فهرست

انواع ترشحات واژن؛ علت ترشح زیاد و راههای درمان آن

آنچه در این مقاله میخوانید ترشحات واژن (لکوره) چیست؟علت ترشحات واژن چیست؟علت ترشح زیاد واژنانواع ترشحات واژنپس از دیدن ترشحات واژن، چه زمانی به پزشک متخصص مراجعه کنیم؟پزشک برای درمان ترشحات واژن (لکوره) چه میکند؟ لکوره یا ترشح واژن، مساله ای است که روزانه خانم های زیادی بابت آن به متخصص زنان شکایت می کنند […]

انواع ترشحات واژن: علت و درمان آن چیست

لکوره یا ترشح واژن، مساله ای است که روزانه خانم های زیادی بابت آن به متخصص زنان شکایت می کنند و بیان میکنند که روزی چند بار مجبور به تعویض لباس زیر خود هستند. شاید برای شما هم این سوال پیش آمده باشد که چرا ترشحات واژن چیست و چرا ایجاد میشود؟ چند نوع ترشح واژن وجود دارد؟ در این مقاله در مورد انواع ترشحات زنانه و دلیل به وجود آمدن آن صحبت می کنیم.

ترشحات واژن (لکوره) چیست؟

به دلیل وجود سلول های غددی در رحم، در هنگام تغییرات هورمونی، ترشحات طبیعی و یا گاها غیر طبیعی به وجود می آید. در ابتدا باید بگیم که ترشحات واژن توسط غدد درون واژن و دهانه رحم و با هدف خارج کردن سلول های مرده و باکتری ها از بدن ترشح می شوند، این فرایند باعث تمیز شدن واژن و جلوگیری از عفونت واژن و رحم می شود.

گاها رنگ ترشحات واژن متفاوت است و نگرانی هایی در خانم ها ایجاد می کند، تعداد زیادی از خانم ها به دلیل نا آگاهی و ندانستن تفاوت های ترشحات طبیعی و ترشحات غیر طبیعی واژن از مراجعه به پزشک خودداری می کنند یا دیر مراجعه می کنند یا از مشورت با پزشک در این زمینه خجالت می کشند.

علت ترشحات واژن چیست؟

یکی از سوالاتی که شما عزیزان به طور مکرر در دایرکت و یا به صورت حضوری می پرسید این است که ترشحات واژن (لکوره) نشانه چیست، علت آن و اینکه اصلا چرا این ترشحات وجود دارند، است.

اول از هر چیز باید بدانید که ترشحات طبیعی واژن توسط دو هورمون پروژسترون و استروژن که از تخمدانها ترشح می شوند کنترل میشود. واژن یک لوله عضلانیه از دهانه رحم تا مدخل واژن به نام مهبل ادامه داره. لایه داخلی واژن خونرسانی بسیار قوی دارد که همین باعث ترشحات آبکی در فضای واژن میشود.

از طرفی در سقف واژن دهانه رحم یا همون سرویکس قرار دارد که تحت تأثیر هورمونها موکوس ترشح میکند.

هنگام تخمک گذاری موکوس سرویکس رقیق و شفاف و شبیه سفیده تخم مرغ هست. در مراحل بعدی این موکوس ضخیم تر و غیرشفاف میگردد. وجود این ترشحات به همراه باکتری مفید لاکتوباسیل که اسید لاکتیک ترشح میکند باعث مراقبت واژن از ابتلا به عفونتها می شود.

علت ترشح زیاد واژن

میتوان گفت در حالت میانگین واژن خانم ها حدود 1 تا 4 سی سی مایع در طی روز تولید میکند. این شرایط در مواردی که استروژن بالاتر وجود دارد مثل بارداری و تخمک گذاری افزایش پیدا میکند و وقتی استروژن کاهش پیدا میکند لکوره هم کم میشود مثل دوران یائسگی.

