چطور با درمان خانگی از خشکی واژن جلوگیری کنیم؟

چطور با درمان خانگی از خشکی واژن جلوگیری کنیم؟

آن چه در این مقاله میخونید:

درمان خانگی خشکی واژن | دکتر سعیده اسدی٬ متخصص زنان

علل خشکی واژن

آتروفی واژن پس از گر گرفتگی دومین شکایت رایج زنانی است که در حال ورود به یائسگی خود هستند. نزدیک به ۷۵ درصد زنان در حال ورود به یائسگی، این شرایط ناراحت کننده را تجربه می کنند. خشکی، درد و خارش واژن می توانند سبب ایجاد ناراحتی چشمگیری شده و هرگونه لذت داشتن رابطه جنسی را از بین برند.

کاهش سطح هورمون های آندروژن و استروژن سبب ایجاد تغییرات بافتی همچون نازک شدن غشای مخاطی واژن و از بین رفتن انعطاف پذیری دیواره آن شده و می تواند با خشکی واژن ارتباط داشته باشد. نوسان مقدار هورمون ها همچنین بر غشاهای مخاطی فرج و میزراه نیز تاثیرگذار است.

با این حال، یائسگی تنها شرطی نیست که باعث کاهش تولید استروژن شود. دلایل دیگر عبارتند از:

 • شیر دادن
 • سیگار کشیدن
 • افسردگی
 • استرس بیش از حد
 • اختلالات سیستم ایمنی
 • زایمان
 • ورزش سخت
 • برخی از درمان های سرطانی مانند پرتودرمانی به لگن، هورمون درمانی یا شیمی درمانی
 • برداشتن جراحی تخمدان ها

در برخی زنان این پدیده می تواند به نازک شدن پوست، کوفتگی، خارش، سوزش، خونریزی و مخصوصا درد هنگام نزدیکی منجر شود. سیستیت یا التهاب مثانه نیز از جمله عوارض این وضعیت به شمار می رود. علاوه بر برخی روان کننده های واژینال مفیدی که در داروخانه به فروش می رسند،

درمان های خانگی فوق العاده ای نیز وجود دارند که می توانند در تسکین این علائم کارآمد باشند. در این مطلب ۱۰ روش ساده خانگی که می توانند تفاوتی چشمگیر در وضعیت واژن ایجاد کنند گفته شده است.

۱- درمان خشکی واژن با ویتامین C

میوه ها و سبزیجات سرشار از ویتامین C را در رژیم غذایی خود جای دهید. کلاژن برای داشتن پوستی سالم و قوی در سرتاسر بدن از جمله واژن ضروری است که ویتامین C نقش مهمی در تشکیل آن دارد. از جمله برترین میوه ها و سبزیجاتی که سرشار از ویتامین C هستند می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • گواوا
 • کلم بروکلی
 • توت فرنگی
 • کیوی
 • فلفل قرمز و سبز
 • کلم برگ
 • کلم بروکسل
 • پرتقال

در صورتی که افزایش مصرف میوه و سبزیجات امکان پذیر نباشد می توان از مکمل های ویتامین C استفاده کرد. مکمل های لیپوزومال به طرز فوق العاده ای توسط بدن جذب می شوند.

۲- درمان خشکی واژن با ویتامین E

تحقیقات بیان دارند که ویتامین E در حفظ ثبات هورمون استروژن نقشی کلیدی داشته و علائم یائسگی همچون خشکی واژن را بهبود می بخشد. ویتامین E به حفظ انعطاف پذیری عروق خونی کمک کرده و در نتیجه گردش خون آسان تر می شود. آسان تر شدن گردش خون، علاوه بر افزایش سوخت و ساز بافت های واژن سبب افزایش رطوبت و انعطاف پذیری دیواره های واژن نیز می شود.

