آندروژن (مردانه) به هم می‌‌خورد.

این موضوع باعث می‌شود ضمن اینکه تخمک‌ گذاری نامنظم می شود. به دلیل بیشتر بودن هورمون‌های مردانه در بدن این خانم‌ها، دچار موی زائد و افزایش وزن و جوش شوند. چاقی، علت مهم عدم تخمک‌گذاری در بدن افراد چاق است زیرا بافت چربی بیشتری وجود دارد و چربی منبع دوم هورمون‌ های جنسی بعد از تخمدان است.

ایا استفاده از کاندوم باعث خشکی رحم میشود؟

سوالی است که گاها بیماران از پزشک متخصص زنان خود میپرسند؛ در این ارتباط باید گفت که هیچ ارتباطی وجود ندارد. گاه بانوان به کاندوم حساسیت دارند که به نوع و جنس کاندوم مربوط است ولی دلایل قانع کننده برای ایجاد خشکی رحم وجود ندارد.

جلوگیری طبیعی و خشک شدن رحم

به صورت کلی هیچ ارتباطی بین خشک شدن رحم و جلوگیری طبیعی وجود ندارد. خشک شدن واژن دلایل متعددی دارد و راه درمان خشکی واژن نیز وجود دارد.

آیا جلوگیری طبیعی عوارض دارد؟

جلوگیری طبیعی مشکلی در رابطه با نازایی ندارد و یک راه موثر برای جلوگیری از بارداری است. عوارض جلوگیری طبیعی تابحال دیده نشده است.

بروز آمنوره پس از قطع مصرف: عدم تخمک گذاری

– بین 1 تا 3 ماه پس از قطع مصرف تمامی روشهای جلوگیری از بارداری قابل بازگشت، باید قاعدگی رخ دهد.

– اگر جلوگیری از بارداری را متوقف کرده اید ولی هنوز قاعدگی نداشتید، بهتر است یک تست بارداری انجام دهید. ممکن است باردار باشید!

– بلافاصله پس از قطع جلوگیری امکان بارداری وجود دارد.

– اگر حامله نیستید، احتمالا دچار آمنوره شده اید.

– آمنوره زمانی اتفاق میافتد که پس از قطع جلوگیری از بارداری، تا شش ماه قاعدگی رخ ندهد.

– برخلاف ظاهر امر، این عدم تخمک گذاری ربطی به قرصهای جلوگیری ندارد.

– قرصهای ضد بارداری، قاعدگی دروغین ایجاد میکنند.
یعنی حتی اگر خانمی مشکل ناباروری داشته و تخمک گذاری نداشته باشد، هورمون هایی که در قرص وجود دارد، باعث ایجاد قاعدگی میشود و ممکن است به نظر برسد که قاعدگی منظمی دارد.
⇐ اما این اتفاق تا زمانی میافتد که قرصها مصرف شوند.
اگر شما قبل از شروع قرص ها مشکل نامنظمی قاعدگی داشته اید، به احتمال زیاد پس از قطع مصرف آن نیز، این مشکل را خواهید داشت.
سوء برداشتی در عموم وجود دارد که فکر میکنند قرص ضد بارداری، قاعدگی نامنظم را درمان میکند. این عقیده درست نیست.
این قرصها یک قاعدگی مصنوعی ایجاد میکنند، اما علت اصلی بروز مشکل را درمان نمیکنند.

نکته: اگر پس از قطع مصرف قرص، تخمک گذاری ندارید یا قاعدگی نامنظمی دارید یا اگر قاعدگی ندارید، حتماً به پزشک مراجعه کنید.

پزشک شما احتمالاً در ابتدا آزمایشهای باروری برای شما انجام میدهد و ممکن است Clomid برایتان تجویز کند تا روند باروری را شروع نماید.

باروری و داروهای ضدبارداری تزریقی

تا اینجا گفته شد که قاعدگی باید در طول مدت سه ماه پس از قطع جلوگیری اتفاق بیفتد. اما قانون یک تا سه ماه برای داروهای ضد بارداری تزریقی صدق نمیکند.

اگر شما داروی Depo-Provera (یا DMPA) را تزریق کرده اید، قاعدگی شما در بازه زمانی 6 تا 12 ماه پس از آخرین تزریق، باز خواهد گشت.

هرچند برخی از خانمها ممکن است تا 18 ماه نیز اختلالاتی در باروری داشته باشند.