از دیگر دلایل ترشح زیاد واژن می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 1. هنگام نزدیکی به علت افزایش خونرسانی به ناحیه واژن میزان لکوره زیاد میشود که این موضوع خیلی خوبه و باعث نزدیکی راحت تر و رسیدن به ارگاسم سریع تر میشود.
 2. یک حالت وجود دارد که سلولهای داخلی دهانه رحم به خارج رشد میکنند و بعضی ها به اون زخم دهانه رحم میگویند ولی اکثراً این حالت زخم نیست و یک حالت نرمال است که بهش اکتروپیون گفته می شود این حالت هم ترشحات رو زیاد میکند و با کرایوتراپی (همون فریزکردن) قابل درمان است.
 3. علت دیگر افزایش لکوره هم عفونتها هستند که بحث امروز ما نیستند.
 4. مشکلات پوستی، التهاب یا درماتیت به دنبال استفاده از صابون یا دئودورانت یا پدهای بهداشتی و یا دوش واژینال، تامپون ها و یا حساسیت به لاتکس کاندوم هم ممکن است باعث ایجاد ترشحات غیر عادی واژن، خارش، سوزش و درد حین نزدیکی بشود.

حال اینکه میزان و رنگ و بوی ترشحات چقدر باشد به مرحله هورمونی شما بستگی دارد.

به طور مثال

 • در میانه چرخه قاعدگی که زمان تخمک گذاری است میزان لکوره بیشتر می شود.
 • همچنین تحریک جنسی باعث افزایش لکوره میشود که نقش مهمی در ایجاد نرمی و راحتی نزدیکی جنسی دارد.
 • در بارداری هم ترشحات واژینال به صورت نرمال زیاد می شوند.

اما شرایط خاصی باعث تغییر رنگ، بو و قوام ترشحات واژن می شوند. به عنوان مثال قارچ ها و باکتری ها باعث لکوره غیر طبیعی واژن میشوند.

heavy discharge m 1 - انواع ترشحات واژن؛ علت ترشح زیاد و راههای درمان آن
به طور میانگین واژن حدود 1 تا 4 سی سی مایع در طی روز تولید میکند، در برخی مواقع این مقدار بیشتر میشود

.

انواع ترشحات واژن

در کل اگر بخواهیم ترشحات واژن (لکوره) را بر اساس نوع عفونت تقسیم بندی کنیم، آن ها را در دو دسته عفونت باکتریایی واژن و عفونت قارچی واژن قرار می دهیم:

عفونت های باکتریایی واژن:

این نوع عفونت با بوی زننده همرا می باشد (همچون بوی ماهی گندیده) و ترشحات سبز و سبز مایل به زرد و خاکستری دارد.

عفونت های قارچی

این نوع عفونت نیز دارای بوی نامطبوع می تواند باشد، و همراه ترشحات سفید پنیری است، همچنین خارش و سوزش در ناحیه تناسلی نیز وجود دارد.

در ادامه شما را با انواع شکل های لکوره واژن آشنا می کنیم.

color discharges kk 1 - انواع ترشحات واژن؛ علت ترشح زیاد و راههای درمان آن
انواع ترشحات واژن با عکس: هر رنگ لکوره، هشدار یک مشکل خاص در واژن است

ترشحات پنیری سفید

ترشح سفید نشانه چیست؟ علت ترشح سفید واژن در صورتیکه کم و مختصر باشد مربوط به اوایل یا اوخر سیکل قاعدگی است و پدیده ای نرمال است.

اما اگر ترشحات سفید، ضخیم باشد و با خارش، سوزش و درد همراه باشد نرمال نبوده و ممکن است یک عفونت قارچی اتفاق افتاده باشد که در این صورت باید به متخصص زنان مراجعه شود. به این نوع عفونت، عفونت پنیری واژن گفته میشود.

درمان ترشحات سفید واژن (ترشحات پنیری واژن)، در اکثریت موارد نیازی به داروهای آنتی بیوتیک ندارند و با کرم ها و ژل های داخل واژن ضد قارچی که پزشک تجویز می کند درمان می شوند. پس به صورت خودسرانه در صورت وجود لکوره سفید پنیری آنتی بیوتیک مصرف نکنید.

آیا ترشح سفید نشانه بارداری است؟ باید پاسخ بدیم که خیر، ترشحات سفید الزاما نشانه ی بارداری نیست. ولی برخی از بانوان در 3 ماهه اول بارداری خود مقدار زیادی از ترشحات سفید را تجربه می کنند.