حقیقات اخیر نشان می دهند که مصرف روزانه ۱۰۰ تا ۱۶۰ واحد ویتامین E به صورت خوراکی یا موضعی سبب افزایش انعطاف پذیری واژن و بهبود خشکی و سوزش ناشی از آتروفی آن می شود. ویتامین E به دلیل توانایی التیام زخم های ناشی از آتروفی می تواند بهبود بافتی را به تدریج تحت تاثیر قرار داده و دردناک بودن روابط جنسی را کاهش دهد. ویتامین E همچون تحریک مخاط واژن می تواند به پیشگیری از ابتلا به عفونت ها کمک کند.

افراد می توانند کپسول های روغنی ویتامین E را باز کرده، بر روی انگشتان خود فشرده و به صورت مستقیم بر غشای داخلی واژن اعمال کنند. علاوه بر آن، این روغن می تواند به عنوان یک روان کننده طبیعی در حین رابطه جنسی استفاده شود. بسیاری از طرفداران این روغن بیان دارند که می توان هر شب به مدت یک هفته یک کپسول را به واژن وارد کرده و پس از آن در هنگام نیاز استفاده کرد.

درمان خشکی واژن با ویتامین E
درمان خشکی واژن با ویتامین E

۳- درمان خشکی واژن با روغن سنجد تلخ

روغن سنجد تلخ از میوه هایی نارنجی رنگ گرفته می شود که شبیه به گیلاس بوده و بر گیاهان سنجد دریایی می رویند. مصرف این میوه ها در طب چینی قدمتی چندین هزار ساله دارد.
روغن سنجد تلخ منبعی غنی از چربی های ضروری امگا ۷ است که ترکیبات ساختاری مهمی برای غشای مخاطی واژن به شمار می روند.

این روغن می تواند به بازسازی غشا های واژن کمک کرده و مجرای واژن را روان و سالم نگه دارد. بر اساس یک تحقیق معتبر مکمل های روغن سنجد تلخ می توانند با خشکی واژن مقابله کنند. این آزمایش که بر روی زنان یائسه انجام شد، بهبود های چشمگیری را در تمامیت، انعطاف پذیری و ترشحات غشای مخاطی واژن شرکت کنندگان گزارش داد.

۴- درمان خشکی واژن با شبدر قرمز

خشکی واژن، رابطه جنسی دردناک و میل جنسی پایین در ابتدای دوره یائسگی رایج بوده و همانطور که قبلا گفته شد در اثر کاهش مقدار استروژن به وجود می آیند. مصرف شبدر قرمز می تواند افزایش طبیعی مقدار استروژن را به همراه داشته باشد.

شبدر قرمز یک گیاه دارویی است که به خانواده گیاهانی به نام باقلاییان تعلق دارد. این گیاه یکی از غنی ترین منابع ایزوفلاوونوئید ها در نظر گرفته شده و اثرات مفیدی بر هورمون های زنانه دارد. ایزوفلاوونوئید ها فیتواستروژن هایی هستند که از نظر ساختاری با استروژن انسانی شباهت داشته و توانایی تقلید اثرات آن را در بدن دارند.

این مولکول ها می توانند هورمون های بدن را در هنگام نوسان به تعادل برسانند. فیتواستروژن نوعی مولکول گیاهی است. افراد با افزایش مصرف مواد غذایی سرشار از فیتواستروژن همچون شبدر قرمز علاوه بر بالا بردن سطح استروژن بدن خود می توانند علائم تحریک پذیری واژن را کاهش داده و مقدار هورمون استروژن را نیز تنظیم کنند.

بیشتر بخوانید: درمان قطعی خشکی واژن

۵- درمان خشکی واژن با گیاه پنج انگشت

پنج انگشت یک گیاه خوشمزه است که متخصصان گیاهان دارویی در اروپا و آمریکای شمالی به طور گسترده ای در درمان مشکلات هورمونی زنان از آن استفاده می کنند. میوه های گیاه پنج انگشت حاوی فلاوونوئید هایی هستند که تاثیر آن ها بر گیرنده های استروژن دیده شده و تصور می شود که تاثیر تنظیمی غیر مستقیمی بر هورمون ها داشته باشند.