اگر پس از داروی Depo-Provera، باروری شما بلافاصله برنگشت، نگران نشوید.

برگشت قاعدگی شما ممکن است تا 22 ماه یا حتی 2 سال پس از تزریق داروی ضدبارداری، طول بکشد. البته این آمار میانگین نیست، ولی احتمال آن وجود دارد.

به همین علت است که پزشک شما قبل از تزریق این دارو، موظف است اطمینان حاصل کند که شما در آینده ای نزدیک قصد بارداری ندارید.
اگر در بازه زمانی 22 ماه قاعدگی اتفاق نیفتاد، با پزشکتان مشورت کنید.

اگر پس از قطع جلوگیری، حامله نشدید چه باید کرد؟

مصرف قرصهای ضدبارداری را قطع کرده اید، قاعدگی شما برگشته است، اما حامله نمیشوید. حال چه باید کرد؟ شاید فکر کنید قرصهای ضدبارداری باعث این مشکل شده اند، اما مطمئن باشید که احتمال آن بسیار پایین است. دلایل زیادی برای باردار نشدن وجود دارد.

prevent pragnancy m98 - آیا جلوگیری طبیعی باعث نازایی میشود? (ارتباط بین جلوگیری طبیعی و خشکی رحم)
آیا قرص ضد بارداری٬ باعث ناباروری میشود؟

ناباروری در 12 درصد زوجین وجود دارد، هم خانمها و هم آقایان ممکن است با مشکلاتی در باروری مواجه شوند. موقعی که ناباروری در زنان اتفاق میافتد، عدم تخمک گذاری، فقط یکی از دلایل موجود است.

نکته: اگر پس از 6 ماه حامله نشدید (در صورتی که سنتان بالای 35 سال است)، یا پس از یک سال باردار نشدید، به پزشک مراجعه کنید.

معطل نکنید! تأخیر در انجام آزمایشات و درمان ناباروری ممکن است شانس شما برای بارداری را کاهش دهد.

جلوگیری از بارداری بدون داروهای ضدبارداری هورمونی

با وجود اینکه تحقیقات بسیار زیادی نشان داده است که روشهای ضدبارداری هورمونی باعث ناباروری نمیشود. اما برخی از خانمها از آن اجتناب میکنند. آیا این بدان معناست که آنها راه دیگری برای پیشگیری از بارداری ندارند؟ البته که اینطور نیست! شما میتوانید از روشهای ضدبارداری فیزیکی استفاده نمایید.

این روش شامل وسایل ضدبارداری مانند کاندوم یا دیافراگم میشود. آیا استفاده از کاندوم باعث نازایی می شود؟ در جواب این سوال نیز باید گفت خیر

روشهای ضدبارداری فیزیکی باید توسط شما نصب شوند.

اگر فراموش کنید که از آنها استفاده کنید یا در محل درست خود قرار نگیرند، تأثیرگذار نخواهند بود.

هرچند، این روش برای کسانی که اصولی و بادقت استفاده میکنند، راهی تأثیرگذار و بدون تداخل هورمونی برای جلوگیری از بارداری است.


پیشنهاد میشود بخوانید: جلوگیری از بارداری به روش IUD مناسب چه کسانی است؟
using candom - آیا جلوگیری طبیعی باعث نازایی میشود? (ارتباط بین جلوگیری طبیعی و خشکی رحم)
جلوگیری از بارداری باعث نازایی نمیشود

برگرفته از:
نشریه Obstetrics and Gynecology
نشریه Gynecological Endocrinology

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

91 دیدگاه

 1. سلام من بچه دارم دو نیم سالشه تو این مدت برای جلوگیری از کاندوم استفاده کردم الان دوماهه بدون جلو گیری نزدیکی دارم اما متاسفانه هنوز حامله نشدم لطفا جواب بدید آیا رحمم مشکلی داره

  1. سلام، برای اینکه بفهمیم کسی مشکل داره برای باردار شدن یا نه باید حداقل شش ماه تا یکسال بدون جلوگیری رابطه داشته باشه و با دو ماه نمیشه نظر داد که حتما مشکلی هست

 2. باسلام من نزدیک به سه سال قرص ال دی خوردم الان پنج ماه قطع کردم جلوگیری طبیعی دارم الان نزدیک به دوماه پریود نشدم تست هم میگیرم منفی میشه راهنمایی کنید

  1. سلام، اگر پربودهاتون منظم هست و بیشتر از 6 ماه هست اقدام کردید و باردار نشدید حتما به متخصص زنان و نازایی مراجعه کنید و از نظر هورمونی و سونوگرافی بررسی شوید و از لحاظ لوله های رحمی هم باید بررسی شوید همچنین همسرتون هم باید آزمایش بده اما اگر پربودتون نامنظمه ابتدا به پزشک متخصص زنان و نازایی مراجعه کرده و از نظر هورمونی درمان شوید.