ترشحات آبکی و شفاف

ترشحات آبکی واژن نشانه چیست؟ این ترشحات نرمال هستند و هر روزی در سیکل ماهیانه ممکن است وجود داشته باشند و به خصوص بعد از ورزش ترشح آن زیاد است. پس نگرانی برای وجود این ترشحات وجود ندارد.

ترشحات شفاف و کشدار

ترشح بی رنگ نشانه چیست؟ این ترشحات علامت تخمک گذاری بوده و کاملا نرمال است.

ترشحات قهوه ایی یا خونی یا صورتی

این ترشحات هم اغلب نرمال هستند مخصوصاً وقتی که درست بعد از اتمام قاعدگی دیده میشوند که وقتی مقداری می مانند به جای قرمز، قهوه ای به نظر میرسند.

– گاهی وقتها مقدار کمی ترشحات خونی در میانه سیکل قاعدگی اتفاق می افتد که لکه بینی نامیده میشود.

– اگر در زمان قاعدگی به جای خونریزی لکه بینی دیده شود ممکن است علامت بارداری باشد.

نکته: لکه بینی در اوایل بارداری ممکن است علامت سقط جنین باشد.

– همچنین لکه بینی درست در وسط سیکل ماهیانه میتواند علامت تخمک گذاری باشد که گاهی با درد شکم همراه است در موارد نادری علامت سرطان اندومتر (رحم) یا دهانه رحم است.

نکته: بنابراین مهم است که تمام بانوان سالی یک بار توسط متخصص زنان معاینه شوند.

ترشحات زرد یا سبز

ترشحات زرد رنگ واژن یا سبز مخصوصاً مواقعی که غلیظ و همراه با بوی نامطبوع باشد، نرمال نیست.

علت ترشحات زرد رنگ واژن معمولا عفونت تریکوموناز است. این عفونت با نزدیکی جنسی قابل انتقال است.

برخی عفونت های دیگر نیز ممکن است ترشحات زرد یا سبز داشته باشند، مانند عفونت های کلامیدیایی یا عفونت های ناشی از گنوره.

گاهی ممکن است این افراد در اثر عفونت دچار درد زیر شکم و قرمزی و تورم ناحیه تناسلی هم بشوند. در صورت داشتن این مدل ترشحات باید به پزشک مرجعه کنید و آزمایش ها و تست های لازم از شما گرفته شود؛ و پس از تشخیص برای یک تا دو هفته باید آنتی بیوتیک مصرف نمایید

ترشحات خاکستری

ترشحات خاکستری واژن هم مخصوصا اگر همراه با احساس سوزش و خارش و بوی بد باشد علامت عفونت است و مراجعه به پزشک زنان واجب است. یکی از راههای ایجاد ترشحات خاکستری، تخلیه پر تکرار منی در واژن است که موجب بهم خوردن حالت اسیدیته واژن شده و باعث عفونت میگردد.

یعنی بعبارتی ترشح خاکستری واژن اغلب در زمینه عفونت های باکتریایی که در محیط قلیایی رشد می کنند به وجود می آید (مانند عفونت ناشی از گاردنلا یا عفونت واژینوز باکتریایی) ابتلا به این عفونت ها می تواند موجب تولد زودرس در نوازدان شود.

درمان آن می تواند به صورت خوراکی یا استفاده از ژل مترونیدازول یا کلیندا مایسین یا دیگر آنتی بیوتیک هایی که مناسبند، باشد.
پس از شناخت انواع ترشحات این سوال پیش می آید که:

پس از دیدن ترشحات واژن، چه زمانی به پزشک متخصص مراجعه کنیم؟

 • در صورت وجود ترشح همراه با بوی بد واژن یا تغییر در رنگ لکوره و یا تغییر در غلظت و میزان آن، احساس سوزش و یا خارش و علائم ادراری حتما به پزشک مراجعه نمایید.
 • در صورت وجود علائم زیر احتمال خطر بیشتر است: تب، دردشکم، کاهش وزن بدون علت، خستگی، تکرار ادرار
when to see dr - انواع ترشحات واژن؛ علت ترشح زیاد و راههای درمان آن
چه زمان مراجعه به پزشک برای ترشحات واژن الزامی است؟

پزشک برای درمان ترشحات واژن (لکوره) چه میکند؟

وقتی شما به متخصص زنان مراجعه میکنید پزشک برای شما معاینه لگنی انجام می دهد و با یک وسیله ای به نام اسپکلوم ترشحات واژن، رنگ و بافت دهانه رحم و واژن و سایر موارد را بررسی می کند.