گیاه پنج انگشت به عنوان یک تنظیم کننده دسته بندی می شود. این گیاه تنظیم کننده، مقدار استروژن را در زمان های بالا یا پایین بودن به ترتیب کاهش یا افزایش می دهد. چنین تاثیر تنظیمی بر استروژن می تواند به برقراری تعادل در هورمون های زنانه و در نتیجه کاهش علائم مرتبط با آتروفی واژن کمک کند.

تماس جهت نوبت دهی٬ مشاوره جراحی زیبایی واژن و اطلاع از هزینه ها
مطب دکتر سعیده اسدی٬ متخصص زنان در شرق تهران
——————————————-
۰۹۰۳۱۷۰۷۴۵۷ – ۰۲۱۷۶۷۰۰۵۱۸

۶- درمان خشکی واژن با تخم کتان

تخم کتان از یک گیاه مدیترانه ای گرفته شده که از ۶۵۰ سال قبل از میلاد مسیح به دلیل ارزش های دارویی به کار گرفته شده است. تخم کتان منبعی غنی از اسید های چرب امگا ۳ و لیگنین گیاهی است. ساختار شیمیایی لیگنین ها مشابه به هورمون استرادیول است و تحقیقات نشان می دهد که این ترکیبات شیمیایی اثراتی استروژنی بر بدن مصرف کننده دارند.

یگنین ها دسته ای از فیتواستروژن ها هستند که می توانند به گیرنده های استروژن متصل شده و ترکیبی خاص را تولید کنند. این ترکیب با محافظت از مقدار اضافی استروژن در بدن مقدار این هورمون را تنظیم می کند. مطالعات نشان داده اند که پودر تخم کتان اثرات مثبتی برای پوشش مخاطی واژن داشته و به روان سازی، تسکین درد و رفع خارش واژن کمک می کند.

درمان خانگی خشکی واژن با تخم کتان
درمان خانگی خشکی واژن با تخم کتان

۷- درمان خشکی واژن با شاتاواری

شاتاواری نوعی مارچوبه است که از قرن ها پیش در طب آیورودا به کار می رود. تصور می شود که این گیاه خواص گسترده ای مخصوصا برای سیستم تناسلی زنان داشته و به عنوان ملکه گیاهان دارویی برای ارتقای سلامت و میل جنسی شناخته می شود.

شاتاواری علاوه بر کمک به باردار شدن برای درمان علائم یائسگی نیز به کار می رود. این گیاه مسکنی موثر بوده و می تواند با تشکیل یک محیطی مناسب تحریک پذیری مخاط را تسکین داده و خشکی واژن را نیز برطرف کند.

ترکیبات اصلی شاتاواری ساپونین های استروئیدی هستند که به نظر می رسد در تنظیم مقدار هورمون استروژن مفیدند. تعدادی از مطالعات بیان دارند که شاتاواری می تواند عدم تعادل هورمون ها را بهبود داده و در ترکیب با دیگر گیاهان دارویی علائم یائسگی را کاهش دهد.

۸- درمان خشکی واژن با روی

روی از آن دسته مواردی نیست که در هنگام فکر کردن درباره آتروفی واژن به ذهن فرد برسد اما با این حال می تواند در تسکین درد های بافت واژن مفید باشد. روی یک ماده معدنی است که بخشی از ترشحات واژن را تشکیل داده و برای داشتن عملکرد جنسی طبیعی ضروری است.

همچنین، این فلز تقویت کننده سیستم ایمنی بدن بوده و با ارتقای سلامتی واژن می تواند در روان کردن محیط آن مفید باشد. پماد زینک اکسید با اینکه اغلب برای تسکین التهاب پوستی ناشی از پوشک به کار می رود اما می تواند تاثیری مشابه بر نواحی دردناک و ملتهب واژن نیز داشته باشد.

