فهرست

فرق لکه بینی با پریود چیست؟

بانوان در سیکل ماهیانه خود، ممکن است دچار لکه بینی که مقوله ای جدا از پریودی است مواجه شوند، و همیشه این سوال برایشان ایجاد میشود که آیا این لکه بینی همان پریودی است یا فرق ها و علل متفاوتی دارد. پریود از فردی تا فرد دیگر متفاوت است، اما به طور کلی از روز اول یک پریود تا روز اول پریود بعدی محاسبه می‌شود. جریان پریود می‌تواند هر ۲۱ تا ۳۵ روز اتفاق بیافتد و به طور کلی ۳ تا ۷ روز طول می‌کشد. در حالی که سنگین‌ترین جریان...

فرق لکه بینی و پریود

بانوان در سیکل ماهیانه خود، ممکن است دچار لکه بینی که مقوله ای جدا از پریودی است مواجه شوند، و همیشه این سوال برایشان ایجاد میشود که آیا این لکه بینی همان پریودی است یا فرق ها و علل متفاوتی دارد. پریود از فردی تا فرد دیگر متفاوت است، اما به طور کلی از روز اول یک پریود تا روز اول پریود بعدی محاسبه می‌شود. جریان پریود می‌تواند هر ۲۱ تا ۳۵ روز اتفاق بیافتد و به طور کلی ۳ تا ۷ روز طول می‌کشد. در حالی که سنگین‌ترین جریان پریود معمولاً بین دو تا هفت روز طول می‌کشد، لکه‌بینی در بین قسمت برجسته جریان پریود معمول است. لکه بینی جدا از خود جریان پریود است و می‌تواند در اثر عوامل مختلف ایجاد شود. از تفاوتهای لکه بینی با پریود میتوان به ظاهر ترشحات و غلظت آن اشاره کرد. در این مطلب تفاوت لکه بینی و پریود را شرح داده ایم.

لکه بینی چیست؟

مهم است که بتوانید تفاوت بین دوره پریود و سایر انواع خونریزی واژینال را تشخیص دهید. لکه بینی هر نوع خونریزی سبک و نامنظم خارج از سیکل پریود است. در حالی که لکه بینی بدون دلیل اغلب نامنظم است، اما مشاهده لکه بینی که در اثر رویدادهای چرخه پریود مانند تخمک گذاری ایجاد می‌شود، معمول است.

دلایل زیادی وجود دارد که ممکن است فرد در بین دوره‌های پریود لکه بینی را تجربه کند که بیشتر آنها جای نگرانی ندارند.

لکه بینی چگونه به نظر می‌رسد؟

لکه بینی (spotting) نام خود را از ظاهر فیزیکی از ترشحات گرفته است. معمولاً به صورت لکه‌های کوچک مایع قرمز یا قهوه‌ای روی لباس زیر خانم‌ها ظاهر می‌شود.

فرق لکه بینی با پریود چیست؟

تفاوت بین لکه بینی و خون پریود این است که لکه بینی به طور معمول رنگ روشن‌تری نسبت به خون پریود دارد.

ظاهر ترشحات لکه بینی بسیار شبیه به ظاهر خون پریود است، بنابراین به راحتی می‌توان این دو را با هم اشتباه گرفت. اما لکه بینی معمولاً شدت خون کمی هم دارد.

از نظر بافتی خون پریود غلیظ‌تر و سنگین‌تر است، در حالی که لکه بینی سبک است.

لکه بینی معمولاً هیچ ناراحتی یا درد جسمی‌ ایجاد نمی‌کند، در حالی که عادت ماهانه شما اغلب با گرفتگی، نفخ و احساس درد همراه است.

خون پریود و خون لکه بینی نیز از قسمت‌های مختلف بدن می‌آید. خون پریود به صورت دوره ای از تخریب پوشش داخلی رحم از بدن خارج می‌شود. از سوی دیگر لکه بینی ممکن است از دستگاه تناسلی فوقانی یا تحتانی مانند دهانه رحم یا واژن باشد.

spotting causes m1 - فرق لکه بینی با پریود چیست؟
در دوران قاعدگی، جریان غلیظ تری از خون از بدن خارج می‌شود، تخلیه خون در لکه بینی به صورت اندک است، لکه بینی ممکن است نشان دهنده بارداری یا شرایط خاصی باشد

علائم قبل و طول پریود

حدود 90 درصد زنان قبل از چرخه قاعدگی خود دچار سندروم پیش از قاعدگی میشوند. این سندروم دسته‌ای از علایم جسمی، روحی و احساسی است که در چرخه قاعدگی زنان رخ می‌دهد.