معاینه خانم های متاهل با دختران باکره متفاوت است:

 • در صورتیکه متاهل باشید، پزشک با دستگاه اسپکلوم، داخل واژن را بررسی میکند و از شدت و حجم آن مطلع میشود.
 • در صورتیکه خانم باکره باشید، بررسی بیرونی دستگاه تناسلی کفایت میکند و نیازی به بررسی داخل وازن نیست.

همچنین پزشک سوالاتی درباره

 • علائم شما
 • وضعیت قاعدگی
 • استفاده از روش های جلوگیری از باردار
 • مصرف برخی از داروها و مخصوصا آنتی بیوتیک ها
 • مبتلا بودن به بیماری های خاص
 • بیماری های نقص ایمنی و دیابت
 • وضعیت تماس جنسی
  شما می پرسد.

اگر پزشک با این سوالات و انجام دقیق معاینات به تشخیص نرسد ممکن است برای شما بعضی از تست ها مانند کشت از لکوره یا تست hpv را در خواست نماید.


پیشنهاد میشود بخوانید: چرا باید تست پاپ اسمیر انجام داد؟

سرانجام وقتی پزشک به تشخیص قطعی رسید، می تواند بر اساس نوع عفونت و شرایط شما برای شما دارو تجویز نماید.

در تعداد بیشتری از عفونت ها بایستی همزمان شریک جنسی آقا نیز دارو بگیرد و با خانم هر دو با هم درمان شوند.

داروهای مورد استفاده که پزشک شما بنا به شرایط ویژه شما تجویز می کند عموما:

 • تیندازول
 • مترونیدازول
 • کلیندامایسین

است، همچنین شاید در برخی بیماری ها آنتی بیوتیک نیز تجویز گردد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

66 دیدگاه

 1. سلام
  من 13 سالمه و هنوز پریود نشدم تاحالا
  ترشحات سفید رنگ دارم!
  قضیه چیه؟
  لطفا جواب بدد

 2. سلام من این چتد روزه ترشح هم رنگ دارم یه روز سبز یه روز زرد ویه روز سفید وخاکستری چکار کنم

 3. سلام من ۱۸سالمه وازدواج کردم دوبارچیزی سفیدرنگ چسبنده دیدم بعدازاون یه چیزی مثل دستمال کاغذی ازواژنم بیرون میومد

 4. سلام خانم دکتر من اقدام به بارداری کردم بعده بارداری دچار ترشح سفید غلیظ شدم هر چندساعت چند دقیقه دستوشیی زیاد میرم علت بارداری ؟؟ خیلی نگرانم

   1. باسلام من چندسالی ترشحات واژنی چسبنده وابکی وبرفکی دارم موقعحالترابطه دهنم خشک میشه وبعدرابطه دهنی حالت تهوع دست میده ممنون از راهنماییتون

 5. سلام خانم دکتر من سه ماهه باردارم .میخواستم بپرسم ترشحات سفید غلیظ در بارداری نشانه چیه؟ من توی این مقاله تون ترشحات سفید رو خوندم ولی نمیدونم توی دوران بارداری معنی متفاوتی داره یا نه

 6. سلام من خارش و‌سوزش واژن‌دارم و واژنم ملتهب شده. ترشح سفید و غلیظ دارم به صورت لخته شده آیا عفونت قارچی دارم یا باکتریای؟؟ خیلی هم‌مستعد عفونت و‌نرشح هستم، میشه بگید عفونتم از چه نوعیه؟!!