۹- درمان خشکی واژن با آلوئه ورا

آلوئه ورا به دلیل ویژگی های التیام بخش و تسکین دهنده خود قدمتی طولانی در دسته گیاهان دارویی دارد. ترکیبات مفید آلوئه ورا از نظر تقویت سیستم ایمنی و کمک به جوانسازی پوست در تمامی بخش های بدن از جمله واژن شناخته شده هستند.

ترکیبات فعال در آلوئه ورا پلی ساکارید های خاصی هستند که برای سلامت بافت پوشاننده واژن و ریه ها بسیار ضروری می باشند. آلوئه ورا سنتز (تولید) کلاژن را تحریک کرده که برای رشد مداوم و جوانسازی پوست بسیار مهم است. آلوئه ورا با داشتن این ویژگی ها به گیاهی مفید برای استفاده در روان کننده های کاملا طبیعی تبدیل شده است.

درمان خشکی واژن با آلوئه ورا
درمان خشکی واژن با آلوئه ورا

۱۰- درمان خشکی واژن با گیاه هماور

هماور یا کامفری یک گیاه دارویی همیشه گلدار است که منشا آن اروپا و آسیا بوده و به دلیل ویژگی های التیام بخش خود در میان متخصصان گیاهان دارویی به شهرت رسیده است. این گیاه از دسته گیاهان گاو زبان بوده و از ۴۰۰ سال قبل از میلاد مسیح در ترکیبات دارویی مختلف به کار رفته است.

هماور دارای ماده ای به نام آلاتونین است که طبیعتی لزج و لیز دارد. این گیاه ماده ای ضخیم و چسب مانند تولید کرده که تصور می شود در بازسازی پوست مفید باشد. این ترکیب اثری نرم کننده بر پوست داشته و هنگام استفاده در حمام می تواند به تسکین خارش بافت واژن کمک کند.

فرو بردن واژن به مدت ۵ تا ۱۰ دقیقه در چای سرد شده برگ های کامفری می تواند به تقویت، نرم شدن و انعطاف پذیری بیشتر بافت واژن کمک کند. به نظر می رسد که روغن هماور یک ضد التهاب بوده و علاوه بر کمک به التیام زخم ها، خشکی پوست را نیز کاهش می دهد.

به همین دلیل از این گیاه برای درمان بیماری های پوستی همراه با درد یا خارش پوست استفاده می شود. هنگامی که ترکیبات این گیاه به پماد ها، بالم ها و تنتور های حاوی کالاندولا و ویتامین E اضافه می شود می تواند خواص بسیار مفیدی را برای مصرف کنندگان به همراه داشته باشد. در صورتی که پوست سالم باشد، اعمال مستقیم مقادیر اندک روغن هماور بر بافت های واژن ایمن است.

در صورت عدم اطمینان از ایفای نقش هورمون ها در بروز مشکلات خود، بهتر است به پزشک متخصص زنان مراجعه شود.

توصیه هایی برای جلوگیری از خشکی واژن

 • خانم های باردار برای استفاده از هرگونه دارویی با پزشک خود مشورت کنند
 • در صورت حساسیت به هر گونه داروی شیمیایی یا طبیعی٬ مصرف ان را متوقف کنید
 • از دوش واژینال و صابون های معطر استفاده نکنید
 • برخی کاندوم ها موجب حساسیت و خشکی واژن میشوند٬ از مصرف آنها جلوگیری کنید
 • داشتن رابطه جنسی منظم موجب خونرسانی و رطوبت دهی بیشتر به واژن میشود
 • استفاده از لباس زیر نخی و غیر تنگ
 • نوشیدن مایعات در آبرسانی کلی پوست بدن از جمله بافت واژن موثر است
 • ورزش مناسب که موجب خونرسانی و اکسیژن رسانی به تمام بدن میشود
 • درمان خشکی واژن با فناوری های جدیدی چون کربوکسی تراپی و … امکان پذیر است برای آشنایی با پزشک خود صحبت کنید.

برگرفته از:

Vaginal dryness

دکترسعیده اسدی٬ متخصص زنان در شرق تهران

Related posts

نظر یا سوال خود را مطرح کنید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.