به طور طبیعی علائم پریودی در اکثر زنان شامل موارد زیر است:

 • نفخ کردن
 • ایجاد حساسیت سینه
 • گرفتگی عضلات
 • احساس خستگی
 • نوسانات خلقی
 • داشتن حالت تهوع
spotting symptoms m - فرق لکه بینی با پریود چیست؟
مهمترین علائم پریودی: درد و نفح شکم، خستگی، نوسانات خلقی، کمر درد، گرفتگی عضلات

هر گونه تغییر در سیکل قاعدگی موجب می شود تا افراد تصور کنند که این تغییرات غیر طبیعی است. خونریزی ها و لکه بینی های در دوره های بین عادت ماهانه، خونریزی پس از روابط جنسی و خونریزی در دوران یائسگی و بارداری جز اختلالات قاعدگی است.

درمان اختلالات قاعدگی یک فرمول کلی ندارد و بسته به علت ایجاد کننده درمان متفاوتی مد نظر قرار میگیرد. همینطور نوع درمان به سن فرد و اینکه در آینده قصد بارداری دارد یا خیر ارتباط دارد.

علائم لکه بینی بانوان

 • دوره‌های پریود سنگین‌تر یا مدت بیشتر از حد معمول همیشگی
 • خارش و قرمز شدن ناحیه واژن
 • پریودهای نامنظم به طور متناوب
 • حالت تهوع
 • درد یا سوزش در هنگام ادرار یا رابطه جنسی
 • درد در شکم یا لگن
 • ترشح یا بوی غیر معمول از واژن
 • افزایش وزن

لکه بینی چقدر طول می‌کشد؟

از آنجایی که لکه بینی بسیار نامنظم است و می‌تواند توسط متغیرهای زیادی ایجاد شود، تشخیص دقیق مدت زمان آن دشوار است. با این حال به طور معمول لکه بینی می‌تواند هر چیزی از یک خونریزی جزئی تا هفت روزه باشد.

من بعد از پایان پریود ترشحات قهوه‌ای رنگ مشاهده می‌کنم، علت چیست و چرا؟

وقتی احساس می‌کنیم چیزی از بدنمان خارج می‌شود، معمولاً انتظار داریم یک مایع قرمز رنگ ببینیم. اما همیشه اینگونه نیست و ممکن است گاهی خون قهوه‌ای ببینیم که شوکه کننده باشد. اما باید گفت ترشحات قهوه‌ای معمولاً جای نگرانی ندارد و معمولاً فقط خون قدیمی باقی مانده ‌است. وقتی متوجه خروج مایع قهوه‌ای می‌شویم، در واقع واژن، در حال تمیز کردن خود است تا برای شروع پریود آماده شود.

چرا بعد از اتمام پریود لکه بینی دارم؟ علت آن چیست؟

لکه بینی در بین تمام افرادی که پریود می‌شوند رایج است و می‌تواند به دلایل مختلفی ایجاد شود به مهم ترین دلایل لکه بینی اشاره میکنیم:

 • اگر به تازگی مصرف قرص‌های ضد بارداری هورمونی خود را شروع کرده یا تغییر داده‌اید یا اخیراً قرص دیگری را مصرف کرده‌اید، ممکن است لکه بینی را تجربه کنید.
 • لکه بینی نیز پس از کاشت IUD (دستگاه داخل رحمی) یا معاینه پزشکی رخ می‌دهد.
 • لکه بینی در بین افرادی که اخیراً به یک بیماری مقاربتی (STD) مبتلا شده‌اند یا بیماری التهابی لگن (PID) دارند شایع است.
 • علل خارجی لکه بینی شامل تغییر در دارو یا استرس عاطفی است که بر سطوح هورمونی بدن تأثیر می‌گذارد و باعث لکه بینی می‌شود.
 • علل مرتبط با بارداری برای لکه بینی ممکن است شامل تخمک گذاری، خونریزی، سقط جنین، شیردهی و حاملگی خارج از رحم باشد. در دوران بارداری، لکه بینی اغلب در زمانی اتفاق می‌افتد که فرد در غیر این صورت پریود می‌شد.
 • فیبروم‌ها یا پولیپ‌های رحم که تومورهای خوش خیم روی رحم هستند، می‌توانند باعث ایجاد لکه‌های خفیف بین پریود شوند.
 • لکه بینی همچنین می‌تواند ناشی از یائسگی، پیش از یائسگی و مشکلات سلامتی مانند سندرم تخمدان پلی کیستیک (PCOS) و اندومتریوز باشد.
 • اگر اخیراً رابطه جنسی خشن داشته‌اید، ممکن است لکه بینی را تجربه کنید که ممکن است اندکی به بافت‌های واژن آسیب رسانده باشد.