 7. سلام روزتون بخیر
  من مدتی دچار سوزش واژن شدم قبلا ک دکتر رفتم یه دوره مترونیدازول داد با کلتوریمازول استفاده کروم اما سوزشم خوب نشد بعدش بهم لاکتوواژ داد این دوره دوباره دچار سوزش شدم خودم ۵ شب کانازول دو درصد استفاده کردم اما سوزشم کمتر شده ترشحم سفیدو کمی کش داره ینی عفونتم خوب نشده؟باید از لاکتوواژ استفاده کنم؟

 8. سلام میخواستم بدونم شما استفاده از پد های بهداشتی روزانه رو توصیه میکنید؟

 9. سلام من۱۴سالمه یه مدته یه مقدار کمی ترشحات آبکی می بینم که بدون بو هستن و آدم فکر میکنه آب هستش…اینا طبیعیه؟

 10. سلام
  من حدود ده ماهه قصد بارداری دارم و جلوگیری ندارم . ولی هر ماه بین قاعدگی هام دو روز بعد رابطه خون آبه بد بو با مقدار زیاد دارم طوریکه سه چهار دستمال کاغذی کاملا خیس میشه، این حالت تا شروع قاعدگی بعدیم ادامه داره خیلی نگرانم دکترها هم جواب مشخصی بهم نمیدن، میشه کمکم کنید

 11. سلام
  من حدود ده ماهه قصد بارداری دارم و جلوگیری ندارم . ولی هر ماه بین قاعدگی هام دو روز بعد رابطه خون آبه بد بو و مقدار زیاد دارم طوریکه سه چهار دستمال کاغذی کاملا خیس میشه، این حالت تا شروع قاعدگی بعدیم ادامه داره خیلی نگرانم دکترها هم جواب مشخصی بهم نمیدن، میشه کمکم کنید

 12. سلام خانم دکتر عزیز من الان دو روزه ترشحات خونی کش دار ازم میاد البته خونش کم. مدت 5سال هم هست که پریود نمیشم دکترزیاد رفتم گفتن یائسه شدی الان 37 سالمه، تو کشور غریب هستم اینجا کسی رو ندارم. خیلی نگرانم بگید باید چکار کنم،

   1. سلام ترشحات و سفتی و حساس شدن سینه ازچیه بیبی چکم زدم ولی منفی بوده هیچ درد سوزش ویاخارشم ندارم ممنون

 13. سلام
  ببخشید میخواستم بدونم عفونت رحمی که نه خارش داره نه علائم غیر طبیعیو از کجا تشخیص بدیم

  1. سلام سارای عزیز
   شما باید معاینه بشید٬ تا معاینه نشید امکان تشخیص وجود نداره

مقاله های مرتبط
جلوگیری از بارداری به وسیله آیودی
آیودی چیست (IUD) و چگونه از بارداری جلوگیری میکند؟

آنچه در این مقاله میخوانید آیودی چیست و چگونه از بارداری جلوگیری می‌کند؟انواع آیودی و عوارض جانبی هر نوع IUDمزایا و معایب IUDنحوه قرار گیری آی یو دی در رحمآی یو دی ها تا چه زمانی می توانند از بارداری جلوگیری کنند؟چه کسی نمی‌تواند از آیودی استفاده کند؟سوالات متداول در مورد آیودی پیشگیری از بارداری […]

تفاوت واژینیت و واژینوز
شباهتها و تفاوت های واژینیت و واژینوز

آنچه در این مقاله میخوانید واژینیت چیست و علائم آن چیست؟واژینوز چیست و علائم آن چیست؟دلایل مشترک ابتلا به واژینیت و واژینوزتفاوت واژینیت و واژینوز : واژینوز خود نوعی واژینیت استراههای مشترک جلوگیری از ابتلا به واژینیت و واژینوزتشخیص های مشترک بیماری واژینیت و واژینوزدرمان مشترک واژینیت و واژینوز دو عفونت واژینیت و واژینوز، از […]

عفونت واژن در بارداری
خطرات عفونت واژن در بارداری

آنچه در این مقاله میخوانید عفونت های شایع در بارداریتاثیر عفونت واژن در بارداری روی جنین چیست؟راههای کاهش خطر ابتلا به عفونت واژن در دوران بارداری در دوران بارداری، ممکن است افراد نگران مبتلا شدن به عفونت ها و چگونگی تأثیر آن بر رشد کودک باشند. عفونت های واژن، از جمله عفونت های قارچی، در […]

برای مشاوره پزشکی زنان، خدمات زیبایی زنان و مشاوره های بارداری با ما تماس بگیرید

021-76700518

کپی رایت © 2022 تمامی حقوق محفوظ است