 3. سلام
  من ٢٠سالمه و دوسال جلوگیری فقط هم با کاندوم و بیشتر مواقع بدون کاندوم
  و پنج ماهه هر هفته اقدام به بارداری میکنیم ولی نمشع
  پریودیم هم منظم هست
  چیز نگزان کننده ای نیست ؟ممنون میشم کمگم کنید

  1. سلام. ۵ ماه زمان زیادی برای بارداری محسوب نمیشه و نازایی هم به حساب نمیاد. در سن زیر ۳۰ ۳۵ سال، شما تا یکسال هم اقدام برای بارداری و باردار نشدن طبیعی هستش، بیشتر از یکسال نازایی محسوب میشه

 4. سلام من ۲۹ سالمه یه پسر ۹ ساله دارم و۹ ساله به روش طبیعی جلو گیری میکنم آزمایشات وسونو انجام دادم مشکلی نداشتم دو ماه هست اقدام کردم اما باردار نشدم

  1. سلام. دو ماه زمان زیادی برای بارداری محسوب نمیشه و نازایی هم به حساب نمیاد. در سن زیر ۳۰ ۳۵ سال، شما تا یکسال هم اقدام برای بارداری و باردار نشدن طبیعی هستش، بیشتر از یکسال نازایی محسوب میشه

 5. سلام خسته نباشید ۲۴سالمه ۵ساله بعدازدخترم جلوگیری طبیعی نه کاندم ونه قرصی الان ۳ماه اقدام کردیم ولی هنوز باردارنشدم مشکلی دارم

  1. سلام. ۳ ماه برای اقدام به بارداری و اینکه باردار نشدید زمان زیادی نیست باید صبر داشته باشید و حتی تا یکسال اقدام به بارداری و باردار نشدن، نازایی به حساب نمیاد.

مقاله های مرتبط
جلوگیری از بارداری به وسیله آیودی
آیودی چیست (IUD) و چگونه از بارداری جلوگیری میکند؟

آنچه در این مقاله میخوانید آیودی چیست و چگونه از بارداری جلوگیری می‌کند؟انواع آیودی و عوارض جانبی هر نوع IUDمزایا و معایب IUDنحوه قرار گیری آی یو دی در رحمآی یو دی ها تا چه زمانی می توانند از بارداری جلوگیری کنند؟چه کسی نمی‌تواند از آیودی استفاده کند؟سوالات متداول در مورد آیودی پیشگیری از بارداری […]

تفاوت واژینیت و واژینوز
شباهتها و تفاوت های واژینیت و واژینوز

آنچه در این مقاله میخوانید واژینیت چیست و علائم آن چیست؟واژینوز چیست و علائم آن چیست؟دلایل مشترک ابتلا به واژینیت و واژینوزتفاوت واژینیت و واژینوز : واژینوز خود نوعی واژینیت استراههای مشترک جلوگیری از ابتلا به واژینیت و واژینوزتشخیص های مشترک بیماری واژینیت و واژینوزدرمان مشترک واژینیت و واژینوز دو عفونت واژینیت و واژینوز، از […]

عفونت واژن در بارداری
خطرات عفونت واژن در بارداری

آنچه در این مقاله میخوانید عفونت های شایع در بارداریتاثیر عفونت واژن در بارداری روی جنین چیست؟راههای کاهش خطر ابتلا به عفونت واژن در دوران بارداری در دوران بارداری، ممکن است افراد نگران مبتلا شدن به عفونت ها و چگونگی تأثیر آن بر رشد کودک باشند. عفونت های واژن، از جمله عفونت های قارچی، در […]

برای مشاوره پزشکی زنان، خدمات زیبایی زنان و مشاوره های بارداری با ما تماس بگیرید

021-76700518

کپی رایت © 2022 تمامی حقوق محفوظ است