چه زمانی برای لکه بینی باید به پزشک مراجعه کرد؟

زمانی که متوجه چیزی غیرعادی در بدن خود می‌شویم، ترسیدن تا حدی غیرمعمول نیست. در بیشتر موارد، لکه بینی خفیف جای نگرانی نیست، اما اگر مستعد اضطراب در مورد سلامتی خود هستید، همیشه بهتر است زودتر به پزشک مراجعه کنید.

اگر لکه بینی شما با موارد زیر همراه باشد باید به پزشک مراجعه کنید:

 • درد شکمی‌ یا گرفتگی بیشتر از حد معمول
 • پریودهای نامنظم
 • پریودهای سنگین با لخته شدن خون بیشتر از آنچه معمولاً انتظار دارید
 • احساس سوزش هنگام ادرار کردن
 • هر گونه ترشح غیرمعمول واژن
 • اگر فکر می‌کنید ممکن است باردار باشید

پزشک بررسی می‌کند که چه مدت این اتفاق افتاده است، چقدر منظم است، لکه بینی چقدر طول می‌کشد، لکه بینی چقدر سنگین است و آیا ممکن است توسط چیزی خارجی مانند مقاربت خشن ایجاد شده باشد.

در حالی که ممکن است پیش گیری یا جلوگیری از لکه بینی در بین دوره‌ها ممکن نباشد، اقدامات خاصی وجود دارد که می‌توانید برای کاهش احتمال لکه بینی خود انجام دهید. با حفظ یک سبک زندگی و رژیم سالم و اطمینان از اینکه وزن سالمی ‌دارید، می‌توانید بهترین شانس را برای جلوگیری از لکه بینی به خود بدهید. ورزش همچنین برای حفظ تعادل ضروری است، نه تنها به حفظ سلامت بدن شما کمک می‌کند، بلکه می‌تواند به کاهش استرس نیز کمک کند، که ممکن است باعث عدم تعادل هورمونی و در نتیجه لکه بینی شود.

کلام آخر

لکه بینی و پریودی دو مقوله جدا از هم هستند که با علائم یکسانی هم دیده نمیشوند. معمولا لکه بینی چیز خیلی مهمی نیست اما می تواند برای هر فردی ناخوشایند باشد، به خصوص زمانی که برای خونریزی آمادگی ندارید. یکی از راه‌های تشخیص اینکه آیا لکه بینی دارید یا قاعدگی ردیابی زمان‌های پریود است. یک دفتر ماهانه برای ثبت روزهای پریود خود داشته باشید یا از یک اپلیکیشن پریود در تلفن خود استفاده کنید تا زمان شروع و پایان خونریزی ماهانه و زمان لکه بینی را ثبت کنید. اگر به طور غیر معمول با نشانه‌های مطرح شده مواجه بودید به دکتر متخصص زنان و زایمان مراجعه کنید.

برگرفته از:

https://pharmeasy.in/blog
https://www.medicinenet.com
https://www.healthline.com

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

مقاله های مرتبط
مراقبت های دوران بارداری
مراقبت های دوران بارداری با همراهی پزشک معالج

آنچه در این مقاله میخوانید وقتی باردار هستیم چه زمانی به پزشک مراجعه کنیم؟داروهای مجاز در دوران بارداریآزمایشات و سونوگرافی های معمول در دوران بارداریمشکلات و علائم غیر طبیعی در دوران بارداری چیست؟سوالات رایج مهمی که در دوران بارداری پرسیده میشود؟ورزش کردن در دوران بارداری چگونه است؟رابطه جنسی در دوران بارداریعوارض شایع بارداریممنوعیات دوران بارداری […]

علت درد تخمدان در بارداری چیست؟ | دکتر سعیده اسدی
15 علت درد تخمدان در بارداری را بشناسید

آنچه در این مقاله میخوانید آیا درد تخمدان در حین بارداری طبیعی است؟علل درد تخمدانی در بارداریچه وقت به پزشک مراجعه کنیم؟ بارداری با درد و ناراحتی های مختلف و بهم ریختگی موفقت سیستم بدن همراه است. در حالی که برخی از آن ها عادی هستند، بسیاری دیگر غیر طبیعی بوده و باید فورا به […]

pregnant-woman-with-lower-back-pain
دلایل کمر درد در بارداری و روشهای کاهش درد

آنچه در این مقاله میخوانید علت کمر درد در بارداریانواع و علائم کمردرد در بارداریکمردرد نشانه بارداری زودرس است؟10 روش کاهش کمر درد در دوران بارداریورزش‌های مناسب کمر درد در بارداریدر صورت کمر درد در بارداری چه زمان به پزشک مراجعه کنیم؟ بارداری اگرچه به خودی خود دوران سخت و طاقت فرسایی است، برای برخی […]

برای مشاوره پزشکی زنان، خدمات زیبایی زنان و مشاوره های بارداری با ما تماس بگیرید

021-76700518

کپی رایت © 2022 تمامی حقوق محفوظ است